„Co słychać wśród Podhalan” od 9 lipca 2017 roku.

Zarząd Koła Nr 37 Groń – Leśnica zaprasza na Festyn, który odbędzie się w niedzielę 9 lipca br. w Slovenian Catholic Mission w Lemont. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 11.00 przed południem. Jak co roku z kołem Groń Leśnica - wspaniała zabawa!!

Gościnnie wystąpi zespół '' Ślebodni w USA'' Do tańca przygrywać będą '' Chłopcyska'' i DJ Tom B. Wyśmienita kuchnia regionalna. Bardzo bogata loteria fantowa - a w niej do wygrania cenne nagrody. Wiele atrakcji dla dzieci - między innymi ''Zabawa z klaunem'', dmuchane miasteczko, tor przeszkód. Wiele atrakcji dla dorosłych - konkursy, mecz piłki nożnej i siatkowej i inne.

Do zobaczenia 9 lipca. ZAPRASZAMY

Prezes - Wiesław Wilczek i Zarząd Koła.

 

Klub Strzelecko Myśliwski "Hubertus" uprzejmie zaprasza wszystkich miłośników strzelectwa sportowego / Kbks /. Na Indywidualne Polonijne Zawody Strzeleckie / Kbks/ kaliber 22 do tarczy ze słupa odległość 50 metrów, 5 strzałów próbnych 10 ocenianych.

Zawody odbędą się o godzinie 9.00 rano w niedziele 9 lipca br. na klubowej strzelnicy.

Address 7290 West 250 South North Judson Indians 46366.

Organizatorzy zapewniają bron I amunicje.  Dopuszczona jest broń własna Kbks kaliber 22 long rifle tylko repetowana /bolt auction/. Zabrania się używania broni kbks półautomatycznej/ semi auto/.

Po konkurencji indywidualnej odbędą się zawody drużynowe pod kryptonimem" Tarcza Łowczych ". Nagrody w tej konkurencji ufundowali Łowczy. W trakcie zawodów odbędzie sie wystawa bron Kolekcjonerskiej z kolekcji członków strony internetowej Polonijna Grupa Miłośników Broni Palnej w USA. Po zawodach bigos Myśliwski i kiełbasa, krupnioki. Na zwycięzców czekają nagrody puchary i dyplomy.

Po Informacje dzwonić;

Wacław Ustupski 708-670-5975

Jan Solus.            708-712-5088

Wiesław Ciolkiewicz 773- 908 -7178

 

Koło Nr 75 Dział pod Patronatem św. Józefa Robotnika serdecznie Zaprasza wszystkich członków, Dzielanów oraz bratnie koła na ʺPiknik Dzielańskiʺ z Mszą św. w intencji zmarłych członków i Dzielanów w niedziela 9 lipca br. o godz. 11: 30 przed południem do Red Gate Woods przy Archer Ave, zimne Piwo, smaczne obfity, bufet, DJ, loteria fantowa

Po więcej informacji prosimy dzwonić: (630) 862-6901

Zaprasza w imieniu Zarządu Koła Prezes Stefan Dziąba.

 

Koło Nr 64 Czarna Góra serdecznie zaprasza członków naszego koła parafian z rodzinami Zarząd Główny i przyjaciół na piknik, który odbędzie się w niedziele 9 lipca br. Uroczysta msza święta o godzinie 12: 00 w południe w kościele "Na Górce" przy 116 Hilton St. Willow Springs.  Po Mszy świętej zapraszamy na smaczne jadło i zimne napoje do ogrodów Ojców Cystersów Na pikniku będzie wiele atrakcji dla dzieci Clown Jumping House "Bacówka braci Sarna “loteria fantowa grał będzie zespół "Siekawica" Zapraszamy-prezes Grzegorz Sarna i Zarząd Koła Nr 64 Czarna Góra

 

Zarząd Koła Nr 83 Podczerwone zaprasza swoich członków z rodzinami, przyjaciół oraz sympatyków na coroczny piknik, który odbędzie się w niedzielę 9 lipca br. w Pioneer Woods (107 th & La Grange Ave). Jak zwykle piknik rozpoczniemy mszą świętą o godzinie 10: 30 rano. W programie dobrze zaopatrzona kuchnia, program zabaw dla dzieci i dorosłych oraz występ iluzjonisty.  Do tańca będą grali syćka muzycy z Pocyrwonego.

Zapraszamy

Zarząd Koła Nr 83 Podczerwone z prezesem Bolkiem Jarończykiem na czele.

Radio ZPPA dziękuje za donacje $ 200

Zebranie w Kole Nr 58 Ząb w sobotę 15 lipca w Domu Podhalan o godz.6: 00 wieczorem w związku z nadchodzącym Piknikiem Kola. Bardzo prosimy wszystkich członków Kola i chętnych do pomocy przy naszym pikniku o liczne przybycie.

Prezes wraz Zarządem.

 

Zarząd i Członkowie Koła Nr 50 Pieniny serdecznie zapraszają na odpust Świętej Kingi, Patronki Pienin połączony z piknikiem w niedziele 16 lipca br. o godzi. 11:00 przed południem. Mszę świętą odprawi kapelan Koła ks. Marek Smółka w asyście dwóch księży z Polski. Po mszy wystąpią zespoły dziecięce „Juhasi” oraz Wawele. Na pikniku czeka sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych, między innymi loteria, a do tańca przygrywał będzie zespół Markus Band. Piknik odbędzie się w Schiller Woods okolice ulic, Cumberland / Irving Park, polana numer 13.

Serdecznie zapraszamy.

 

Zarząd Koła Nr 72 Ochotnica zaprasza na piknik w niedzielę 16 lipca br. w Schiller Woods przy Cumberland i Irving Park, Lota nr 11. Msza Sw. o godz. 11: 00 przed południem. Po Mszy Sw. zapraszamy do smacznej kuchni zaopatrzonej przez właścicieli Montrose Deli i Montrose Food i Mart and Deli; Halinę i Stanisława Urbaniaków.

Zapewniamy zimne napoje i piwko oraz dobrą zabawę przy dźwiękach zespołu "Gwiazda Band". Zapraszamy z całymi rodzinami do miłego spędzenia czasu w plenerze.  Zapraszamy cala Polonie, Podhalan, mieszkańców ziemi gorczańskiej oraz sympatyków naszego kola. Za przybycie i wsparcie naszej imprezy charytatywnej z góry serdecznie dziękujemy.

Serdecznie zaprasza w imieniu Zarządu Kola Nr 72 Ochotnica prezes Jan Chlipała

 

Zarząd Kola Nr 51 Ostrowsko zaprasza na piknik w niedziele 16 lipca br. do Pionier Wood Lota Nr 2. (La Grange i 107). Zapraszamy wszystkich członków Kola parafian przedstawicieli Zarządu Głównego ZPPA, przedstawicieli bratnich Kół ZPPA, miłośników naszego kola. Piknik rozpoczniemy msza Sw o godz. 11: 45 przed południem, po mszy zapraszamy na smaczne jedzenie zimne piwko będą atrakcje dla dzieci przygrywał będzie Zespól Siekawica.

Jeszcze raz zapraszamy wszystkich.

 

Piknik góralski zespołu “ Wanta”

Zespól góralski WANTA serdecznie zaprasza wszystkich znajomych, przyjaciół gości oraz sympatyków góralszczyzny na swój coroczny piknik. Piknik odbędzie się w niedziele 16 lipca u Sióstr Benedyktynek pod adresem 5900 W.147th Street w Oak Forest. Rozpoczęcie pikniku Msza Święta o godzinie 12 tej w południe.

Liczne atrakcje dla dorosłych I dzieci oraz loteria fantowa. Do tańca będzie przygrywał DJ. Marski team. Serdecznie zapraszamy wszystkich przyjaciół, członków kół przynależnych do Związku Podhalan oraz całą Polonie.

Po informacje proszę dzwonić pod numer…708 692-8276 lub 773 744-1122

Agnieszka Bobak i Marek Bukowski z całym zespołem Wanta zapraszają.

Radio ZPPA dziękuje za donacje $ 200

 

Zarząd Koła Nr 24 Szaflary oraz Klub Sportowy LZS Szaflary zapraszają na piknik, który odbędzie się w niedzielę 23 lipca br. w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Street w Lemont. W tym roku w nowym miejscu!!! Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 10: 30 przed południem. Na Mszy św. poświęcony będzie odnowiony pierwszy sztandar koła. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: jumpery, gry i konkursy, program artystyczny, bogata loteria fantowa- do wygrania laptop i inne wartościowe nagrody. Smaczne jedzenie i zimne napoje.

Do tańca przygrywać będą „Cajmery”.

Więcej informacji pod numerem (773) 576-4650.

 

Zarząd Kola Nr 23 Odrowąż Podhalanski serdecznie zaprasza członków parafian z rodzinami, bratnie Kola Zarząd Główny ZPPA na Sumę Odpustową ku czci Sw. Marii Magdaleny w niedziele 23 lipca br. do Pionier Woods, przy 107 i La Grange. (stałe miejsce). Po mszy Sw. zapraszamy na piknik. W programie występ szkółki Odrowążanie, gorący obiad, zimne napitki, loteria fantowa, gry sportowe, i wspaniała muzyka do zachodu słońca. Dla dzięki Jumper i darmowa loteria. Wszystkich poczęstujemy cukierkami odpustowymi.

Serdecznie zapraszamy w imieniu całego zarządu Zofia Kulawiak prezeska Kola.

Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Gospodarzem 30 Sejmu ZPPA

Radio ZPPA dziękuje za donacje $ 200.

 

Wydział Podhalanek serdecznie zapraszają na pierwszy "Odpust” Wydziału Podhalanek im. Heleny Marusarzówny. Msza św. odbędzie się w niedzielę 30 lipca br. o godz. 10: 30 rano w kościele Św. Heleny przy 2311 W. Augusta Blv. Chicago

Po rezerwację prosimy dzwonić: (773) 964 -0841, lub (773) 715- 3886

Zapraszamy poczty sztandarowe, oraz stroje regionalne mile widziane.

Maria Gocał prezes wraz z zarządem.

 

Zespół „ Wiyrchy“ działający przy Kole Nr 81 Bustryk serdecznie zaprasza wszystkich na pierwszy PIKNIK, który odbędzie się w niedziele 30 lipca br. w ogrodach Ojców Cystersów pw. Matki Boskiej Matki Kościołów, "Na Górce" 116 Hilton St. Willow Springs IL. Piknik rozpoczniemy Mszą świętą o godz. 12: 00 w południe, po Mszy wszystkich serdecznie zapraszamy do ogrodów na występ dzieci z Zespołu, Wiyrchy oraz gry i zabawy, smaczne jedzenie, zimne piwo i bogatą loterię fantową.

Zabawa przy DJ Marski Team i góralskiej muzyce.

Po informację prosimy dzwonić do kierownika i instr. Andrzej Nędza (708) 248 -4490, zastępca kier. instr. Wojciech Jarosz (708) 699 -9761, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy.

Kierownik – Andrzej Nędza wraz z całym zespołem.

 

XIV ZBÓJNICKO WATRA zespołu góralskiego ,,SIUMNI''

Zespół góralski ,,Siumni’’ serdecznie zaprasza na „XIV Zbójnicką Watrę” w niedzielę, 6 sierpnia , br. do Slovenian Catholic Mission przy 14252 Main Street w Lemont.

Msza Sw o godz. 10: 30 rano. Program artystyczny zespołu SIUMNI "Radośniki"

Występy gościnne, zabawa na świeżym powietrzu przy kapeli góralskiej oraz przy muzyce zespołu "Watra Band" oraz DJ Stasik. Pyszne góralskie "jodło i "trunki," zimne piwo, lody, drinki "mojito," Atrakcje i zabawa dla dzieci oraz dla dorosłych. Jazda na tyrolce! (zip line). Przejażdżka konna. Bogata loteria fantowa! Scooter, iPady, telewizory, gift certificates, biżuteria, oraz wiele cennych nagród!

Zapewniamy świetną zabawę i atmosferę!!!!!

Chcesz się zareklamować na naszym pikniku zadzwoń do Karoliny: 708 745 4362

www.siumni.com

Zapraszamy wszystkich na nasz coroczny wielki góralski piknik!!!!!!

Będzie wesoło! "Barz Piykniy pytomy"

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2017

 

Sierpień 13 -Piesza Pielgrzymka Polonijna

Sierpień 20 -Odpust Podhalański w Munster IN

Wrzesień 2-3-4 -Sejm ZPPA

Wrzesień 24 -Wybór Królowej

Październik 22 -Konkurs Par Tanecznych

Listopad 11-12 -Festiwal na Góralską Nutę

Grudzień 30 -Opłatek ZPPA

 

Informacje i Artykuły:

Piknik ZPPA

Nadszedł czas zabaw plenerowych, pikników i festynów wśród góralskiej społeczności zrzeszonej w Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

 

W tym roku piknik Zarządu Głównego ZPPA odbył się 2 lipca, w nowym miejscu - Pionier Woods 107 i La Grange. Pogoda wymarzona na plenerowe biesiadowanie.

Piknik rozpoczął się uroczystą mszą św, odprawioną przez wice kapelana Zarządu Głównego O. Bartłomieja Stanowskiego. Przepiękny ołtarz polowy wykonali nasi niezawodni bacowie i prezesi - Stanisław Sarna- prezes koła Dębno i Grzegorz Sarna - prezes koła Czarna Góra. Jak co roku muzycznie mszę św. przygotowali członkowie Zarządu Głównego- Józef Cikowski, Helena Studencka i organista Jan Cikowski a także solistki zespołu Ślebodni w USA z kapelą góralską pod kierownictwem kapelmistrza Marka Bukowskiego.

Po wspólnej modlitwie, rozpoczęła się zabawa w radosnej atmosferze i wzajemnej życzliwości. Wspaniałe przysmaki góralskiej kuchni, zimne napoje, bardzo bogata loteria fantowa i fajna muzyka zespołu ''Siekawica'' to główne atrakcje zorganizowanej przez Zarząd Główny Imprezy.

Gościnnie wystąpił zespół ''Ślebodni w USA'' pod kierownictwem Mariana Bryja.

W imieniu Zarządu Głównego ZPPA i prezesa Józefa Cikowskiego, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas i energię i pomogli nam przy organizacji pikniku. W tym roku była to bardzo liczna grupa.

Lista osób, które pomagały w sobotę przy załadunku:

Grzegorz Sarna koło Czarna Góra

Józef Bednarz koło Czerwienne

Stanisław Kulawiak koło Odrowąż Podh.

Tadeusz Zubek koło Maruszyna

Stanisław Łyszczarczyk koło Pieniążkowice

Janusz Nowak , Kuba Tąńcula koło Kościelisko

Maria Madetko

Bronisława Maciusiak

Józef Cikowski

Zdzisław Dorula

Józef Zoń

Józef Krzystyniak

 

Lista osób pracujących (niedziela) - Piknik 2017 r.

 

Wiesława i Józef Kula - Harklowa

Stanisława Czarniak - Zakopane

Maria Madetko - Ciche

Bronisława Maciusiak - Chochołów

Stanisław Waksmundzki - Waksmund

Anna Zoń,  Katarzyna Plewa - Dębno

Katarzyna i Wacław Kalata - Szaflary

Anna i Stanisław Komperda, Stanisław Luberda - Nowy Targ

Anna i Andrzej Janik

Maria i Władysław Skiba - Groń Leśnica

Andrzej Grela, Wojciech Czyż - Piekielnik

Jerzy Gaj, Wojciech Nawara - Kluszkowce

Janusz Nowak, Kuba Tancula - Kościelisko

Stanisław Franczyk, Krzysztof Faron, Darek Chlipała - Ochotnica

Henryk, Stanisław i Marian Kusper - Bukowina Podszkle

Wacław Szczęch, Grzegorz Szczęch, Władysław Tylka, Jan Sopiarz - Krauszów

Tadeusz Zubek - Maruszyna

Stanisław Łyszczarczyk - Pieniążkowice

Stanisław, Grzegorz i Józef Sarna

Józef Pępek - Klikuszowa

Maria i Stanisław Nowobilscy - Białka Tatrzańska

Maria i Józef Gał, Kazimierz Kułach - Gliczarów Górny

Helena Studencka, Zofia Bobak, Józef Cikowski, Józef Zoń, Zdzisław Dorula, Tomasz Radecki, Józef Fryźlewicz, Józef Krzystyniak - członkowie Zarządu Głównego.

 

Sponorzy:

Joe i Zofia Ligas

Zarząd Główny ZPPA

Stanisław i Grzegorz Sarna

Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa

Olimpia Bakery

Maria i Władysław Skiba

Władysława i Karol Kowalczyk - Tybycik

Stanisław Kulawiak

Napa Auto Parts - Zofia Bobak

Józef Cikowski

Anna i Józef Zoń

Highlanders Grill

Stroje góralskie Bożenki

Jola Jewerly - Jolanta Bafia

Bronisława Maciusiak

Maria Madetko

Józef Pępek

Stanisława Czarniak

Małgorzata Rybarczyk

Koło Groń Leśnica

Koło Białka Tatrzańska

Koło Kościelisko

Koło Piekielnik

 

Wszystkim tym, którzy pomagali, wszystkim sponsorom, zespołowi Ślebodni w USA, kapeli góralskiej, O. Bartłomiejowi Stanowskiemu a także wszystkim miłym Gościom naszego pikniku - szczerze dziękujemy.

 

Bóg Zapłać

Zarząd Główny ZPPA

 

 

Podziękowanie za Piknik Koła Nr 25 Harklowa

 

W niedziele 25 czerwca 2017 r. odbył się piknik Koła Nr 25 Parafii Harklowa. Rozpoczęliśmy Mszą Św., którą odprawił Kapelan ZPPA O. Jacek Palica.  Pogoda nastrajała do piknikowania. Tak w imieniu własnym jak i całego koła pragnę podziękować wszystkim za uczestnictwo i wsparcie naszego pikniku. Szczególne podziękowania należą się Kapelanowi ZPPA O. Jackowi Palica za odprawienie Mszy Św. Kapeli góralskiej pod przewodnictwem Józefa Kadłuba za piękną muzykę, pocztom sztandarowym z Koła Nr. 66 Dębno Podhalańskie i nasz sztandar. Do tańca przygrywała kapela, Bartłomiej Rypel, jako D.J. i operator “Photobooth” bawili gości. Naszym honorowym gościem był przedstawiciel Zarządu Głównego ZPPA, Wiceprezes Zdzisław Dorula z małżonką czujemy się zaszczyceni i serdecznie dziękujemy. Moc podziękowań dla przedstawicieli bratnich, kół, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Koło Dębno Podhalańskie, Łopuszna, Ostrowsko, Waksmund, Czarna Góra, Gliczarów, Białka Tatrzańska, Maruszyna, Szaflary, “Hubertus” Koło Łowieckie, Klub Motocyklowy Eagle Riders.  Dziękujemy przedstawicielom Szkółki Pieśni i Tańca przy ZPPA na czele z kierowniczką Bożeną Mąka. Moc podziękowań dla naszych sponsorów ”Biżuteria od Joli”- Jolanta Bafia, NAPA– Paweł i Zofia Bobak, W. A. Jewelers– Ustupski Family, “Orion”– Restaurant, Jumpitty–Donna i Andy właściciele.  Nasz piknik nie mógłby się odbyć gdyby nie ludzie, którzy poświęcili swój czas i szczodrość żeby impreza się udała.  Za pracę i donacje moc podziękowań składamy: Elżbiecie i Marianowi Truty, Helenie i Tadeuszowi Tomecki, Halinie i Szczepanowi Tomecki, Małgorzacie i Pawłowi Bafia, Elżbiecie i Jackowi Szlembarski, Małgorzacie i Janowi Szlembarski, Annie Szlembarski, Kazimierzowi Szlembarski, Małgorzacie i Eugeniuszowi Rypel, Bartłomiejowi Rypel, Janinie i Albinowi Zawada, Katarzynie Szlembarski, Karolinie Kojda, Damianowi Klinowski, Jowicie i Bartłomiejowi Truchan, Dorocie Kruszewski, Jackowi Filas, Andrzejowi Filas, Agnieszce Gil, Irenie i Mirkowi Zajączkowski, Elżbiecie i Andrzejowi Solana, Małgorzacie i Franciszkowi Szlembarski, Maji i Markowi Waksmundzki, Władysławie i Grzegorzowi Waksmundzki, Beacie i Marianowi Kojda, Władysławie i Antoniemu Wódka, Józefowi Gil, Annie i Janowi Zajączkowski, Joannie i Stanisławowi Rajski, Lidii i Andrzejowi Bukowski, Stanisławie Kułach, Józefowi i Wiesławie Kula, Aleksandrowi Kula. Eugeniuszowi Rypel i Franciszkowi Szlembarski za robienie zdjęć moc podziękowań.  Za donację pieniężne składamy serdeczne podziękowanie dla Grażyny i Ryszarda Pawlikowski, Kazimierza Szlembarski, Ewelina i Henryk Szlembarski, Koło Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki, Stefan Szlembarski, Zuzanna i Eugeniusz Szlembarski jeszcze raz wszystkim i każdemu z osobna jak najserdeczniejsze podziękowania. 

Wielkie „Bóg Zapłać„.

Z góralskim pozdrowieniem za zarząd koła Wiesława Kula-prezes.

 

 

 

Jubileusz 30 lecia Radia Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Tradycyjnie, jubileuszowe góralskie gazdowanie, rozpoczęła znana wszystkim słuchaczom melodia rozpoczynająca od 30 tu lat program radia ZPPA i głos anonserów Heleny Studenckiej i Wojciecha Doruli - ''Niek bedziy pokwolony Jezus Chrystus'' - którzy całość poprowadzili.

Ojciec Jacek Palica przypomniał słowa św Jana Pawła ll skierowane do mediów....''Ile razy zagłuszamy nasze sumienie akceptując biernie to co podają nam media? -pisał w liście św Jan Paweł ll- Nie zawsze chce nam się docierać do całej prawdy.  Wystarcza nam powierzchowna informacja. A chrześcijanin nie powinien tak ślepo ufać...'' Wskazał na środki masowego przekazu, jako te, które mają wielki wpływ na wrażliwość naszego sumienia. Nawiązał do rzetelnego wypełniania posłannictwa, jakim jest radio, a także szczerze wszystkim pobłogosławił.

Witając wszystkich zebranych gości, prezes Józef Cikowski skierował słowa wielkiego uznania do wszystkich tych, dzięki którym przez trzy dekady górole mogli słuchać gwary podhalańskiej, muzyki i wiadomości, ‘‘Co słychać wśród Podhalan''. Swoje wystąpienie prezes zakończył pięknymi życzeniami, aby Radio ZPPA rozwijało się i rozlegało daleko wśród chicagowskich wieżowców, dla nas i przyszłych pokoleń Górali.

 

Joanna Para Lewkowicz - była anonserka radia związkowego - zapoznała zebranych z krótką historią powstania i działalności radia ZPPA na przestrzeni 30 lat. Radio ZPPA powstało dzięki ówczesnemu prezesowi śp Józefowi Króżel i pierwszy raz zagrało 11 października 1987 roku o godz 1.30 pm. Przez 30 lat radio prowadzili: śp Józef Bafia, Andrzej Gędłek, Stanisław Zatłoka, Zofia Boblak Helios, Maria Bachleda, Stanisława Żołnierczyk, Barbara i Henryk Mikołajczyk, Maria i Andrzej Krzeptowscy, Joanna Para, Wojciech Dorula, Jan Łaciak, Helena Studencka.

 

 Następnie głos zabrała wice prezeska - administratorka radia - Zofia Bobak Ustupska. Powiedziała między innymi: ''Trzydzieści rokow temu, Ameryka przeradziyła bez radio do Polokow po góralsku, za sprawom ludzi, wtorzy zrozumieli, ze góralsko gwara jest istotnym narzędziem do zblizanio Góroli ku sobie''. Następnie odczytała uchwałę Zarządu Głównego dotyczącą odznaczeń - Zarząd Główny przyznał Srebrne Krzyże Zasługi dla Marii Krzeptowskiej Gewont, Jana Łaciaka i Wojciecha Doruli, za wieloletnią pracę na rzecz radia i Związku Podhalan w Ameryce.

Uroczystego wręczenia dokonali prezes Józef Cikowski w towarzystwie honorowgo gościa Jana Karpiela Bułecki.

Natomiast Jacek Niemczyk, szef stacji wpna 1490 wraz ze słowami uznania i życzeniami,   uhonorował radio ZPPA srebrnym mikrofonem.

Była anonserka radia, Stanisława Żołnierczyk z dalekiej Arizony, specjalnie na Jubileusz napisała i przedstawiła krótki wiersz.

 

Jubileuszowe uroczystości zaszczycili swoją obecnością i życzeniami na dalsze lata działalności: konsul RP w Chicago pan Piotr Janicki, Walter Kotaba, Małgorzata Ptaszyński - radio 1030, Sławomir Budzik -radio Deon, 20 - to osobowa delegacja PSFUC z Dyrektorem Wykonawczym Bogdanem Chmielewskim na czele, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Mirosław Nidziński wraz z członkami Zarządu, Tadeusz Cyrwus prezes koła z Florydy z małżonką, wieloletni sponsorzy radia, przedstawiciele kół ZPPA, wieloletni słuchacze, sympatycy radia.

Sławek Budzik z radia Deon podzielił się wspomnieniami -....'' jako młody człowiek w 1992 r przyleciałem do Chicago. Zacząłem pracować dla firmy kontraktorskiej i jakież było moje zdziwienie, gdy w jednym z góralskich domów, tysiące kilometrów od Polski, usłyszałem góralską gwarę płynącą z radioodbiornika. Ja nawet w Polsce nigdy nie słyszałem gwary góralskiej w radio, a tu w Chicago możemy ją słyszeć już od 30 tu lat.''

To bardzo słuszne wspomnienie, bo radio ZPPA jest po to, żeby tą góralską gwarę i muzykę głosić światu.

 

Podczas jubileuszowego bankietu, wystąpił zespół ''Slebodni w USA''. Młodzi artyści pokazali prawdziwy kunszt tańca i śpiewu góralskiego. Zgromadzeni mogli podziwiać piękny popis zbójnickiego. Solówkę zatańczył kierownik zespołu Marian Bryja z Ewą Skiba. Na zakończenie, Jan Karpiel Bułecka - wyrażając wielkie uznanie dla zespołu - zagrał i zaśpiewał razem z zespolanami.

 

Pięknym akcentem wieczoru był mini koncert Jana Karpiela Bułecki, który rozpoczął gawędą i grą na piszczałkach.

Nasz gość prymował kapeli góralskiej, zagrał także na słynnej kobzie Marioli, z którą objechali pół świata. Skromny, serdeczny z ogromną wiedzą o tradycjach i historii Podhala, o muzyce, instrumentach i wielu innych aspektach kultury podhalańskiej.

Następie podany został uroczysty, smaczny i pełny wykwintnych dań obiad przygotowany przez szefa Andrzeja Bąka wraz ze wspaniałą załogą Domu Podhalan.

Po obiedzie był czas na rozmowy, spotkania i dobrą zabawę, którą oprawił muzycznie DJ Krzysztof Stasik.

A wspaniała zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

 

Dziękujemy sponsorom Jubileuszowego Bankietu Radia ZPPA -

- Polamer

- Northstar - Jan Nowobilski

Montrose Deli i Montrose Food i Mart and Deli - Halina i Stanisław Urbaniakowie

- Your Day Event Rentals - Beata i Andrzej Szczepaniak

- M and M Event Planners - Magda i Marek Włosiński

- PSFCU

- Janpol - Andrzej Bąk

- Fish Time

- Napa Auto Parts - Zofia i Paweł Bobak

- JW Mens Wear - Joe Waluś

- Markski Event Services - Krzysztof Stasik

- Berkot’s - Łukasz Kotara

- Barbara i Stanisław Sarna

- Zofia i Grzegorz Sarna

- Mostly Flowers - Maria i Wojciech Kopiński

- Antonina Pawlikowska

- Barbara Guńka - piękne kwiaty.

- Helena Jarosz

- Małgorzata i Edward Helegda

 

Dziękujemy bardzo za donację i życzenia z okazji Jubileuszu:

 

- Szkółka Pieśni i Tańca - $ 200

- Maria i Stanisław Nowobilski - $ 100

- Koło Nr 83 Podczerwone - $ 200

- Roman i Jola Graca z Florydy - $ 50

- Ślebodni w USA - $ 300

- Koło Nr 65 Ciche - $ 150

- Koło Nr 34 Zakopane - $ 100

- zespól Wanta $ 200

 

Dziękujemy tym którzy pracowali :

- Władysława Karwaczka

- Maria Madetko

- Stanisława Czarniak

- Anna Zoń

- Anna Bobak

- Bronisława Maciusiak

 

Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Dziękujemy bardzo wszystkim za wspaniałą zabawę, życzliwość i szczere życzenia.

 

 

 

Szkoła Letnia w Domu Podhalan ogłasza zapisy na:

 

Kurs na obywatelstwo USA, który jest w niedziele

od 4go czerwca do 13go sierpnia, 2017.

Uczy Andrzej Mikołaj Gąsienica.

Materiały do nauki są darmo.

Tel. (773) 636 – 6421

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Koszyce Chicago Club zaprasza: Niedziela 9 Lipca Godzina 11:00 am Schiller Woods polana 10 Cumberland i Irving Park Msza Święta 11:00 am Chris Band – muzyczna oprawa mszy Św oraz zabawa taneczna Stoiska: Precolife – czysta woda w Twoim domu

Miód z Arizony Fit Line – Ewa Predki, Atrakcje dla dzieci, Chłodne napoje i dobre jedzenie, Loteria i Konkursy, Piknik Charytatywny

 

Nabożeństwo dziękczynne w 100-lecie objawień fatimskich, sobota, 8 lipca, 7 do 9 wieczorem

Ks. Ryszard Gron, nowy proboszcz parafii St. William w Chicago, zaprasza na specjalne nabożeństwo dziękczynne za objawienia fatimskie w setną rocznicę tych wydarzeń. W planie są przewidziane dwie konferencje:

- Przesłanie Fatimy sto lat później, ks. Ryszard Gron (proboszcz St. William, Chicago),

- Duchowość maryjna w perspektywie franciszkańskiej, o. Roman Deyna (duszapasterz polski w sanktuarium Marytown, Niepokalanów Polski, w Libertyville),

Oraz modlitwy maryjne inspirowane objawieniami Matki Bożej z Fatimy.

Nabożeńtwo będzie miało miejsce w kościele St. William, 2600 N. Sayre Ave, Chicago (róg W. Diversey Ave i Harlem Ave) w sobotę, 8 lipca, w godz. 7-9 wieczorem

Zapraszamy na wspólną modlitwę dziękczynną

 

Ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii św. Konstancji zaprasza na bardzo interesującą pielgrzymkę -wycieczkę, z polskim przewodnikiem, do Indii, w dniach od 22-go stycznia do 9-go lutego, 2018 roku. Program jest bardzo bogaty, są też katedry i sanktuaria, które odwiedził święty Jan Paweł II. W sprawie programów i rezerwacji prosimy dzwonić do biura parafii świętej Konstancji: 1(773) 545-8581 wewnętrzny 0, lub 1(708)932-1102. Zostały jeszcze 4 wolne miejsca.

 

Biblioteka Archer Heights zaprasza!

5055 S Archer, Chicago, 312-747-9241

Otwarci jesteśmy:

Poniedziałki i środy: 12-8pm

Wtorki i czwartki: 10am – 6pm

Piątki i soboty: 9am -5pm

Elizabeth

 

JB sples of Arkdale w Wisconsin ZAPRASZA.

Przy skrzyżowaniu drogi 21 i County Road Z w budynku stacji benzynowej ''Citko''

znajduje się

- sklep gdzie miłośnicy wypoczynku w plenerze znajdą akcesoria dla wędkarzy, polowań, kładów, snowmobili, łodzi, ognisk, pamiątki i wiele innych.

- jest także wspaniale zaopatrzony sklep sożywczy zaopatrzony w artykuły prosto z Polski.  Swieże pieczywo i ciasta, wyroby wędliniarskie własnej produkcji według staroplskiej receptury.

- JB to także restauracja oferująca duży wybór smacznych polskich i amerykańskich dań. Miła i szybka obsługa. W weekendy i w tygodniu świnka z rożna.

Przyjmujemy zamówienia na przyjęcia.

Restauracja otwarta 7 dni w tygodniu od 7 rano- śniadania, lunch, obiady.

Sklep otwarty od niedzieli do czwartku od 6 - 7 pm a w piątek i w sobotę do 9 pm.

Nowi właściciele JB Wiesława i Janusz Zebrowski serdecznie zapraszają.

telefon - 608-564-7400 tel Janusz 630-745-1203.

Wyjeżdżając na wypoczynek do Wisconsin nie musisz nic zabierać z Chicago. Wszystko kupisz w JB sples of Arkdale. Zapraszamy.

  

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Dorula

Na stronie internetowej www.zppa.org  jest aktualna lista Prezesów i Dyrektorów.

Proszę uprzejmie, abyście się z nią zapoznali i powiadomili nas o ewentualnych pomyłkach lub potrzebnych uzupełnieniach.

Dziękujemy za współpracę.

Helena Studencka

Wojciech Dorula

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się standardów i schematów ogłoszeń.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org  w Photo Gallery, muszą w jakiś sposób dostarczyć mi osobiście zgrane na CD. Natomiast, jeśli nie będzie więcej niż 10 zdjęć można przesłać @mailem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 6. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 9. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 10. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 11. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 12. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 13. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 14. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 15. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 16. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 17. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gay $ 150
 18. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 19. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 20. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 21. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 22. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 23. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 24. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 25. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 26. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 27. Franciszek Polak $ 100
 28. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 29. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 30. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na spłatę pożyczki Domu Podhalan

 

 1. Radio ZPPA $ 10.000
 2. Koło Nr 30 Ciche  $ 5000
 3. Koło Nr 27 Witów  $ 5000
 4. Koło Nr 55 Ratułów $ 5000
 5. Koło Nr 21 Czarny Dunajec  $ 4000
 6. Monika Kois - Królowa ZPPA 2015/2016  -   $ 3000
 7. Koło Nr 37 Gron Leśnica  $  2500
 8. Koło Nr 71 Nowe Bystre    $ 2500
 9. Koło Nr 45 Poronin     $ 2500
 10. Maria i Stanisław Rafacz Koło Nr 55 Ratułów  $ 2000
 11. Koło Nr 75 Dział $ 2000
 12. Koło Nr 58 Ząb  $ 2000
 13. Koło Nr 35 Maruszyna  $ 2000
 14. Koło Nr 52 Czerwienne  $ 2000
 15. Koło Nr 25 Harklowa $ 2000
 16. Janina i Józef Bednarz  $  2000
 17. Koło Literacko Dramatyczne  $ 1000
 18. Koło Nr 82 Piekielnik   $ 1000
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska  $ 1000
 20. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska   $ 1000
 21. Wydział Podhalanek  $ 1000
 22. Koło Nr 19 Ducha Knapczyka  $ 1000
 23. Koło Nr 34 Zakopane  $ 1000
 24. Koło Nr 69 Skrzypne  $ 1000
 25. Koło Nr 76 Krauszów  $ 1000
 26. Koło Nr 41 Wróblówka  $ 1000
 27. Koło Nr 29 Gronków  $ 1000
 28. Zespól "Hyrni"  $ 1000
 29. Zofia i Tadeusz Szwajnos  $ 1000
 30. Marzanna, Marcin i Maria Madetko  $ 1000
 31. Zofia i Józef Małysz  $ 1000
 32. Koło Nr 50 Pieniny   $ 500
 33. Stanisław Wrobel  $ 360
 34. Helena i Stanisław Studencki $ 250
 35. Andrzej Grela Piekielnik  $ 240
 36. Zofia i Józef Ligas Czarny Dunajec $ 200
 37. Helena i Władysław Jarosz Czarny Dunajec  $ 200
 38. Wacław Ustupski Koło Hubertus  $ 120
 39. Władysław Kois Ratułów  $ 120
 40. Stanisław Waksmundzki Waksmund  $ 120
 41. Beata Kojda  $ 120
 42. Jadwiga i Wojciech Stypula  $ 120               
 43. Maria i Stanisław Komorowski Czarny Dunajec  $ 110
 44. Antonina Morawa Ratułów   $ 100
 45. Anna Bobak Ciche  $ 100
 46. Andrzej Mrozek Maruszyna  $ 100
 47. Bogdan Bosak Babia Góra  $ 100
 48. Danuta Hansen Skrzypne  $ 100
 49. Józef Zoń Dębno Podhalańskie   $ 100
 50. Barbara i Jan Leja Czarny Dunajec   $ 100
 51. Maria i Jan Harbut Czarny Dunajec  $ 100
 52. Halina i Edward Staszel Czarny Dunajec    $ 100
 53. Zofia i Tadeusz Gancarczyk Czarny Dunajec   $ 100
 54. Marek Klimowski Czarny Dunajec  $ 100
 55. Elzbieta i Jacek Figura Czarny Dunajec  $ 100
 56. Wojciech Cikowski Czarny Dunajec  $ 100
 57. Aniela Landowska Wróblówka   $ 100
 58. Halina i Jan Kowalczyk  $ 100
 59. Witold Laburda Pieniny  $  60
 60. Bronisława Chlebek Czarny Dunajec       $ 50
 61. Zofia i Jan Ligas Czarny Dunajec        $ 50
 62. Ryszard Sojka Czarny Dunajec        $ 50
 63. Zofia Zaborska Czarny Dunajec       $ 50
 64. Zofia Malinowska Czarny Dunajec       $ 50
 65. Maria i Franciszek Cieśla Czarny Dunajec   $ 50
 66. Anna Komperda Krauszów  $ 50
 67. Krystyna Kowalczyk Klikuszowa   $ 50
 68. Anna i Józef Gąsior Czarny Dunajec  $ 40
 69. Maria Madetko Ciche Dolne  $ 30
 70. Bronisława Maciusiak Chochołów    $ 30
 71. Maria Komorowska Czarny Dunajec   $ 30
 72. Helena Jarosz Czarny Dunajec  $ 30
 73. Henryk Mikołajczyk Pieniny  $ 30
 74. Wacław Szczech Krauszów   $ 30
 75. Józef Bednarz Czerwienne  $ 30
 76. Piotr Jachymiak Ludźmierz   $ 30
 77. Maria Bryja Czarny Dunajec   $ 30
 78. Aniela Cikowska Czarny Dunajec  $ 30
 79. Stanisława Sobol Czarny Dunajec   $ 30
 80. Maria Gocał “ Podhalanki"  $ 30
 81. Irena Blair Ostrowsko $ 20
 82. Janina Laya Czarny Dunajec  $ 20
 83. Janina Luka Czarny Dunajec  $ 20
 84. Władysława Biel Czarny Dunajec  $ 20
 85. Jan Mąka Kluszkowce   $ 10

 

 

 

Komunikaty Reklamy i Ogłoszenia:

 

Od Państwa Helegdów Ed’s Photo- Video

Okres Świąteczny to czas spotkań z Rodzinami i Przyjaciółmi. Ale nie tylko w domach

Nadchodzi czas spotkań Mikołajkowych i opłatków w Kolach ZPPA.

Dlatego chcemy zaproponować nasze usługi fotograficzne na pięknych tłach świątecznych nowo zamówionych żadne koszty dla kola czy zespołu a pamiątki będą piękne

Prosimy dzwonić po rezerwacje i po więcej informacji

do Ed’s Photo Video

Małgosia Helegda 630.243-1295

 

Kiedy ten specjalny dzień nadejdzie chcesz, aby wszystko było perfekcyjne

Szczególnie w Filmowaniu i fotografowaniu

Bądź pewien ze serwis Ed’s Photo Video nie zawiedzie Ciebie i Twoja rodzinę

Upamiętnimy każda uroczystość czy to Chrzciny, Komunia, Wesele, Bankiety przy użyciu najnowszych KAMER HD 4K

Specjalizujemy się w fotografii Portretowej dla dzieci i zdjęć grupowych u Ciebie u nas w studio czy w plenerze Zarezerwuj Swój dzien.

Zadzwoń, Pytaj o szczegóły Ed’s Photo Video 773 544-4133 lub 630.243.1295

 

Zapraszamy do korzystania z Usług Małgosi i Edwarda Helegda Ed’s Photo and Video tak do zdjęć jak i videa czy to wesela- chrzciny a nawet bankiety Góralskie pikniki, które później można oglądnąć na naszej stronie związkowej jak i na FB. Upamiętniajcie wasze imprezy przecież to historia, która zawsze cieszy a tym bardziej jak dobrze zrobiona oni Czekaja na wasze telefony zawsze cos EXTRA OD NICH DOSTANIECIE.

Małgosia i Edward Helegda Ed’s photo Video serdecznie dziękuje tym, którzy już skorzystali i tym, którzy zadzwonią telefon 773-544-4133 2x