„Co słychać wśród Podhalan” od 17 września 2017 roku.

 

Zarząd Koła Nr 45 Poronin im. Zofii Gracy serdecznie i gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę 17 września br. na coroczny Piknik, wszystkich Poronian, sympatyków, brać góralską oraz całą Polonię. Piknik tradycyjnie rozpocznie się Mszą św. o godz. 12-tej w południe ,,Na Górce “u Ojców Cystersów przy 116 Hilton Street, Willow Springs

Przygotowanych będzie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. W części artystycznej wystąpi zespół ,,SIUMNI’’. W tym roku będzie wyjątkowo bogata loteria fantowa. Obfita i smaczna kuchnia, gdzie jednym z przysmaków będzie grochówka serwowana z kotła żołnierskiej kuchni polowej, zimne napoje, lody, piwo żywiec, ,,poroniańska piknikówka”. Zapewniamy wspaniałą zabawę z zespołem ,,SIEKAWICA’’

Po więcej informacji prosimy dzwonić; 773. 418-1262, 773 383-5574

Zaprasza w imieniu Zarządu Koła prezes - Zofia Bobak Ustupska.

 

 

Zarząd Koła Nr 83 Podczerwone zaprasza wszystkich członków i miłośników naszego koła na Odpust Matki Boskiej Bolesnej, patronki naszego koła.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w niedziele, 17 września br. o godzinie 12: 30 po poludniu w kościele św. Józefa pod adresem 7240 W. 57th Str. Summit, IL.

Msza odprawiona będzie w intencji śp. Heleny Mikrut, śp. Leopolda Podczerwiński oraz śp. Józefa Sęk.

Po mszy jak zwykle zapraszamy wszystkich do sali parafialnej na posiady.

Sztandary i regionalne stroje mile widziane.

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Koła Nr 83 Podczerwone

      

Koło Nr 2. Nowy Targ im. Władysławą Orkana zaprasza na jesienny piknik w niedzielę 17 września do pięknego Parku Schiller Woods przy Irving Park i Cumberland Lota #12. Msza Sw o godz. 11: 00 rano. Po mszy sw. zapraszamy na wspaniałą kuchnie podhalańską, zabawy dla dzieci i dorosłych, muzykę i tańce. Na zakończenie bogata loteria fantowa pełna wspaniałych nagród.  Zarząd i organizatorzy dokładają starań, aby wszyscy mieli wspaniały czas! ZAPRASZAMY!

 

XX Lecie Koła Nr 67 Pieniążkowice   

Zarząd Koła Nr 67 Pieniążkowice serdecznie zaprasza na Jubileusz XX Lecia,

który rozpocznie się uroczysta Msza Św. w sobotę 23 września br. o godzinie 3: 00 po południu w kościele Św. Kamila przy 5426 S. Lockwood Ave w Chicago. Po mszy Św, zapraszamy na uroczysty Jubileuszowy Bankiet do Domu Podhalan, który rozpocznie się o godz. 6: 00 wieczorem. Głównym gościem na bankiecie będzie ks. Adam Bartyzoł pochodzenia z Pieniążkowic, który obecnie posługuje na misji w Chile.

Bardzo serdecznie zapraszamy poczty sztandarowe i gości w strojach regionalnych.

Serdeczne Bóg zapłać. 

Po rezerwacje prosimy dzwonić do 10 września br. 

Ela Łaś 630 670 8834

Krystyna Wicher 224 622 7125

Władysława Karwaczka 847 490 9788

Cell 847 571 1048

Donacja od osoby $ 70 "OPEN BAR"

Zaprasza zarząd Kola na czele z Panią Prezes Władysławą Karwaczka

 

Zarząd Koła Nr. 34 Zakopane serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami oraz brać góralską na coroczny Piknik Zakopiański, który odbędzie się w niedzielę 24 września br. w Slovenian Catholic Mission przy 14252 Main Street w Lemont.

Piknik rozpocznie się mszą Św. o godz. 10: 00 rano, którą odprawi Kapelan Koła O. Wacław Lech. Po Mszy Św. serdecznie zapraszamy na smaczne jedzenie oraz wesołe trunki. Zabawę uświetni zespół "MILLENIUM". Zapraszamy na występ góralski, także na zabawy dla dzieci i dorosłych, przejażdżkę konną, jazdę na tyrolce oraz bogatą loterię fantową.

Z poważaniem Sarah Urbaś Korespondent Koła

 

 

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce

serdecznie zaprasza na:

Wybór Królowej ZPPA na lata 2017 - 2018

Wybory odbędą się w niedzielę 24 września 2017 r

w Domu Podhalan

Rozpoczęcie o godz. 4:00 po południu.

Jak co roku Jury wybierze nową Królową, która będzie reprezentować Związek Podhalan w Północnej Ameryce na wszystkich uroczystościach związkowych i polonijnych - świeckich i kościelnych - przez następny rok.

Jury wybierze także '' Kandydatkę na Królową ''

Oprócz korony, laureatki otrzymają cenne nagrody.

Podczas wyborów młode góralskie dziewczyny, oprócz urody i wdzięku osobistego, muszą wykazać się różnymi umiejętnościami, talentem i wiedzą na temat tradycji i gwary podhalańskiej.

To piękna impreza. Warto spędzić to niedzielne popołudnie w Domu Podhalan.

Serdecznie zapraszamy.

Prezes - Józef Cikowski

Wice prezes d - s kultury - Zdzisław Dorula

Po więcej informacji prosimy dzwonić.

Zdzisław Dorula  - 708 - 269 - 0479

Dom Podhalan - 773 - 523 - 7632

 

 

 

Komitet Imprez przy ZPPA zwraca się z uprzejmą prośbą do kierowników zespołów góralskich o nadsyłanie zgłoszeń dziewczyn chętnych wziąć udział w tegorocznym wyborze królowej i kandydatki na królową.

Wybór "Królowej ZPPA "na rok 2017/2018 odbędą się w niedzielę 24-go września 2017r. w Domu Podhalan 4808 S Archer Ave Chicago.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiceprezes d/s kultury Zdzisław Dorula tel.(708)269-0479

 

 

REGULAMIN WYBORU KRÓLOWEJ

Wszystkie poniższe kategorie są oceniane i sprawdzane przez wybrane Jury

„Królowa ZPPA” musi mieć ukończone 17 lat

„Kandydatka na przyszłą Królową ZPPA”- musi być w przedziale wiekowym od 15 do 17 lat 

„Królowa ZPPA” w konkurencjach musi wykazać się następującymi zdolnościami i talentami:

-Tradycyjne góralskie ubranie w tym również uczesanie.

-Przedstawienie swojej osoby w czystej góralskiej gwarze

-Zaprezentowanie pięknego śpiewu i tańca.

-Ogólna prezentacja „Królowej ZPPA” na scenie oraz jej wdzięk osobisty

[ ta kategoria nie dotyczy „kandydatek na przyszłą Królową”]

-Wiązanie kierpców

-Wiązanie gorsetu.

-Fachowe nałożenie góralskiego szola na plecy tzw. zarzucenie

[ ta kategoria nie dotyczy „kandydatek na przyszłą Królową”]

-Pytania gwarowe

-Wykazanie się swoistym talentem.

Konkurencje zręcznościowe:

-Zaplecenie góralskiego warkocza.

Poniższe kategorie nie dotyczą „kandydatek na przyszłą Królową”

-Przyszywanie guzików, zacerowanie skarpetek, zrobienie i uformowanie góralskiego moskola, wykrojenie z ziemniaka „wykrawków”

Dla „Królowej ZPPA” oraz wszystkich uczestniczek

są przewidziane atrakcyjne nagrody.

Regulamin może być zmieniony nie później jak 30 dni przed imprezą

 

Po informacje prosimy dzwonić do Wiceprezesa d/s Kultury

Zdzislawa Dorula (708) 269-0479

 

 

Zarząd Koła Nr 51 Ostrowsko, pragnie zaprosić wszystkich członków oraz sympatyków koła na odpust parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Uroczystość rozpocznie się w niedziele 24 września mszą święta o 12: 00 w południe w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville Indiana. Po mszy serdecznie zapraszamy na piknik.

 

 

Zarząd Koła Nr. 82 Piekielnik serdecznie zaprasza wszystkich parafian, członków naszego koła, wasze rodziny, waszych znajomych, sąsiadów oraz całą Polonie i bratnie koła na „Ognisko Pod Gwiazdami”, które odbędzie się w sobotę 30 września br. w ogrodzie przy klasztorze Ojców Salwatorianów w Merrillville Indiana przy 5755 Pennsylvania Str. Rozpalenie ogniska nastąpi o godzinie 5: 00 wieczorem.  Msza Święta odprawiona zostanie o 7: 00 wieczorem.  Po Mszy Świętej nastąpi dalszy ciąg uroczystości przy wspaniałej muzyce.  Głód zaspokoimy smacznym jedzeniem a pragnienie zimnymi i ciepłymi napojami.

W imieniu całego Zarządu zaprasza Prezes – Andrzej Grela

 

Koło Nr. 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza członków naszego Koła, parafian z rodzinami, bratnie Koła wraz ze sztandarami, przyjaciół oraz całą Polonię, na coroczny Odpust Dębniański ku czci św. Michała Archanioła. Odpust rozpoczynamy Mszą św. w intencji żywych i zmarłych członków koła, w niedzielę 1 października br.

o godz. 12: 00 w południe, w Klasztorze u Ojców Karmelitów Bosych w Munster Indiana 1628 Ridge Road, Munster, IN 46321

Po Mszy św. zapraszamy na smaczne dania i ciepłe napoje, oraz posiady przy góralskiej muzyce. Zapraszamy w strojach regionalnych.

Po informacje dzwonić 708-205-3502

Za Zarząd Kola Nr 66 Dębno Podhalański Prezes Stanisław Sarna

 

 

XX Lecie Koła Nr 68 Gliczarów Górny "Wiyrchowianie "

 

Zarząd Koła Nr 68 Gliczarów Górny Wiyrchowianie serdecznie zaprasza na Jubileusz XX Lecia istnienia i działalności naszego koła. Uroczystość rozpoczniemy Mszą Św. którą odprawi ks. Józef Bafia rodem z Gliczarowa Górnego w asyście kapelana koła ks. dziekana Roberta Łojek w sobotę 7 października br. o godzinie

3: 00 po południu w kościele Św. Brunona 4751 S Harding Ave, Chicago IL

Po Mszy Św. zapraszamy na uroczysty Bankiet Jubileuszowy do Domu Podhalan, rozpoczęcie o godz. 6: 00 wieczorem. Oprawę muzyczną zapewnia zespół

Mańcorz-Zubek Band. W programie artystycznym wystąpi zespół z Gliczarowa Górnego "Wierchy". Donacja $65 od osoby. Gorąco zapraszamy poczty sztandarowe i gości w

strojach regionalny. Po więcej informacji i rezerwacje prosimy dzwonić:

Stanisław Skupień (312) 515-3599, Zdzisław Dorula (708)269-0479

Serdecznie zaprasza

Prezes Stanisław Skupień wraz zarządem

 

Zarząd Koła Nr 55 Ratułów serdecznie zaprasza wszystkich członków Koła oraz mieszkańców Ratułowa na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedziele 8 października 2017 roku w Domu Podhalan przy 4808 S Archer Ave.

Początek zebrania o godz.2-giej po południu.

Prosimy o jak najliczniejsze przybycie. Mile będą widziani nowi członkowie.

Za Zarząd Sekretarz Protokółowy Halina Krupa

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2017

 

Wrzesień 24 -Wybór Królowej

Październik 22 -Konkurs Par Tanecznych

Listopad 11-12 -Festiwal na Góralską Nutę

Grudzień 30 -Opłatek ZPPA

 

 

Informacje i Artykuły:

 

Piknik Koła Nr 21 Czarny Dunajec

 

Koło Nr 21 Czarny Dunajec zorganizowało swój piknik w dniu 10 września, 2017 jak co roku w Pionier Woods - 107 i La Grange. Pogoda wymarzona na plenerowe biesiadowanie. Piknik rozpoczął się uroczystą mszą św, odprawioną przez kapelanów koła: O Wacława Lecha i ks Marka Smółka, który pochodzi z Czarnego Dunajca a obecnie pracuje w Katedrze w centrum Chicago. Kapelani koła z serca pobłogosławili czarnodunajczanom na dalsze lata działalności.

Pani prezes Maria Komorowska wszystkich przywitała i podziękowała za obecność. Szczególnie sponsorom przebogatej - jak co roku loterii fantowej - której główną wygraną był Quad, dwa telewizory, pierścionek z koralem i wiele innych cennych nagród.

Jak co roku muzycznie mszę św przygotowali Józef Cikowski - prezes Zarządu Głównego ZPPA i wice prezes Koła Czarny Dunajec, Helena Studencka i organista Jan Cikowski a także kapela góralska pod kierownictwem kapelmistrza Marka Bukowskiego w składzie bracia Mateusz, Paweł i Tomek Staszel i Andrzej Bryja.

Po wspólnej modlitwie, rozpoczęła się zabawa w radosnej atmosferze i wzajemnej życzliwości. Wspaniałe przysmaki góralskiej kuchni, zimne napoje, bardzo bogata loteria fantowa i fajna muzyka przygotowana przez Jana Cikowskiego - to główne atrakcje czarnodunajeckiego pikniku.

Piknik to czas na rozmowę i spotkania z przyjaciółmi, niejednokrotnie raz w roku.

W imieniu Zarządu Koła Nr 21 Czarny Dunajec i prezeski Marii Komorowskiej pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas i energię i pomogli przy organizacji pikniku. Dziękujemy naszym szanownym gościom, członkom Zarządu Głównego w osobach - prezes Józef Cikowski, wice prezes Zdzisław Dorula, wice prezes Stanisław Sarna, wice prezeska - Zofia Bobak Ustupska, skarbnik - Maria Skiba i Helena Studencka.

Dziękujemy chorążemu Zarządu Głównego Józefowi Krzystyniak, który jak zwykle był ze sztandarem ZPPA.

Serdeczne podziękowanie dla państwa Ligasów - głównych sponsorów pikniku.

Do zobaczenia za rok.

Bóg zapłać - Maria Komorowska prezeska Koła Czarny Dunajec.

Helena Studencka

 

 

 

Spotkanie w Domu Podhalan zapowiedzią dalszej owocnej współpracy Sophie i Joe Ligasów z Zarządem Głównym ZPPA.

 

W dniu 9 września 2017 na zaproszenie Józefa Ligasa w serdecznej i miłej atmosferze - podczas obiadu w restauracji Bioło Izba w Domu Podhalan - odbyło się spotkanie członków Zarządu Głównego ZPPA z wielkim sponsorem i filantropem Józefem Ligasem i jego małżonką Zofią.. W spotkaniu wzięli udział także członkowie Komitetu Imprez, Królowa i Zbójnik roku, ks dr hab. Władysław Zarębczan, Henryk Janik, Małgorzata i Edward Helegda, którzy tradycyjnie uwiecznili to wydarzenie w obiektywie.

To spotkanie zapowiada dalszą owocną współpracę, zważywszy na fakt, że państwo Zofia i Józef Ligas na ręce prezesa Józefa Cikowskiego złożyli donację 10 tys dolarów na zakup działki dla ZPPA - na dobry początek - działalności drugiej kadencji obecnego prezesa i jego zarządu.

Państwo Małgosia i Edward Helegdowie złożyli donację 1000 dol na działkę, a mama Małgosi 100 dol.

To zapowiada dobry początek - co daj Boże.

Podczas spotkania - obiadu - członkowie Zarządu Głównego złożyli podziękowanie ks dr Władysławowi Zarębczanowi za: Za wiele mądrych słów, które są przesłaniem na kolejne lata działalności ZPPA, skierowanych do Zarządu Głównego, Delegatów i Gości podczas uroczystej mszy św Sejmowej w kościele Pięciu Braci Męczenników a także podczas Bankietu Sejmowego w Domu Podhalan.

Bóg zapłać

Na spotkanie przybyli także członkowie zarządu Koła Nr 34 Zakopane z panią prezes Janiną Urbaś. Przybyli z gratulacjami dla prezesa Józefa Cikowskiego i malutkim upominkiem - figurką Matki Bożej Ludźmierskiej.

W imieniu prezesa i całego Zarządu Głównego składamy szczere podziękowanie szanownym Gościom.

Sponsorom bardzo dziękujemy za dotychczasową bardzo owocną współpracę i liczymy na dalszą.

Zarząd Główny ZPPA

Prezes Józef Cikowski

 

(Helena Studencka)

 

Dnia 6 Sierpnia 2017 r. Koło Nr 68 Gliczarów Górny "Wiyrchowianie " miało odpust połączony z piknikiem. Jak co roku uroczyście rozpoczęliśmy Mszą Św. w kościele Ojców Cystersów w Willow Springs. Dziękujemy Ojcu Michałowi za udostępnienie nam świątyni i placu przy kościele Bóg Zapłać. Msze Św. celebrował ks. Józef Bafia rodem z Gliczarowa w asyście kapelana ks. dziekana Roberta Łojka i o. Ludwika Żyła.

Piknik swoją obecnością zaszczycili członkowie ZG w osobach Prezes Józef Cikowski, Wiceprezes Zofia Bobak, Wiceprezes d/s kultury Zdzisław Dorula oraz przedstawiciele wielu kół ZPPA.W programie artystycznym wystąpiła Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG pod kierownictwem Bożeny Mąki. Bardzo dziękujemy kapeli góralskiej, pragniemy w szczególny sposób podziękować sponsorom.

Skupień Law , Pro Financials Insurance , Biżuteria od Joli , Gentle Touch Dentistry , Remax Kathy Szram Szczęch, Marek Grażyna Jarząbek , Lowell Foods, Kitchen Bath Beyond, JT Auto Body, Char Crews Inc, Allstate Paweł Figlewicz, Napa Auto Parts Zofia Paweł Bobak, Titan 1 Construction, Hair by Dorthi, Goskand Sports Małgorzata Andrzej Pitoń, Małgorzata Zdzisław Dorula, Restauracja Mabenka, Józef Joanna Pawlikowski, Jan Bożena Mąka, Nawiga Pol, Olimpia Bakery, Joe Komperda, W.A Jewelers, Ted's Jewerly, Maria Józef Bafia, Józef Zofia Skupień, Zofia Jan Kracik.

Dziękujemy tym, co pracowali - Zofia Skupień-Maria Józef Bafia -Władysław Gąsienica -Renata Gąsienica i Łukasz -Józef Joanna Pawlikowski -Jan Bożena Mąka -Piotr Mąka -Zofia Kracik -Janusz Skupień -Małgorzata Dorula -Ewelina Skupień -Dorota Kościelniak -Teresa Skupień -Anna Skupień-Ania Cichowski -Dziękujemy Eli Szlembarskiej za robienie zdjęć na pikniku.                

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy za rok.

Zarząd Koła z Prezesem Stanisławem Skupień 

 

Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce rozbrzmiewa wśród chicagowskich wieżowców już XXX lat.

Trzy lata temu - na XXIX Sejmie ZPPA - nowo wybrany prezes Józef Cikowski, obiecał, że jednym z celów jego gazdowania, będzie stworzenie nowoczesnego studia radiowego, w siedzibie ZPPA w Domu Podhalan - 4808 S Archer Ave.

 Na tydzień przed upływem trzyletniej kadencji obecnie panującego Zarządu Głównego, doszło do uroczystego - historycznego otwarcia STUDIA RADIOWEGO ZWIAZKU PODHALAN w Domu Podhalan, które to radio będzie nadawało ''na żywo''.

Szczere gratulacje i najlepsze życzenia.

Wojciechowi Dorula i jego Rodzinie składamy szczere podziękowanie za wieloletnią ''gościnę'' Radia ZPPA w swoim domu.

Uroczystego otwarcia i poświęcenia, dokonał ks. profesor Władysław Zarębczan z Watykanu (góral z pochodzenia) a także kapelan Zarządu Głównego ZPPA O. Jacek Palica. Wśród gości byli: Stanisława Żołnierczyk - była anonserka radia, prosto z Arizony, honorowy prezes ZPPA Józef Gil, Redaktor Naczelny ''Podhalanina'' Henryk Janik, przedstawiciel KPA Bogdan Strumiński, Marian Bryja znany działacz podhalański, instruktor, przedstawicielki Komitetu Imprez - Stanisława Czarniak, Anna Bobak, Bronisława Maciusiak. O muzyczną oprawę tym razem zadbali najmłodsi przedstawiciele chicagowskich górali w składzie: prymista Jakub Rychtarczyk, sekund Jakub Kulawiak i basy Andrzej Bryja - senior.

Uroczystego otwarcia dokonali także członkowie Zarządu Głównego w osobach - prezes Józef Cikowski, wice prezes Zdzisław Dorula, wice prezeska Zofia Bobak Ustupska.

To historyczne wydarzenie zarejestrowała Małgosia Helegda.

Program ''na żywo'' poprowadzili Helena Studencka i Wojciech Dorula wraz z gośćmi.

Powodzenia.

Opr. Helena Studencka

 

OJCZE SWIETY - PAMIETAMY

Chicagowskie uroczystości obchodów 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu

Podczas szóstej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, Podhale miało szczęście i przywilej gościć ukochanego "Górala" przez trzy dni. Na wieść przyjazdu Następcy Świętego Piotra, Podhale ogarnęła radość i duch modlitwy. Zjechały się tłumy z całej Polski, z sąsiednich państw oraz liczne pielgrzymki z Chicago. Czas pobytu naszego Papieża w Zakopanem został zaplanowany po brzegi z głównymi uroczystościami pod Krokwią, licznymi spotkaniami, a wypad w Tatry, zaplanował sam Polski Papież. W ostatnim dniu pobytu na Podhalu przybył pokłonić się Gaździnie Podhala, Matce Boskiej Ludźmierskiej, która od 600 lat uprasza łaski dla ludu podhalańskiego. Odległość 32 km z Krzeptówek do Ludźmierza, Ojciec Święty odbyl otwartym samochodem nie glowna szosa, ale zwykła droga łącząca wsie, by ucieszyć oczy pięknymi widokami i błogosławić tłumnie zebranych na wyznaczonej trasie.

W dniu 7 czerwca 1997 roku, w Ludźmierzu od wczesnych porannych godzin, przy ołtarzu polowym czekały tłumy na uroczystość i by wspólnie z Ojcem Świętym, "pielgrzymem ludźmierskim"- jak sam siebie nazwał, odmówić Różaniec transmitowany przez radio watykańskie na cały świat. Proboszcz kościoła, s.p. ksiądz prałat Tadeusz Juchas, przywitał dostojnego Gościa w imieniu wszystkich, a delegacja z Chicago wręczyła mu berło jako symbol władzy, kopie berla które podczas koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej w 1963 r. złapał, gdy wysunęło się z rak Maryi. Wtedy usłyszał od Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego słowa, "Karol, Matka Boska daje ci znak"..... i spełniło sie!.

Była podniosła atmosfera radości i serdeczności, czuliśmy ducha jedności i świętości, niebo było bliżej nas...i wsłuchiwaliśmy się w każde słowo świętego Jana Pawła II. Przeżycia tych dni w naszych rodzinnych stronach są wciąż żywe i takie wzruszające pozostaną do końca życia.

Rok później Komitet 600 lecia Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej w Chicago zainicjował rokroczne obchody związane z pielgrzymką sw. Jana Pawła II na Podhale. Uroczystości te odbywają się w Munster Indiana u ojców Karmelitów Bosych, nazwanym przez  s.p.  kardynała Franciszka Macharskiego amerykańskim Ludźmierzem.

W niedziele dnia 4 czerwca, 2017 roku u ojców karmelitów uroczyście obchodziliśmy 20 rocznicę wizyty świętego Jana Pawła II na Podhalu i - jak podkreślił Andrzej Gędlek - 38 rocznice spotkania z Ojcem Swietym w Nowym Targu. Koncelebrowana mszę św. prowadził i homilie wygłosił ks. bp Andrzej Wypych w asyście przeora klasztoru ojca Franciszka Czaickiego oraz kaplanow z zakonu. W procesji do ołtarza dzieci z miejscowości, przez które przejeżdżał Ojciec Święty przyniosły symboliczne róże oraz nazwe ich miejscowości, a były to: Zakopane, Kościelisko, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańska Wyżna, Bańska Niźna, Szaflary, Maruszyna i Ludźmierz. Przy ołtarzu honorowa wartę zaciągnęli Ulani Towarzystwa im. T. Kościuszki oraz poczty sztandarowe z 17 kół przy ZPPA. Kapelmistrz Związku Podhalan Marek Bukowski z Władysławem Pawlikowskim zadbali o całą oprawę muzyczną uroczystości i z Bronisławem Sołtysem prowadzili piękny śpiew o Matce Boskiej Ludźmierskiej. W idealnej ciszy, powadze i zadumie wysłuchaliśmy nieskazitelnie wykonanego przez wirtuoza, Bogdana Pawlikowskiego utworu Ave Maryja.

W tej podniosłej uroczystości uczestniczył również konsul generalny RP Piotr Janicki, prezes KPA na stan Illinois, Mirosław Niedziński z zastepca Bogdanem Strumińskim. Dary ofiarne nieśli członkowie Klubu Ludźmierz, Koła Ludźmierz, Kola Zakopane, Jozef Gil - Honorowy Prezes ZPPA oraz konsul generalny Piotr Janicki z członkiniami Komitetu 600-lecia Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Na zakończenie w imieniu Komitetu 600-lecia FMBL Janina Duda podziękowała wszystkim za udział i poprosiła  bp A. Wypych o poświecenie figurki Matki Boskiej Fatimskiej, którą przywieźli członkowie Komitetu z Fatimy z obchodów 100 rocznicy objawień Matki Boskiej. Figurkę tę wręczono przeorowi ojców karmelitów, a w przyszłości będzie umieszczona w kapliczce w ogrodzie przyklasztornym w pobliżu pomnika św. Jana Pawła II. Biskup poświęcił również różaniec z pereł przywieziony z Lourdes przez Komitet, którym obdarowany został bp A. Wypych. Panu konsulowi P. Janickiemu wreczono najnowszą książkę o Matce Boskiej Ludźmierskiej. Wierszem Marii Kopec i kwiatami podziękowano biskupowi za poprowadzenie liturgii.

Po błogosławieństwie w procesji śpiewając piesni maryjnym, udaliśmy się do ogrodu, pod pomnik św. Jana Pawła II, wiernej kopii pomnika w Ludźmierzu. Tu po wspólnym odmówieniu dziesiątka różańca, na klęczkach Marek Bukowski odczytał Hołd Górali Polskich, który 20 lat temu, Adam Bachleda-Curuś, burmistrz Zakopanego, odczytał Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na uroczystości pod Krokwią. Był to wzruszający moment dla zebranych i chwila refleksji w odniesieniu do dotrzymywania tych przyrzeczeń. Wspólnie odśpiewaliśmy "Barkę”, ulubiona pieśń św. Jana Pawła II, a krótkie wspomnienia z młodzieńczych lat na uroczystości w Zakopanem pana konsula Piotra Janickiego zakończyło program religijny.

Wierni udali się  piknik przygotowany przez członków Komitetu 600-lecia pod okiem Wandy Brygacki. Z dużym zainteresowaniem oglądano również wystawę obrazującą wydarzenia sprzed 20 lat na Podhalu. 

Była to piękna uroczystość, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci, bo umocnieni modlitwą, wspomnieniami i pięknym programem nasze serca napełniły się radością i nadzieją, że św. Jan Paweł II będzie upraszał dla nas potrzebne łaski, a Pani Ludźmierska łaskawie wysłucha naszych próśb.

Aniela Bartoszek, Członek Komitetu 600-lecia FMBL 

 

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 17. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 18. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 19. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 20. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 21. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 22. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 23. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 24. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 25. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 26. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 27. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 28. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 29. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 30. Joe Ligas $ 200
 31. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 200
 32. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 33. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 34. Franciszek Polak $ 100
 35. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 36. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 37. Bożenka Kowalczyk $ 100