„Co słychać wśród Podhalan” od 25 czerwca 2017 roku.

Architektura Podhala

 Budownictwo na Podhalu, czyli styl zakopiański

Muzeum Polskie w Ameryce

wraz z Klubem Sportowym Tatry

oraz Fundacją Kultury Tatrzańskiej

serdecznie zapraszają całą Polonię na spotkanie z gościem z Polski

mgr inż. Janem Karpielem Bułecką architektem i znawcą kultury podhalańskiej,

laureatem wielu nagród w tej dziedzinie, artystą, gawędziarzem, muzykiem,

ikoną góralskiej kultury

 

Spotkanie odbędzie się:

w sobotę 24 czerwca o godz. 5: 00 po południu

w Muzeum Polskim w Ameryce

984 N Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642

 

Wstęp wolny (datki mile widziane - na potrzeby muzeum)

Organizatorzy zapewniają kawę i ciasto

 

Zapraszamy wszystkich miłośników tego regionu,

Oczywiście nie zabraknie góralskiej muzyki!

 

 

 

Zarząd Koła Nr 57 Bukowina Tatrzańska serdecznie zaprasza na uroczystość odpustową ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, w niedziele 25 czerwca br.

Rozpoczynamy uroczystą Mszą Świętą o godz. 12:00 w południe w kościele ,,Na Górce'' przy 116 Hilton St. Willow Springs.  Po Mszy Św. zapraszamy na piknik, który odbędzie się w ogrodzie Ojców Cystersów. Na pikniku będzie wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych bogata loteria fantowa i dobre jedzenie. Grać będzie muzyka góralska oraz Marski Store DJ Team, wystąpi również góralski zespół ,,Wanta.''

 

,, Trzymojmy zwycaje, spotkojmy  sie casem,

świyntujmy se Odpust, jak pradziady nase''

Prezes Andrzej Majerczyk i Zarząd Koła Nr 57 Bukowina Tatrzańska

 

 

Koło Nr 25 Parafii Harklowa serdecznie zaprasza Podhalan i całą Polonię na piknik, który odbędzie się w niedzielę 25 czerwca br. w Country Lane Woods (W 95th St. Palos Hills.  Rozpoczęcie Mszą Św.  o godzinie 12: 00 w południe. Kuchnia gwarantuje smaczne jedzenie, zimne napoje, a dla dzieci przewidziano gry i zabawy, loteria fantowa. Kapela góralska i muzyka do tańca umili nam czas. Przyjdźcie z całymi rodzinami, będzie wesoło.

Zaprasza prezeska Wiesława Kula wraz całym zarządem.

 

 

 

ODPUST SKRZYPNIAŃSKI

Zarząd Koła Nr 69 Skrzypne ma zaszczyt zaprosić Was na kolejny coroczny Odpust, który odbędzie się w niedzielę 25 czerwca br. w Kościele św. Alberta w Burbank przy Central i State. Rozpoczniemy uroczystą Mszy św. o 1: 30 po południu a zaraz po Mszy zapraszamy do Sali pod Kościołem, gdzie będzie można zjeść smaczny obiad, coś na słodko, wypić zimne piwko i przy wyśmienitej Kapeli Góralskiej potańcować do samego wieczora.

Zapraszamy bratnie koła z pocztami sztandarowymi.

Stroje regionalne mile widziane

Serdecznie zapraszamy

Prezes Koła Danuta Wasik-Hansen z całym Zarządem.

 

 

 

Piknik Koła Nr 67 Pieniążkowice będzie, jak co roku w parku PIONEER WOODS lota nr. 2 przy 107-mej i La Grange w niedziele 25 czerwca br.

Msza św. będzie o godz. 11: 00 rano, po Mszy zapraszamy do parku na gorące posiłki jak golonki, kury, kiełbasy, kiszka, gołąbki, a przede wszystkim gulasz po zbójnicku, oraz placki ziemniaczane i różne napoje.

Dla dzieci będzie Jumper oraz różne gry, a dla dorosłych: siatkówka, rzut kulą, oraz dużo innych rozrywek. Do tańca będzie przygrywać orkiestra góralska, oraz zespól Chłopcyska Band

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko Pieniążkowian, ale także  inne koła ZPPA i przedstawicieli ZG ZPPA na czele z prezesem Józkiem Cikowskim na nasz piknik.

Zaprasza cały zarząd koła wraz z prezeską Władysławą Karwaczka.

 

 

 

Koło Nr 41 Wróblówka serdecznie zaprasza wszystkich członków koła i wszystkich sympatyków wsi Wróblówka oraz wszystkie bratnie koła ZPPA na uroczysty odpust

pod Patronem Św. Jana Chrzciciela. Rozpoczynamy uroczystą Mszą

Świętą w niedziele 25 czerwca br. o godz. 11: 30 przed południem

Msza odprawiona będzie w intencji wszystkich członków koła oraz za

wszystkich zmarłych członków koła. Po uroczystej Mszy Świętej

zapraszamy wszystkich na Piknik. Serwować będziemy smaczne jadło a

dla spragnionych zimne piwo. Oraz loteria fantowa dla dorosłych, a dla

dzieci hot dogs, lody i różne atrakcje i niespodzianki.

Miejsce Spotkania: Forest Preserve District of Cook County

Buffalo Woods- South Grove #4 przy 87st. za Kean Ave

Franciszek Bielanski Prezes wraz zarządem 

 

 

Koło Nr 2 Nowy Targ im. Władysława Orkana serdecznie zaprasza na piknik w niedziele 25 czerwca do Schiller Woods, Irving Park Rd & Cumberland Lota #11

Wspaniała zabawa na świeżym powietrzu dla całej rodziny!

Zapraszamy.

 

 

 

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce

serdecznie zaprasza na

PIKNIK ZPPA

który odbędzie się w niedziele 2 lipca br. w Pionier Woods

(107 na zachód od La Grange)

Piknik rozpoczynamy mszą św. o godz. 11.00 przed południem,

Mszę św. odprawi O. Bartłomiej Stanowski.

Zapewniamy wspaniałą zabawę przy dźwiękach zespołu '' Siekawica''.

Smaczną kuchnię, zimne piwko i inne kulinarne atrakcje.

Wystąpią zespoły regionalne.

Zorganizujemy konkursy i zabawy, zapewniając ciekawe nagrody.

Dla dzieci - Jumper, ‘‘ Zabawa z klaunem’’ od godz. 2: 00 do 3: 30 po południu.

Mecz piłki siatkowej zorganizuje klub Tatry.

Bogata loteria fantowa!!!

Losowanie głównej nagrody - skutera.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

Prezes ZPPA - Józef Cikowski

Wraz z Zarządem Głównym.

 

 

Zaproszenie na coroczny Piknik Koła Nr 81 Bustryk

Zarząd Koła Nr 81 Bustryk serdecznie zaprasza całą Polonię i brać góralską, sympatyków, oraz z sąsiednich wiosek na PIKNIK w Slovenian Catholic Mission, 14246 Main st. Lemont Il. Piknik rozpocznie się Mszą św. w niedzielę 2 lipca 2017r. o godz. 11: 00 przed południem. Mszę św. odprawi kapelan Koła ks. Paweł Komperda, za żywych członków koła oraz za zmarłych: Władysława Styrczulę Maśniaka, Józefa Korkosza i Stanisława Pająka, oraz dziękczynna. Zapewniamy obficie zaopatrzoną kuchnię i zimne napoje. Występ zespołu działającego przy Kole Bustryk „Wiyrchy” pod kierownictwem instruktora Andrzeja Nędzy i zastępcy Wojciecha Jarosza i Honoraty Jarosz. Dla dzieci Jumping House oraz wiele innych atrakcji.

Będą również konkursy i niespodzianki oraz bogata loteria fantowa.

Zabawa przy zespole „Mańcorz i Zubek Band” i góralskiej muzyce.

Konkurs i pokaz układania „klapnioków i kop” (jak na Podhalu).

Po informację proszę dzwonić: (773) 443-8575.

(lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Dochód z pikniku przeznaczamy na cele charytatywne.

Anna Zalińska wraz z całym zarządem 

 

 

 

Zarząd Koła Nr 37 Groń – Leśnica zaprasza na Festyn, który odbędzie się w niedzielę 9 lipca br. w Slovenian Catholic Mission w Lemont. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 11.00 przed południem. Jak co roku z kołem Groń Leśnica - wspaniała zabawa!!

Gościnnie wystąpi zespół '' Ślebodni w USA'' Do tańca przygrywać będą '' Chłopcyska'' i DJ Tom B. Wyśmienita kuchnia regionalna. Bardzo bogata loteria fantowa - a w niej do wygrania cenne nagrody. Wiele atrakcji dla dzieci - między innymi ''Zabawa z klaunem'', dmuchane miasteczko, tor przeszkód. Wiele atrakcji dla dorosłych - konkursy, mecz piłki nożnej i siatkowej i inne.

Do zobaczenia 9 lipca. ZAPRASZAMY

Prezes - Wiesław Wilczek i Zarząd Koła.

 

 

 

Koło Nr 75 Dział pod Patronatem św. Józefa Robotnika serdecznie Zaprasza wszystkich członków, Dzielanów oraz bratnie koła na ʺPiknik Dzielańskiʺ z Mszą św. w intencji zmarłych członków i Dzielanów w niedziela 9 lipca br. o godz. 11: 30 przed południem do Red Gate Woods przy Archer Ave, zimne Piwo, smaczne obfity, bufet, DJ, loteria fantowa

Po więcej informacji prosimy dzwonić: (630) 862-6901

Zaprasza w imieniu Zarządu Koła Prezes Stefan Dziąba.

 

 

Koło Nr 64 Czarna Góra serdecznie zaprasza członków naszego koła parafian z rodzinami Zarząd Główny i przyjaciół na piknik, który odbędzie się w niedziele 9 lipca br. Uroczysta msza święta o godzinie 12: 00 w południe w kościele "Na Górce" przy 116 Hilton St. Willow Springs.  Po Mszy świętej zapraszamy na smaczne jadło i zimne napoje do ogrodów Ojców Cystersów Na pikniku będzie wiele atrakcji dla dzieci Clown Jumping House "Bacówka braci Sarna “loteria fantowa grał będzie zespół "Siekawica" Zapraszamy-prezes Grzegorz Sarna i Zarząd Koła Nr 64 Czarna Góra

 

 

Piknik góralski zespołu “ Wanta”

Zespól góralski WANTA serdecznie zaprasza wszystkich znajomych, przyjaciół gości oraz sympatyków góralszczyzny na swój coroczny piknik. Piknik odbędzie się w niedziele 16 lipca u Sióstr Benedyktynek pod adresem 5900 W.147th Street w Oak Forest. Rozpoczęcie pikniku Msza Święta o godzinie 12 tej w południe.

Liczne atrakcje dla dorosłych I dzieci oraz loteria fantowa. Do tańca będzie przygrywał DJ. Marski team. Serdecznie zapraszamy wszystkich przyjaciół, członków kół przynależnych do Związku Podhalan oraz całą Polonie.

Po informacje proszę dzwonić pod numer…708 692-8276 lub 773 744-1122

Agnieszka Bobak i Marek Bukowski z całym zespołem Wanta zapraszają.

 

 

 

Zarząd Koła Nr 24 Szaflary oraz Klub Sportowy LZS Szaflary zapraszają na piknik, który odbędzie się w niedzielę 23 lipca br. w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Street w Lemont. W tym roku w nowym miejscu!!! Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 10: 30 przed południem. Na Mszy św. poświęcony będzie odnowiony pierwszy sztandar koła. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: jumpery, gry i konkursy, program artystyczny, bogata loteria fantowa- do wygrania laptop i inne wartościowe nagrody. Smaczne jedzenie i zimne napoje.

Do tańca przygrywać będą „Cajmery”.

Więcej informacji pod numerem (773) 576-4650.

 

 

XIV ZBÓJNICKO WATRA zespołu góralskiego ,,SIUMNI''

Zespół góralski ,,Siumni’’ serdecznie zaprasza na „XIV Zbójnicką Watrę” w niedzielę, 6 sierpnia , br. do Slovenian Catholic Mission przy 14252 Main Street w Lemont.

Msza Sw o godz. 10: 30 rano. Program artystyczny zespołu SIUMNI "Radośniki"

Występy gościnne, zabawa na świeżym powietrzu przy kapeli góralskiej oraz przy muzyce zespołu "Watra Band" oraz DJ Stasik. Pyszne góralskie "jodło i "trunki," zimne piwo, lody, drinki "mojito," Atrakcje i zabawa dla dzieci oraz dla dorosłych. Jazda na tyrolce! (zip line). Przejażdżka konna. Bogata loteria fantowa! Scooter, iPady, telewizory, gift certificates, biżuteria, oraz wiele cennych nagród!

Zapewniamy świetną zabawę i atmosferę!!!!!

Chcesz się zareklamować na naszym pikniku zadzwoń do Karoliny: 708 745 4362

www.siumni.com

Zapraszamy wszystkich na nasz coroczny wielki góralski piknik!!!!!!

Będzie wesoło! "Barz Piykniy pytomy"

 

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2017

 

Lipiec 2 -Piknik ZPPA

Sierpień 13 -Piesza Pielgrzymka Polonijna

Sierpień 20 -Odpust Podhalański w Munster IN

Wrzesień 2-3-4 -Sejm ZPPA

Wrzesień 24 -Wybór Królowej

Październik 22 -Konkurs Par Tanecznych

Listopad 11-12 -Festiwal na Góralską Nutę

Grudzień 30 -Opłatek ZPPA

 

 

 

Informacje i Artykuły:

 

Jubileusz 30 lecia Radia Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Tradycyjnie, jubileuszowe góralskie gazdowanie, rozpoczęła znana wszystkim słuchaczom melodia rozpoczynająca od 30 tu lat program radia ZPPA i głos anonserów Heleny Studenckiej i Wojciecha Doruli - ''Niek bedziy pokwolony Jezus Chrystus'' - którzy całość poprowadzili.

Ojciec Jacek Palica przypomniał słowa św Jana Pawła ll skierowane do mediów....''Ile razy zagłuszamy nasze sumienie akceptując biernie to co podają nam media? -pisał w liście św Jan Paweł ll- Nie zawsze chce nam się docierać do całej prawdy.  Wystarcza nam powierzchowna informacja. A chrześcijanin nie powinien tak ślepo ufać...'' Wskazał na środki masowego przekazu, jako te, które mają wielki wpływ na wrażliwość naszego sumienia. Nawiązał do rzetelnego wypełniania posłannictwa, jakim jest radio, a także szczerze wszystkim pobłogosławił.

Witając wszystkich zebranych gości, prezes Józef Cikowski skierował słowa wielkiego uznania do wszystkich tych, dzięki którym przez trzy dekady górole mogli słuchać gwary podhalańskiej, muzyki i wiadomości, ‘‘Co słychać wśród Podhalan''. Swoje wystąpienie prezes zakończył pięknymi życzeniami, aby Radio ZPPA rozwijało się i rozlegało daleko wśród chicagowskich wieżowców, dla nas i przyszłych pokoleń Górali.

 

Joanna Para Lewkowicz - była anonserka radia związkowego - zapoznała zebranych z krótką historią powstania i działalności radia ZPPA na przestrzeni 30 lat. Radio ZPPA powstało dzięki ówczesnemu prezesowi śp Józefowi Króżel i pierwszy raz zagrało 11 października 1987 roku o godz 1.30 pm. Przez 30 lat radio prowadzili: śp Józef Bafia, Andrzej Gędłek, Stanisław Zatłoka, Zofia Boblak Helios, Maria.. Stanisława Żołnierczyk, Barbara i Henryk Mikołajczyk, Maria i Andrzej Krzeptowscy, Joanna Para, Wojciech Dorula, Jan Łaciak, Helena Studencka.

 

 Następnie głos zabrała wice prezeska - administratorka radia - Zofia Bobak Ustupska. Powiedziała między innymi: ''Trzydzieści rokow temu, Ameryka przeradziyła bez radio do Polokow po góralsku, za sprawom ludzi, wtorzy zrozumieli, ze góralsko gwara jest istotnym narzędziem do zblizanio Góroli ku sobie''. Następnie odczytała uchwałę Zarządu Głównego dotyczącą odznaczeń - Zarząd Główny przyznał Srebrne Krzyże Zasługi dla Marii Krzeptowskiej Gewont, Jana Łaciaka i Wojciecha Doruli, za wieloletnią pracę na rzecz radia i Związku Podhalan w Ameryce.

Uroczystego wręczenia dokonali prezes Józef Cikowski w towarzystwie honorowgo gościa Jana Karpiela Bułecki.

Natomiast Jacek Niemczyk, szef stacji wpna 1490 wraz ze słowami uznania i życzeniami,   uhonorował radio ZPPA srebrnym mikrofonem.

Była anonserka radia, Stanisława Żołnierczyk z dalekiej Arizony, specjalnie na Jubileusz napisała i przedstawiła krótki wiersz.

 

Jubileuszowe uroczystości zaszczycili swoją obecnością i życzeniami na dalsze lata działalności: konsul RP w Chicago pan Piotr Janicki, Walter Kotaba, Małgorzata Ptaszyński - radio 1030, Sławomir Budzik -radio Deon, 20 - to osobowa delegacja PSFUC z Dyrektorem Wykonawczym Bogdanem Chmielewskim na czele, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Mirosław Nidziński wraz z członkami Zarządu, Tadeusz Cyrwus prezes koła z Florydy z małżonką, wieloletni sponsorzy radia, przedstawiciele kół ZPPA, wieloletni słuchacze, sympatycy radia.

Sławek Budzik z radia Deon podzielił się wspomnieniami -....'' jako młody człowiek w 1992 r przyleciałem do Chicago. Zacząłem pracować dla firmy kontraktorskiej i jakież było moje zdziwienie, gdy w jednym z góralskich domów, tysiące kilometrów od Polski, usłyszałem góralską gwarę płynącą z radioodbiornika. Ja nawet w Polsce nigdy nie słyszałem gwary góralskiej w radio, a tu w Chicago możemy ją słyszeć już od 30 tu lat.''

To bardzo słuszne wspomnienie, bo radio ZPPA jest po to, żeby tą góralską gwarę i muzykę głosić światu.

 

Podczas jubileuszowego bankietu, wystąpił zespół ''Slebodni w USA''. Młodzi artyści pokazali prawdziwy kunszt tańca i śpiewu góralskiego. Zgromadzeni mogli podziwiać piękny popis zbójnickiego. Solówkę zatańczył kierownik zespołu Marian Bryja z Ewą Skiba. Na zakończenie, Jan Karpiel Bułecka - wyrażając wielkie uznanie dla zespołu - zagrał i zaśpiewał razem z zespolanami.

 

Pięknym akcentem wieczoru był mini koncert Jana Karpiela Bułecki, który rozpoczął gawędą i grą na piszczałkach.

Nasz gość prymował kapeli góralskiej, zagrał także na słynnej kobzie Marioli, z którą objechali pół świata. Skromny, serdeczny z ogromną wiedzą o tradycjach i historii Podhala, o muzyce, instrumentach i wielu innych aspektach kultury podhalańskiej.

Następie podany został uroczysty, smaczny i pełny wykwintnych dań obiad przygotowany przez szefa Andrzeja Bąka wraz ze wspaniałą załogą Domu Podhalan.

Po obiedzie był czas na rozmowy, spotkania i dobrą zabawę, którą oprawił muzycznie DJ Krzysztof Stasik.

A wspaniała zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

 

Dziękujemy sponsorom Jubileuszowego Bankietu Radia ZPPA -

- Polamer

- Northstar - Jan Nowobilski

-Montrose Deli - Halina i Stanisław Urbaniakowie

- Your Day Event Rentals - Beata i Andrzej Szczepaniak

- M and M Event Planners - Magda i Marek Włosiński

- PSFCU

- Janpol - Andrzej Bąk-

- Napa Auto Parts - Zofia i Paweł Bobak

- JW Mens Wear - Joe Waluś

- Markski Event Services - Krzysztof Stasik

- Berkot’s - Łukasz Kotara

- Barbara i Stanisław Sarna

- Zofia i Grzegorz Sarna

- Mostly Flowers - Maria i Wojciech Kopiński

- Antonina Pawlikowska

- Barbara Guńka - piękne kwiaty.

- Helena Jarosz

- Małgorzata i Edward Helegda

 

Dziękujemy bardzo za donację i życzenia z okazji Jubileuszu:

 

- Szkółka Pieśni i Tańca - $ 200

- Maria i Stanisław Nowobilski - $ 100

- Koło Nr 83 Podczerwone - $ 200

- Roman i Jola Graca z Florydy - $ 50

- Ślebodni w USA - $ 300

- Koło Nr 65 Ciche - $ 150

- Koło Nr 34 Zakopane - $ 100

- zespól Wanta $ 200

 

Dziękujemy tym którzy pracowali :

- Władysława Karwaczka

- Maria Madetko

- Stanisława Czarniak

- Anna Zoń

- Anna Bobak

- Bronisława Maciusiak

 

Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Dziękujemy bardzo wszystkim za wspaniałą zabawę, życzliwość i szczere życzenia.

 

 

Franciszek Łojas Kośla

 

Na Jubileusz Radia Podhalańskiego w Chicago

 

Wojtuś wita Boga do razu z Helenkom

coby być dlo Niego na ziemi wyrękom

Helenka wiyrsyki zalubione cyto

Aniołami  lecom ku tatrzańskim scytom

 

Wojtuś gro muzyke ze śpiewem z miysanom

Co leci se nutom ku tatrowym graniom

Ta nuta ze smycka Sabały furt kapie

Budzi świat hańtotyn  i za serce łapie

 

Kie Wojtuś Helence, muzykom przygrywo

Jako kiedy choćkie na posiadach  bywo

Helenka godo furt o górolach dumnie

Jak zaśpiywo,  słonko przyoblyko turnie

 

Radio Podhalańskie wielkom rolę spełnia

Język polski, gwarę stale rozpowszechnia

Bywo  róznorodne w temacie i słowie

Jak ktoś inacej myśli – dostanie po głowie

 

Gdy wto zemre, nuta w zołobnym woalu

Becy jak dziecko w nieutulonym zolu

Pote goi serca boleściwe rany…

 - A teroz już pora nadawać reklamy

 

 

 

 

Rodzina śp. Heleny Jarosz z domu (Antoł) serdecznie dziękuje

 wszystkim przybyłym na ostatnie pożegnanie: w Chicago jak i w Polsce: Księżom, Zespołowi “Wiyrchy” działający przy kole Bustryk, zarządowi Koła nr 81 Bustryk i Odziałowi Związku Podhalan w Bustryku.

Śp. Helena Jarosz- najstarsza członkini Koła Bustryk przeżywszy 91 lat, zmarła w Chicago w dniu 1-go czerwca 2017r.

Pogrzeb odbył się w Polsce na cmentarzu parafialnym pod wezwaniem św. Anny w Zębie.

Pogrążeni w smutku córki: Maria i Julian Molek, Anna i Stanisław Petuchów z rodzinami.

Wieczne odpoczywanie racz jej dać panie.

Niech odpoczywa w pokoju Amen.

 

 

 

 

Szkoła Letnia w Domu Podhalan ogłasza zapisy na:

 

Kurs na obywatelstwo USA, który jest w niedziele

od 4go czerwca do 13go sierpnia, 2017.

Uczy Andrzej Mikołaj Gąsienica.

Materiały do nauki są darmo.

Tel. (773) 636 – 6421

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii św. Konstancji zaprasza na bardzo interesującą pielgrzymkę -wycieczkę, z polskim przewodnikiem, do Indii, w dniach od 22-go stycznia do 9-go lutego, 2018 roku. Program jest bardzo bogaty, są też katedry i sanktuaria, które odwiedził święty Jan Paweł II. W sprawie programów i rezerwacji prosimy dzwonić do biura parafii świętej Konstancji: 1(773) 545-8581 wewnętrzny 0, lub 1(708)932-1102. Zostały jeszcze 4 wolne miejsca.

 

Biblioteka Archer Heights zaprasza!

5055 S Archer, Chicago, 312-747-9241

Otwarci jesteśmy:

Poniedziałki i środy: 12-8pm

Wtorki i czwartki: 10am – 6pm

Piątki i soboty: 9am -5pm

Zapraszamy dzieci i rodziców na Magic Show – pokaz magii:

Sobota, 24 czerwca o 3 PM.

Program jest w języku angielskim.

Elizabeth

 

JB sples of Arkdale w Wisconsin ZAPRASZA.

Przy skrzyżowaniu drogi 21 i County Road Z w budynku stacji benzynowej ''Citko''

znajduje się

- sklep gdzie miłośnicy wypoczynku w plenerze znajdą akcesoria dla wędkarzy, polowań, kładów, snowmobili, łodzi, ognisk, pamiątki i wiele innych.

- jest także wspaniale zaopatrzony sklep sożywczy zaopatrzony w artykuły prosto z Polski.  Swieże pieczywo i ciasta, wyroby wędliniarskie własnej produkcji według staroplskiej receptury.

- JB to także restauracja oferująca duży wybór smacznych polskich i amerykańskich dań. Miła i szybka obsługa. W weekendy i w tygodniu świnka z rożna.

Przyjmujemy zamówienia na przyjęcia.

Restauracja otwarta 7 dni w tygodniu od 7 rano- śniadania, lunch, obiady.

Sklep otwarty od niedzieli do czwartku od 6 - 7 pm a w piątek i w sobotę do 9 pm.

Nowi właściciele JB Wiesława i Janusz Zebrowski serdecznie zapraszają.

telefon - 608-564-7400 tel Janusz 630-745-1203.

Wyjeżdżając na wypoczynek do Wisconsin nie musisz nic zabierać z Chicago. Wszystko kupisz w JB sples of Arkdale. Zapraszamy.

 

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

Na stronie internetowej www.zppa.org  jest aktualna lista Prezesów i Dyrektorów.

Proszę uprzejmie, abyście się z nią zapoznali i powiadomili nas o ewentualnych pomyłkach lub potrzebnych uzupełnieniach.

Dziękujemy za współpracę.

Helena Studencka

Wojciech Dorula

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org  w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 6. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 9. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 10. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 11. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 12. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 13. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 14. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 15. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 16. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 17. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 18. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 19. Koło Nr 53 Klikuszowa $ 100
 20. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 21. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 22. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 23. Barbara i Stanisław Guńka $ 100
 24. Franciszek Polak $ 100
 25. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 26. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100 

 

 

Donacje na spłatę pożyczki Domu Podhalan

 

1.     Radio ZPPA $ 10.000

 1. Koło Nr 30 Ciche  $ 5000
 2. Koło Nr 27 Witów  $ 5000
 3. Koło Nr 55 Ratułów $ 5000
 4. 48. Koło Nr 21 Czarny Dunajec  $ 4000
 5. Monika Kois - Królowa ZPPA 2015/2016  -   $ 3000
 6. Koło Nr 37 Gron Leśnica  $  2500
 7. Koło Nr 71 Nowe Bystre    $ 2500
 8. Koło Nr 45 Poronin     $ 2500
 9. Maria i Stanisław Rafacz Koło Nr 55 Ratułów  $ 2000
 10. Koło Nr 75 Dział $ 2000
 11. Koło Nr 58 Ząb  $ 2000
 12. Koło Nr 35 Maruszyna  $ 2000
 13. Koło Nr 52 Czerwienne  $ 2000
 14. Koło Nr 25 Harklowa $ 2000
 15. Janina i Józef Bednarz  $  2000
 16. Koło Literacko Dramatyczne  $ 1000
 17. Koło Nr 82 Piekielnik   $ 1000
 18. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska  $ 1000
 19. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska   $ 1000
 20. Wydział Podhalanek  $ 1000
 21. Koło Nr 19 Ducha Knapczyka  $ 1000
 22. Koło Nr 34 Zakopane  $ 1000
 23. Koło Nr 69 Skrzypne  $ 1000
 24. Koło Nr 76 Krauszów  $ 1000
 25. Koło Nr 41 Wróblówka  $ 1000
 26. Koło Nr 29 Gronków  $ 1000
 27. Zespól "Hyrni"  $ 1000
 28. Zofia i Tadeusz Szwajnos  $ 1000
 29. Marzanna, Marcin i Maria Madetko  $ 1000
 30. Zofia i Józef Małysz  $ 1000
 31. Koło Nr 50 Pieniny   $ 500
 32. Stanisław Wrobel  $ 360
 33. Helena i Stanisław Studencki $ 250
 34. Andrzej Grela Piekielnik  $ 240
 35. Zofia i Józef Ligas Czarny Dunajec $ 200
 36. Helena i Władysław Jarosz Czarny Dunajec  $ 200
 37. Wacław Ustupski Koło Hubertus  $ 120
 38. Władysław Kois Ratułów  $ 120
 39. Stanisław Waksmundzki Waksmund  $ 120
 40. Beata Kojda  $ 120
 41. Jadwiga i Wojciech Stypula  $ 120               
 42. Maria i Stanisław Komorowski Czarny Dunajec  $ 110
 43. Antonina Morawa Ratułów   $ 100
 44. Anna Bobak Ciche  $ 100
 45. Andrzej Mrozek Maruszyna  $ 100
 46. Bogdan Bosak Babia Góra  $ 100
 47. Danuta Hansen Skrzypne  $ 100
 48. Józef Zoń Dębno Podhalańskie   $ 100
 49. Barbara i Jan Leja Czarny Dunajec   $ 100
 50. Maria i Jan Harbut Czarny Dunajec  $ 100
 51. Halina i Edward Staszel Czarny Dunajec    $ 100
 52. Zofia i Tadeusz Gancarczyk Czarny Dunajec   $ 100
 53. Marek Klimowski Czarny Dunajec  $ 100
 54. Elzbieta i Jacek Figura Czarny Dunajec  $ 100
 55. Wojciech Cikowski Czarny Dunajec  $ 100
 56. Aniela Landowska Wróblówka   $ 100
 57. Halina i Jan Kowalczyk  $ 100
 58. Witold Laburda Pieniny  $  60
 59. Bronisława Chlebek Czarny Dunajec       $ 50
 60. Zofia i Jan Ligas Czarny Dunajec        $ 50
 61. Ryszard Sojka Czarny Dunajec        $ 50
 62. Zofia Zaborska Czarny Dunajec       $ 50
 63. Zofia Malinowska Czarny Dunajec       $ 50
 64. Maria i Franciszek Cieśla Czarny Dunajec   $ 50
 65. Anna Komperda Krauszów  $ 50
 66. Krystyna Kowalczyk Klikuszowa   $ 50
 67. Anna i Józef Gąsior Czarny Dunajec  $ 40
 68. Maria Madetko Ciche Dolne  $ 30
 69. Bronisława Maciusiak Chochołów    $ 30
 70. Maria Komorowska Czarny Dunajec   $ 30
 71. Helena Jarosz Czarny Dunajec  $ 30
 72. Henryk Mikołajczyk Pieniny  $ 30
 73. Wacław Szczech Krauszów   $ 30
 74. Józef Bednarz Czerwienne  $ 30
 75. Piotr Jachymiak Ludźmierz   $ 30
 76. Maria Bryja Czarny Dunajec   $ 30
 77. Aniela Cikowska Czarny Dunajec  $ 30
 78. Stanisława Sobol Czarny Dunajec   $ 30
 79. Maria Gocał “ Podhalanki"  $ 30
 80. Irena Blair Ostrowsko $ 20
 81. Janina Laya Czarny Dunajec  $ 20
 82. Janina Luka Czarny Dunajec  $ 20
 83. Władysława Biel Czarny Dunajec  $ 20
 84. Jan Mąka Kluszkowce   $ 10
 85.  

 

 

Komunikaty Reklamy i Ogłoszenia:

 

Słowo z Polski Franciszka Łojasa Kośli na XXX lecie Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej

   

    Z chwilą przybycia do Ameryki w 1990 roku zostałem poproszony przez Józefa Bafię do studia radiowego celem wzięcia udziału w audycji radiowej na temat gwary góralskiej. Spotkałem tam kolegę po piórze Jędrusia Pitonia oraz Andrzeja Krzeptowskiego Bohaca z muzyczną gromadką góralskich dzieci. Urzekł mnie wtenczas Józef Bafia swoistą wymową rasowego anonsera.

    Bardzo mile wspominam góralskiego aktora, radiowca, Stanisława Zatłokę, z którym wiele chwil spędziłem na dewagacji na różnorodne tematy związane z szeroko pojętą kulturą. Miał wspaniały głos i wykształconą dykcję.

    Powstanie Radia dla potrzeb działałności Związku Podhalan uradowało wiele podhalańskich rodzin, dla których tradycja i gwara góralska jest trwałą wartością. Audycje radiowe wyzwalają wśród wielu Podhalan twórczą inicjatywę w przekazywaniu dorobku zespołów oraz informują o rozwoju gospodarczym Domu Podhalan w Chicago, są także  nośnikiem wiedzy na temat polskiego Podhala. Radio ukazuje zaangażowanie ludzi różnych Kół związkowych w życie społeczne i przyczynia się do rozszerzenia działalności związkowej, spełnia również rolę  integrującą Podhalan.

    Dzisiaj główny ciężar prowadzenia Radia Podhalańskiego spoczywa na Wojtusiu Doruli i Helence Studenckiej. Oboje mają wysokie predyspozyje do tego rodzaju pracy redakyjnej. Oboje są elokwentni, posługują się doskonale gwarą, jako i językiem literackim, wzajemnie się uzupełniają. Przekazywanie różnorodnych wydarzeń z Podtatrza, Orawy, Spisza Ziemi Pienińskiej sprzyja naszym uczuciowym związkom z Podhalańską Ziemią, tym samym zaświadczają o umiłowaniu kultury góralskiej drogiej sercu każdego Górala.

     Ważną rolę służbną wobec Radia spełnia także wice prezes ZG Zosia Ustupska Bobak w charakterze biegłej w dziedzinie administracyji. Mam nadzieję, że dalsza zgodliwa współpraca wszystkich Górali stanie się trwałym pomostem między Podhalanami po obu stronach ocenu. 

Życzę Wam Moi Drodzy siły jednania Górali Dobrym Słowem…

    Jeszcze jedno: Kocham Was za słowa, którymi otwieracie każdą audycje, a mianowicie: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

 

 

Ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz

 Parafia świętej Konstancji zaprasza na Mszę świętą którą odprawi ks. doktor Tomasz Siuda, dyrektor drukarni św. Wojciecha w Poznaniu, w tę niedzielę tj. 25-go czerwca o godz. 7:00-ej wieczorem. Bezpośrednio po Mszy świętej będzie miało miejsce spotkanie z posłanką profesor Krystyną Pawłowicz, w sali parafialnej ks. Borowczyka.

 

Berkot’s w Orland Park - Specjalne ceny od najbliższej środy

 1. Berkot’s Pierogi - All varieties $ 4.99 Lb.
 2. Berkot’s Potato Pancakes $ 3.99 lb (63578)
 3. “Northstar” - Roast Beef and Corned Beef $ 4.99 Lb. (63157 – 63158)
 4. “Northstar” Smoked Polish Sausage or Grill Sausage $ 1.99 Lb (63135) & (63201)
 5. “Northstar” Oven Baked, Smoked or Cooked Turkey Breast $ 5.99 Lb (63119)
 6. “Northstar” Ham of the Bone $ 2.99 Lb. (63116)
 7. “Northstar” Head Cheese $ 3.99 lb (63136) or Chicken Kabanos - $ 3.99 lb (63165)
 8. Królewski Cheese (Swiss Style) $ 3.99 (63109)
 9. Kalamata Olives $ 1.69 lb (63230)
 10. Bulgarian feta cheese $ 2.99 lb (63977) Falafel $ 2.99 10 oz. pack. (3148404029)
 11. Polish Rye Bread Racine Bakery 1 LB $ .99

 

Od Państwa Helegdów Ed’s Photo- Video

Okres Świąteczny to czas spotkań z Rodzinami i Przyjaciółmi. Ale nie tylko w domach

Nadchodzi czas spotkań Mikołajkowych i opłatków w Kolach ZPPA.

Dlatego chcemy zaproponować nasze usługi fotograficzne na pięknych tłach świątecznych nowo zamówionych żadne koszty dla kola czy zespołu a pamiątki będą piękne

Prosimy dzwonić po rezerwacje i po więcej informacji

do Ed’s Photo Video

Małgosia Helegda 630.243-1295

 

Kiedy ten specjalny dzień nadejdzie chcesz, aby wszystko było perfekcyjne

Szczególnie w Filmowaniu i fotografowaniu

Bądź pewien ze serwis Ed’s Photo Video nie zawiedzie Ciebie i Twoja rodzinę

Upamiętnimy każda uroczystość czy to Chrzciny, Komunia, Wesele, Bankiety przy użyciu najnowszych KAMER HD 4K

Specjalizujemy się w fotografii Portretowej dla dzieci i zdjęć grupowych u Ciebie u nas w studio czy w plenerze Zarezerwuj Swój dzien.

Zadzwoń, Pytaj o szczegóły Ed’s Photo Video 773 544-4133 lub 630.243.1295

 

Zapraszamy do korzystania z Usług Małgosi i Edwarda Helegda Ed’s Photo and Video tak do zdjęć jak i videa czy to wesela- chrzciny a nawet bankiety Góralskie pikniki, które później można oglądnąć na naszej stronie związkowej jak i na FB. Upamiętniajcie wasze imprezy przecież to historia, która zawsze cieszy a tym bardziej jak dobrze zrobiona oni Czekaja na wasze telefony zawsze cos EXTRA OD NICH DOSTANIECIE.

Małgosia i Edward Helegda Ed’s photo Video serdecznie dziękuje tym, którzy już skorzystali i tym, którzy zadzwonią telefon 773-544-4133 2x