ZEBRANIE DYREKCJI

W związku z wyjazdem członków Zarządu Głównego na 15 lecie powstania koła

Nr 79 im Matki Boskiej Ludźmierskiej – Floryda, prezes Józef Cikowski zwołuje Zebranie Dyrekcji w pierwszy piątek lutego 2018 r. to jest - 2 LUTY 2018 r.

w Domu Podhalan 4808 S Archer, godz. 7.30 wieczorem.

Prosimy o liczne i punktualne przybycie.

Z poważaniem: Helena Studencka

 

Klub Babia Góra Prezes Anna Palenik wraz zarządem, zaprasza na Opłatek Orawski w sobotę 3 lutego br. w Crystal Grand, Lemont o godzinie 6: 00 wieczorem.

Serdecznie zapraszamy.

 

"Walentynki z Kołem Nr 40 Biały Dunajec"

Zarząd Kola Nr 40 Biały Dunajec serdecznie zaprasza wszystkich członków Koła, Białodunajczan, bratnie Koła, oraz sympatyków na zabawę serduszkowo- karnawałową, która odbędzie się w sobotę 10 lutego 2018r. w "Paradise Elegant Banquets" przy 9220 S. Harlem Ave Bridgeview. Rozpoczynamy o 6: 30 wieczorem. Do tańca przygrywać będzie zespół "Cajmery". Bilety tylko $50, w cenę biletu wchodzi smaczny obiad, góralskie przekąski, słodki stół oraz wiele więcej.

Czeka na was wiele atrakcji miedzy innymi: loteria fantowa, wybór "Królowej Kwiatów".

Po rezerwacje prosimy dzwonić; Jan 773-592-8413 oraz Małgorzata 847-877-5716.

Zapewniamy świetna zabawę i mile spędzony wieczór.

Prezes Jan Król wraz z zarządem

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA PARAFII ŚW. KAMILA

Ojciec Wacław Lech, proboszcz wraz ze wspólnotą parafialną świętego Kamila w Chicago zapraszają serdecznie wszystkich parafian, wszystkich przyjaciół parafii oraz wszystkich chętnych chicagowskiej Polonii na parafialną zabawę karnawałowo-walentynkowa, organizowaną w sobotę 10 lutego b.r. Zabawa organizowana jest przez Klub Marszałków oraz panie ze służby liturgicznej. Zabawa w sali parafialnej rozpocznie się o godzinie 6: 30 wieczorem. Bilety w cenie 30 dolarów można nabywać po Mszach świętyc w zakrystii, oraz na plebanii lub przy wejściu na salę. Można też też dokonać rezerwacji telefonicznie na numer: 773-767-8183.  W cenie biletu wliczona jest pełna kolacja oraz zabawa taneczna. Muzyka: zespół „Felicitas Band”. W czasie zabawy przewidujemy również loterię fantową. Dochód przeznaczony będzie na wsparcie parafii.

Parafia św. Kamila znajduje się na południowej stronie miasta, przy skrzyżowaniu ulic 55-tej i Lockwood, w bezpośrednim sąsiedztwie z lotniskiem Midway.

Wszyscy będą mile widziani!

 1. Wacław Lech, OCD proboszcz

 

Zarząd Koła Nr 34 Zakopane serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami na coroczne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedzielę 11 lutego 2018 r., w Domu Podhalan o godz. 3: 00 po południu. Zapraszamy i zachęcamy do współpracy nowych członków oraz młodzież.

Z okazji nowego roku 2018, pragniemy złożyć wszystkim członkom z rodzinami oraz całej Polonii, zdrowia szczęścia i radości oraz wszelkiej pomyślności!

Zarząd Koła Zakopane z prezeską Janiną Urbaś

 

Wydział Podhalanek im. Heleny Marusarzówny serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo wyborcze, które odbędzie się w sobotę 24 lutego o godz. 6: 00 wieczorem w Domu Podhalan. Zapraszamy członkinie a także i nowe, które by chciały się zapisać w szeregi Podhalanek oraz młodzież podhalańską. Prosimy o liczne przybycie. Stroje regionalne mile widziane będą robione zdjęcia.

Po informacje prosimy dzwonić (773) 964 -0841, lub (773) 715- 3886

Za zarząd Wydziału Podhalanek prezeska Maria Gocał.

  

Kalendarz Polonijny - Obchody 100 lecia Niepodległości.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

 

 1. 25 Luty 2018 r.

   Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej - ‘‘Podhale moja mała Ojczyzna’’ - w 100 lecie Odzyskania Niepodległości.

   Konkurs przeprowadzony zostanie w tematyce patriotycznej, a zakończy go montaż słowno - muzyczny z udziałem chóru Arkadiusza Góreckiego.

 

 1. 13 Kwiecień 2018 r

    Obchody kolejnej rocznicy Katynia i katastrofy smoleńskiej - pod tablicą smoleńską w ogrodach Domu Podhalan.

   

 1. 19 Sierpień 2018 r

     Uroczysta msza św za Ojczyznę w Munster Indiana w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wraz z Ojcami Karmelitami.

     Po mszy św

     '' Droga do wolności'' - program z udziałem zespołów Związku Podhalan - Szkółka Pieśni i Tańca i Siumni.  A także z udziałem uczniów ze szkoły polskiej w Munster Ind.

     ( To coroczna msza św odpustowa, która gromadzi 2 - 3 tysiące osób )

 

 1. 10 i 11 listopada 2018 r

    XXXVI Festiwal ''Na góralską Nutę'' - w tym roku poświęcony 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    Program przygotują wytypowane zespoły - niepodległościowy montaż słowno - muzyczny - przedstawiony w pierwszym i drugim dniu festiwalu

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2018


3). 25 Luty - Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej
4).  3 Marzec - Pułaski Day·

5) 4 Marzec - Komitet Edukacji - rozdanie stypendiów.
6)  11 Marzec - Dzień Skupienia

7) 18 marzec - Józefinki Muzykanckie
8) 24 marzec - Droga Krzyżowa

9) 30 marzec – Rezurekcja

10) 13 kwiecień - 78 rocznica Katynia i 8 rocznica Smoleńska (zebranie dyrekcji) ·

11) 8 kwiecień - Msza Podhalańska - święconka.
12)  15 Kwiecień - Wybór Zbójnika.
13)  21 Kwiecień - Bal Królowej·

14) 5 maja - Parada 3 Maja·

15) 20 maja - Recital poetycki św. Jan Paweł II - majówka.
16)   10 Czerwiec - Piknik ZPPA·

17) 11 - 12 sierpnia - Pielgrzymka piesza.
18)  19 Sierpnia - Odpust Podhalański.
19)  23 Września - Wybór Królowej ZPPA·20)

21 Październik - Konkurs Par Tanecznych

21) 27 Październik.    - Różaniec ulicami miasta

22) 10 - 11 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę. 

 

 

Zaproszenia, artykuły i ogłoszenia polonijne:

 

Koło Nr 25 Parafii Harklowa składa jak najserdeczniejsze podziękowania wszystkim za udział w naszym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w 20 stycznia 2018 roku w gościnnych progach The Mayfield Banquet. W pierwszej kolejności serdeczne Bóg zapłać naszemu kapelanowi O. Bartłomiejowi Stanowski za przybycie, poświęcenie opłatków i modlitwę. Zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele Zarządu Głównego Prezes Józef Cikowski i Królowa Karolina Nowobilska. Prezes podziękował za współpracę z naszym kołem i wraz z Królową przekazali noworoczne życzenia.

 Moc podziękowań dla przedstawicieli bratnich Kół: Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie, Koło Nr 40 Biały Dunajec.

Dzieciom ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA za piękny występ ich rodzicom, instruktorom, kapeli góralskiej a szczególnie kierowniczce Bożenie Mąka za ogromny wkład pracy i poświęcenia. Gorące słowa podziękowania należą się Honorowemu Prezesowi ZPPA i współzałożycielowi naszego Koła Józefowi Gil z Małżonką, naszym gościom, członkom z rodzinami, przyjaciołom, parafianom, że zechcieli ten wieczór spędzić z nami.

 Nasi sponsorzy to: Józef Solawa, jako D. J. grał do tańca gratis, różne przekąski i słodki stół przygotowali: Elzbieta i Marian Truty, Halina i Szczepan Tomecki, Małgorzata i Paweł Bafia, Anna Szlembarska, Elżbieta i Jacek Szlembarski, Anna i Jan Zajączkowski, Agnieszka Gil, Małgorzata i Jan Szlembarski, Małgorzata i Eugeniusz Rypel, Janina i Albin Zawada, Joanna i Stanisław Rajski, Stanisława Kułach, Władysława i Grzegorz Waksmundzki, Irena i Mirek Zajączkowski, Teodozja i Mieczysław Rusnak, Józefa Klimek, Katarzyna Szlembarska, Beata i Marian Kojda, Maja i Marek Waksmundzki, Małgorzata i Franciszek Szlembarski, Wiesława i Józef Kula.  Donacje pieniężne to: Grażyna i Ryszard Pawlikowski, Helena i Tadeusz Tomecki, Jakub Bartyczak, Danuta Klimek, Bożena Hyła, Koło Nr 51 Ostrowsko. Bartłomiejowi Rypel za projekt i koszt wydrukowania zaproszeń, fotografom Franciszkowi Szlembarskiemu i Eugeniuszowi Rypel za piękne zdjęcia stokrotne dzięki. Tak w imieniu własnym jak i całego naszego zarządu jeszcze raz składam wszystkim bez wyjątku wielkie Bóg Zapłać. 

Z poważaniem prezes koła Wiesława Kula.

 

Zabawa charytatywna dla Zuzi Plewa z Knurowa Koło Nowego Targu. 4 luty

3: 00 po południu w Mayfield Banquet Archer Ave, donacja: dorośli 55$ dzieci 30$, pyszny obiad, DJ, klaun dla dzieci butelka cytrynówki na stół i super zabawa, loteria fantowa! 12-latka cierpi na epidermolysis bullosa, to choroba genetyczna objawiająca się pęcherzowym oddzielaniem się naskórka z powodu braku kolagenu, na ciele dziewczynki powstają samoistnie rozległe rany. ,,Czasami mam dosyć, nie chcę nowych zabawek i ubrań, chciałabym być zdrowa mówi Zuzia! Otwórzmy nasze serca na chorobę Zuzi wszystkich serdecznie zapraszamy na bankiet charytatywny więcej informacji pod

numerem (630) 290 -6048 Dorota.

 

Ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii Świętej Konstancji zaprasza na tygodniowy wyjazd wypoczynkowy z codzienną Mszą świętą, do nowego ośrodka RIU DUNAMAR w Cancun, w dniach od od 10-go do 17-go kwietnia, 2018 roku.  Miejsce piękne, cena rewelacyjna, ilość miejsc ograniczona.  W sprawie rezerwacji można dzwonić do biura parafialnego lub do Kasi 1(847)477-1276.

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA

Wojciech Dorula

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org  w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 2. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 3. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 4. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 5. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 6. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100