„Co słychać wśród Podhalan” od 23 września 2017 roku.

XX Lecie Koła Nr 67 Pieniążkowice   

Zarząd Koła Nr 67 Pieniążkowice serdecznie zaprasza na Jubileusz XX Lecia,

który rozpocznie się uroczysta Msza Św. w sobotę 23 września br. o godzinie 3: 00 po południu w kościele Św. Kamila przy 5426 S. Lockwood Ave w Chicago. Po mszy Św, zapraszamy na uroczysty Jubileuszowy Bankiet do Domu Podhalan, który rozpocznie się o godz. 6: 00 wieczorem. Głównym gościem na bankiecie będzie ks. Adam Bartyzoł pochodzenia z Pieniążkowic, który obecnie posługuje na misji w Chile.

Bardzo serdecznie zapraszamy poczty sztandarowe i gości w strojach regionalnych.

Serdeczne Bóg zapłać. 

Po rezerwacje prosimy dzwonić do 10 września br. 

Ela Łaś 630 670 8834

Krystyna Wicher 224 622 7125

Władysława Karwaczka 847 490 9788

Cell 847 571 1048

Donacja od osoby $ 70 "OPEN BAR"

Zaprasza zarząd Kola na czele z Panią Prezes Władysławą Karwaczka

 

Zarząd Koła Nr. 34 Zakopane serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami oraz brać góralską na coroczny Piknik Zakopiański, który odbędzie się w niedzielę 24 września br. w Slovenian Catholic Mission przy 14252 Main Street w Lemont.

Piknik rozpocznie się mszą Św. o godz. 10: 00 rano, którą odprawi Kapelan Koła O. Wacław Lech. Po Mszy Św. serdecznie zapraszamy na smaczne jedzenie oraz wesołe trunki. Zabawę uświetni zespół "MILLENIUM". Zapraszamy na występ góralski, także na zabawy dla dzieci i dorosłych, przejażdżkę konną, jazdę na tyrolce oraz bogatą loterię fantową.

Z poważaniem Sarah Urbaś Korespondent Koła

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce

serdecznie zaprasza na:

Wybór Królowej ZPPA na lata 2017 - 2018

Wybory odbędą się w niedzielę 24 września 2017 r

w Domu Podhalan

Rozpoczęcie o godz. 4: 00 po południu.

Jak co roku Jury wybierze nową Królową, która będzie reprezentować Związek Podhalan w Północnej Ameryce na wszystkich uroczystościach związkowych i polonijnych - świeckich i kościelnych - przez następny rok.

Jury wybierze także '' Kandydatkę na Królową ''

Oprócz korony, laureatki otrzymają cenne nagrody.

Podczas wyborów młode góralskie dziewczyny, oprócz urody i wdzięku osobistego, muszą wykazać się różnymi umiejętnościami, talentem i wiedzą na temat tradycji i gwary podhalańskiej.

To piękna impreza. Warto spędzić to niedzielne popołudnie w Domu Podhalan.

Serdecznie zapraszamy.

Prezes - Józef Cikowski

Wice prezes d - s kultury - Zdzisław Dorula

Po więcej informacji prosimy dzwonić.

Zdzisław Dorula  - 708 - 269 - 0479

Dom Podhalan - 773 - 523 - 7632

  

REGULAMIN WYBORU KRÓLOWEJ

Wszystkie poniższe kategorie są oceniane i sprawdzane przez wybrane Jury

„Królowa ZPPA” musi mieć ukończone 17 lat

„Kandydatka na przyszłą Królową ZPPA”- musi być w przedziale wiekowym od 15 do 17 lat 

„Królowa ZPPA” w konkurencjach musi wykazać się następującymi zdolnościami i talentami:

-Tradycyjne góralskie ubranie w tym również uczesanie.

-Przedstawienie swojej osoby w czystej góralskiej gwarze

-Zaprezentowanie pięknego śpiewu i tańca.

-Ogólna prezentacja „Królowej ZPPA” na scenie oraz jej wdzięk osobisty

[ ta kategoria nie dotyczy „kandydatek na przyszłą Królową”]

-Wiązanie kierpców

-Wiązanie gorsetu.

-Fachowe nałożenie góralskiego szola na plecy tzw. zarzucenie

[ ta kategoria nie dotyczy „kandydatek na przyszłą Królową”]

-Pytania gwarowe

-Wykazanie się swoistym talentem.

Konkurencje zręcznościowe:

-Zaplecenie góralskiego warkocza.

Poniższe kategorie nie dotyczą „kandydatek na przyszłą Królową”

-Przyszywanie guzików, zacerowanie skarpetek, zrobienie i uformowanie góralskiego moskola, wykrojenie z ziemniaka „wykrawków”

Dla „Królowej ZPPA” oraz wszystkich uczestniczek

są przewidziane atrakcyjne nagrody.

Regulamin może być zmieniony nie później jak 30 dni przed imprezą

 

Po informacje prosimy dzwonić do Wiceprezesa d/s Kultury

Zdzisława Dorula (708) 269-0479

 

Zarząd Koła Nr 51 Ostrowsko, pragnie zaprosić wszystkich członków oraz sympatyków koła na odpust parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Uroczystość rozpocznie się w niedziele 24 września mszą święta o 12: 00 w południe w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville Indiana. Po mszy serdecznie zapraszamy na piknik.

Zarząd Koła Nr. 82 Piekielnik serdecznie zaprasza wszystkich parafian, członków naszego koła, wasze rodziny, waszych znajomych, sąsiadów oraz całą Polonie i bratnie koła na „Ognisko Pod Gwiazdami”, które odbędzie się w sobotę 30 września br. w ogrodzie przy klasztorze Ojców Salwatorianów w Merrillville Indiana przy 5755 Pennsylvania Str. Rozpalenie ogniska nastąpi o godzinie 5: 00 wieczorem.  Msza Święta odprawiona zostanie o 7: 00 wieczorem.  Po Mszy Świętej nastąpi dalszy ciąg uroczystości przy wspaniałej muzyce.  Głód zaspokoimy smacznym jedzeniem a pragnienie zimnymi i ciepłymi napojami.

W imieniu całego Zarządu zaprasza Prezes – Andrzej Grela

 

Koło Nr. 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza członków naszego Koła, parafian z rodzinami, bratnie Koła wraz ze sztandarami, przyjaciół oraz całą Polonię, na coroczny Odpust Dębniański ku czci św. Michała Archanioła. Odpust rozpoczynamy Mszą św. w intencji żywych i zmarłych członków koła, w niedzielę 1 października br.

o godz. 12: 00 w południe, w Klasztorze u Ojców Karmelitów Bosych w Munster Indiana 1628 Ridge Road, Munster, IN 46321

Po Mszy św. zapraszamy na smaczne dania i ciepłe napoje, oraz posiady przy góralskiej muzyce. Zapraszamy w strojach regionalnych.

Po informacje dzwonić 708-205-3502

Za Zarząd Kola Nr 66 Dębno Podhalański Prezes Stanisław Sarna

 

 

XX Lecie Koła Nr 68 Gliczarów Górny "Wiyrchowianie "

Zarząd Koła Nr 68 Gliczarów Górny Wiyrchowianie serdecznie zaprasza na Jubileusz XX Lecia istnienia i działalności naszego koła. Uroczystość rozpoczniemy Mszą Św. którą odprawi ks. Józef Bafia rodem z Gliczarowa Górnego w asyście kapelana koła ks. dziekana Roberta Łojek w sobotę 7 października br. o godzinie

3: 00 po południu w kościele Św. Brunona 4751 S Harding Ave, Chicago IL

Po Mszy Św. zapraszamy na uroczysty Bankiet Jubileuszowy do Domu Podhalan, rozpoczęcie o godz. 6: 00 wieczorem. Oprawę muzyczną zapewnia zespół

Mańcorz-Zubek Band. W programie artystycznym wystąpi zespół z Gliczarowa Górnego "Wierchy". Donacja $65 od osoby. Gorąco zapraszamy poczty sztandarowe i gości w

strojach regionalny. Po więcej informacji i rezerwacje prosimy dzwonić:

Stanisław Skupień (312) 515-3599, Zdzisław Dorula (708)269-0479

Serdecznie zaprasza

Prezes Stanisław Skupień wraz zarządem

 

Zarząd Koła Nr 55 Ratułów serdecznie zaprasza wszystkich członków Koła oraz mieszkańców Ratułowa na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedziele 8 października 2017 roku w Domu Podhalan przy 4808 S Archer Ave.

Początek zebrania o godz.2-giej po południu.

Prosimy o jak najliczniejsze przybycie. Mile będą widziani nowi członkowie.

Za Zarząd Sekretarz Protokółowy Halina Krupa

 

 

Festyn Rodzinny w parafii świętego Kamila

 Ojciec Wacław Lech, proboszcz, wraz z parafialną wspólnotą, zaprasza wszystkich na Rodzinny Festyn, który odbędzie się przy kościele św. Kamila, na południu miasta, przy skrzyżowaniu ulic: 55-tej i Lockwood, w niedzielę 8 października. O godz. 12: 30 będzie odprawiona Msza św. z udziałem rodzinnego zespołu „Polskie Nadzieje” z Kanady. Rodzeństwo: Maria, Julia i Michał Zalewscy kultywują polskie tradycje i treści religijno-patriotyczne. Po Mszy św. przewidziane są przez całe popołudnie zabawy i rozrywki dla całej rodziny: dorosłych, młodzieży i dzieci.  Dla dorosłych będzie przygrywał zespół „Siekawica” od godz. 2: 00 do 7: 00 wieczorem. Dzieci będą miały do zabawy tzw. Namiot do skakania /jumping tent/. 

   W czasie całego popołudnia będzie można nabyć ciepły posiłek lub poczęstunek i napoje. Przewidziana jest również parafialna loteria, której główną nagrodą jest 1000 dolarów, oraz dalsze: 700 dolarów, 500 i trzy po 100 dolarów.

 1. Wacław Lech, OCD

 

 

Kalendarz Wydarzeń w ZPPA na Rok 2017

 

Wrzesień 24 -Wybór Królowej

Październik 22 -Konkurs Par Tanecznych

Listopad 11-12 -Festiwal na Góralską Nutę

Grudzień 30 -Opłatek ZPPA

 

 

Informacje i Artykuły:

 

Parafia świętej Konstancji zaprasza na Mszę świętą i spotkanie ze słynnym egzorcystą księdzem Piotrem Glasem, oraz księdzem Sławomirem Kostrzewą duszpasterzem akademickim, we wtorek 3-go października, o godz. 7: 00 wieczorem.

Księża poruszą ważne tematy związane ze zniewoleniami duchowymi i będą modlić się o uwolnienie i uzdrowienie.

 

Podziękowanie- Odpust Koła Nr 25 Parafii Harklowa

W dniu 10 września 2017 roku odbył się odpust połączony z piknikiem w gościnnych progach Ojców Karmelitów Bosych w Munster, IN. Rozpoczęliśmy o godz. 12: 00 w południe uroczystą mszą świętą ku czci Narodzenia N.M.P. patronki naszej parafii w Polsce. Mszę odpustową celebrował nasz kapelan O. Bartłomiej Stanowski.  Po uroczystej mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na piknik, który odbył się w przyklasztornym parku. Naszą uroczystość uświetniły poczty sztandarowe i kapela góralska. Składam tak w imieniu własnym jak i całego koła Harklowa serdeczne podziękowanie wszystkim bez wyjątku a w szczególności Ojcom Karmelitom Bosym z Przeorem O. Franciszkiem Czaickim na czele za gościnne przyjęcie. Naszemu kapelanowi O. Bartłomiejowi Stanowski za celebrowanie mszy św. odpustowej, pocztom sztandarowym, kapeli góralskiej, panu organiście. Zaszczycił nas swoją obecnością Wiceprezes ZPPA do spraw gospodarczych Stanisław Sarna, jak również przedstawiciele bratnich kół  Dębno Podhalańskie, Biały Dunajec, Łopuszna, Nowe Bystre, Pieniążkowice, Gronków, Małe Ciche Wiktorówki, Waksmund, Dzianisz. Członkom naszego koła, parafianom, gościom, czyli wszystkim obecnym na naszym świętowaniu moc podziękowań. Do tańca przygrywał D.J. Bartek Rypel dzieci miały zabawę z karaoke, również kapela góralska pod kierownictwem Andrzeja Szymczyk umilała nam czas. Wszystkim, którzy pracowali i złożyli donacje składam najserdeczniejsze podziękowanie: Bartłomiej Rypel, Anna Szlembarski, Helena i Tadeusz Tomecki, Małgorzata i Paweł Bafia, Halina i Szczepan Tomecki, Elżbieta i Jacek Szlembarski, Janina i Albin Zawada, Katarzyna Szlembarski, Agnieszka Gil, Małgorzata i Eugeniusz Rypel, Beata i Marian Kojda, Elżbieta i Andrzej Solana, Irena i Mirek Zajączkowski, Maja i Marek Waksmundzki, Małgorzata i Jan Szlembarski, Kazimierz Szlembarski, Karolina Kojda, Julia Zajączkowska, Elżbieta i Marian Truty, Natalia Hyła, Wiesława i Józef Kula, Piotr Kula. Dziękujemy za donacje pieniężną: Maria i Kazimierz Zajączkowski, Aniela Sikoń. Franciszkowi Szlembarski, Bartłomiejowi i Eugeniuszowi Rypel za robienie zdjęć z naszej uroczystości wielkie dzięki.  Jeszcze raz wszystkim staropolskie Bóg Zapłać.

Z poważaniem Wiesława Kula prezes

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 22. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 23. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 24. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 25. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 26. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 27. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 28. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 29. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 30. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 31. Joe Ligas $ 200
 32. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 200
 33. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 34. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 35. Franciszek Polak $ 100
 36. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 37. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 38. Bożenka Kowalczyk $ 100