„Co słychać wśród Podhalan” od 23 lutego 2019 r.

 

 

25-lecie Koła 64 Czarna Góra i Poświęcenie Sztandaru 

„Naso Corno Góra

nigdy nie zaginie ,

bo z piyknyk widoków

ta jej sława słynie .

Jak ros se tu zajrzys

nic cie nie zasmuci ,

tak sie w Niej zakochos

ze wnet tu powrocis „

Zarząd Koła Nr 64 Czarna Góra serdecznie zaprasza Szanownych Państwa na uroczystość z okazji 25-lecia Koła Nr 64 Czarna Góra oraz Poświęcenie Sztandaru w sobotę 23 lutego 2019 r. Msza Św. Dziękczynna będzie odprawiona o godz.3: 00 po południu w kościele Matki Bożej Matki Kościoła „Na Górce” przy 116 Hilton St. Willow Springs.  Bankiet Jubileuszowy o godz.6: 00 wieczorem w Dom Podhalan

Do tańca przygrywać będzie zespół „Siekawica” Donacja $70 od osoby.

Po rezerwacje i informacje proszę dzwonić: 773-322-3935 Grzegorz Sarna,

773-6784642 Joanna Galarowicz.

Serdecznie Zapraszamy

 

Zespół góralski „Ślebodni” serdecznie zaprasza na zabawę, która odbędzie się w sobotę 23 lutego o godz. 7: 00 wieczorem w sali pod kościołem Św. Błażeja. Cena biletów $25. Do tańca będzie przygrywał zespół „Kumaraci” oraz kapela „Ślebodni”.

Gwarantujemy wspaniałą zabawę i super atmosferę.

 

Zarząd Koła Nr 43 Chochołów zaprasza wszystkich członków Koła oraz całe Podhale w Chicago i Polonię na Mszę Św. z okazji 173 rocznicy Powstania Chochołowskiego, która zostanie odprawiona w niedzielę 24 lutego br. w Kościele Św. Daniela przy 5300 S. Natoma, Chicago, IL o godz. 1: 00 po południu. Prosimy o wystawienie pocztów sztandarowych i stroje regionalne są mile widziane. Po mszy św. zapraszamy wszystkich na poczęstunek do hali parafialnej zaś o godz. 3: 30 po południu odbędzie się zebranie Kola Nr 43. Chochołów, zapraszamy wszystkich Chochołowian, Koniowian, bratnie wioski Chochołowa, także i młodzież do zapisania się do naszego koła. Prosimy o liczne przybycie, ponieważ mamy dużo spraw do omówienia.

Serdecznie zaprasza prezes Stanisław Kruczak wraz zarządem Koła Nr 43 Chochołów

 

Zarząd Koła Nr 24 Szaflary serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo – wyborcze, które odbędzie się w niedzielę 24 lutego 2019r. o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan. Zapraszamy wszystkich członków oraz chętnych do wpisania się do Koła. W programie zebrania sprawozdanie z działalności za rok 2018 oraz wybór Nowego Zarządu. Po zebraniu podany będzie obiad, prosimy o punktualne przybycie. Zaprasza Prezes Katarzyna Kalata wraz z Zarządem.

 

Zarząd Koła Nr 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza wszystkich członków Koła oraz chętnych do wpisania do Koła, na zebranie sprawozdawcze –wyborcze w niedziele 24 lutego 2019r. o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan.

W programie zebrania przywitanie zebranych członków, modlitwa, sprawozdanie z działalności za 2018r. sprawozdanie finansowe koła, wybory do zarządu koła, plany na 2019r. wolne wnioski. Po zebraniu będzie podany obiad.

Za Zarząd Koła Prezes Stanisław W. Sarna

 

Obchody Dnia Gen. Kazimierza Pułaskiego w Domu Podhalan.

'' Żołnierze go uwielbiają. Są ciągle pod urokiem tego trzydziestoletniego generała, który galopując z pełną szybkością, strzela z pistoletu, rzuca pistolet nad końską głową i zsuwa się z siodła, by złapać pistolet zanim upadnie na ziemię''

(Gazeta ''Sun'' w New Jersey z marca 1778 roku tak pisała o gen K. Pułaskim)

 

Zarząd Główny ZPPA serdecznie zaprasza na obchody Dnia Generała Kazimierza Pułaskiego. Uroczystości odbędą się sobotę 2 marca 2019 roku o godz. 10: 00 rano w Domu Podhalan a także w ogrodach siedziby ZPPA, gdzie znajduje się najstarsze popiersie Gen. Kazimierza Pułaskiego.

W programie wystąpią harcerze ze szkoły im ks. Stanisława Cholewińskiego w Chicago oraz dzieci ze Szkółki Pieśni i Tańca przy ZPPA. Zapraszamy przedstawicieli organizacji polonijnych, weteranów, przedstawicieli kościoła, nauczycieli, członków Związku Podhalan w Ameryce, aby swoją obecnością oddali hołd bohaterowi obojga narodów Gen. Kazimierzowi Pułaskiemu.

Zarząd Główny ZPPA

Wice prezes d-s kultury Zdzisław Dorula

 

Zarząd Kola Nr 63 Waksmund, wraz z prezesem Stanisławem Waksmundzkim na czele Serdecznie zaprasza na Zabawę Ostatkową w sobota 2 marca 2019r, w Glendora Banquets przy 10225 S Harlem Ave, Chicago Ridge. Rozpoczęcie o godz. 6: 30 wieczorem, cena biletu $60 od osoby. W cenie biletu wliczone: pyszny obiad, otwarty bar, smaczne przekąski, słodki stół oraz cieple danie o północy. Do tańca przygrywał będzie znakomity zespól “Felicita” (Witold Socha i Jolanta Ziemba). Po rezerwacje prosimy dzwonić do 18 lutego ( Joanna 773 308 6349 oraz Stanisław 773 474 4414) Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Zaproszenie NA BANKIET '' STYPENDIALNY ''

KOMITET EDUKACJI przy ZPPA

Serdecznie zaprasza na uroczysty bankiet stypendialny w czasie, którego zostaną wręczone stypendia dla młodzieży studiującej, związanej z ZPPA.

Bankiet odbędzie się w niedzielę 3 marca 2019 r w Domu Podhalan o godz. 3: 00 po południu. Donacja $ 50 od osoby. Oprawa muzyczna - Kapela góralska oraz DJ. Gościnnie wystąpi Szkółka Pieśni i Tańca przy ZPPA

ZAPRASZAMY

Przedstawicieli Zarządu Głównego, Kół ZPPA, kapelanów ZPPA, zespołów regionalnych, organizacji polonijnych, rodziców i stypendystów - tegorocznych i z lat ubiegłych. Wice prezes d-s kultury ZPPA: Zdzisław Dorula Prezydium Komitetu Edukacji wice przewodniczący Jerzy Gaj

Po informacje i rezerwacje prosimy dzwonić do dnia 24 lutego 2019 roku.

Tel: Zdzisław Dorula 708-269-0479

Jerzy Gaj 708-288-6393

 

Zarząd Koła Nr 29 Gronków im. Jakuba Nowaka serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo - wyborcze w niedziele 3 marca br. o godz. 1: 00 po południ do Domu Podhalan.  Podczas zebrania będzie sprawozdanie z opłatka i działalności w minionym roku, odbędą się również wybory nowego Zarządu Koła. Zapraszamy wszystkich członków oraz Gronkowian do przynależności do naszego Koła.  Nowi członkowie jak zawsze mile widziani.

Prezes Koła Gronków Franciszek Kowalczyk wraz z całym zarządem

 

Zarząd Koła 57 Bukowina Tatrzańska serdecznie zaprasza wszystkich członków,

i sympatyków Bukowiny na zebranie sprawozdawczo - wyborcze, które odbędzie się w sobotę 9 Marca 2019 roku o godz. 6: 00 wieczorem w Domu Podhalan.

Za zarząd Andrzej Majerczyk prezes.

Zapraszamy!  

 

Zarząd Kola Nr 58 Ząb serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo - wyborcze, które odbędzie się w sobotę 9 marca 2019 r. o godz. 6: 00 wieczorem w Domu Podhalan. Zapraszamy wszystkich członków oraz chętnych do przyłączenia się do naszego Kola. Po zebraniu podany będzie obiad. Prosimy o punktualność.

Stroje regionalne mile widziane, jak co roku do pamiątkowego zdjęcia.

Prezes Krzysztof Bukowski wraz z Zarządem.

 

Komitet Edukacji - prośba o wsparcie finansowe

Drodzy Prezesi, Dyrektorzy, członkowie kół ZPPA

W dniu 3 marca 2019 roku - jak co roku od wielu lat- odbędzie się bankiet Komitetu Edukacji przy ZPPA w czasie, którego, studiująca młodzież podhalańska otrzyma stypendia. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe tego szczytnego i pięknego dzieła, które ma za zadanie pomóc zdolnej góralskiej młodzieży w zdobywaniu wykształcenia w USA, ale także wyróżnienia młodzieży działającej w ZPPA: w zespołach, kapelach góralskich czy rodzimych kołach.

Dziękujemy bardzo za dotychczasową współpracę.

Na ostatnim zebraniu (niedziela 10 lutego) donacje złożyli:

Zofia Bobak-Ustupska – 1000 dolarów

Józef Cikowski – 500 dolarów

Jerzy Gaj – 500 dolarów

Piękne podziękowania.

Z wielkim szacunkiem:

Wice prezes d-s kultury ZPPA: Zdzisław Dorula

Prezydium Komitetu Edukacji: wice przewodniczący Jerzy Gaj

 

Wydział Podhalanek im. Heleny Marusarz serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedzielę 10 marca o godz. 2: 00 po południu w Domu Podhalan. Zapraszamy członkinie a także i nowe, które by chciały się zapisać w szeregi Podhalanek oraz młodzież podhalańską.

Prosimy o liczne przybycie. Stroje regionalne mile widziane –będą robione zdjęcia.

Po informacje prosimy dzwonić:

 (773) 964 -0841, lub (773) 715- 3886

Za zarząd Wydziału Podhalanek

Prezeska Maria Gocał

 

REKOLEKCJE PODHALANSKIE -  2019 

w Parafii Serca Pana Jezusa w Palos Hills.

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 8 marca 2019 r

Rekolekcje poprowadzi ks Adam Filas - wice kapelan ZPPA - który przybędzie do nas z Kanady. Rekolekcje rozpoczniemy Drogą Krzyżową - 8 marca o 7: 45 wieczorem, a po niej będzie nauka rekolekcyjna. Pragniemy, żeby Droga Krzyżowa była pięknie przygotowana i była dobrym wprowadzeniem w rekolekcje. Sobota 9 marca - Msza św. o 6: 30 wieczorem w kościele, z nauką rekolekcyjną. Niedziela, 10 marca - zakończenie rekolekcji podczas Mszy Św. o godz., 12: 00, w południe. Msza Św. ze szczególnym udziałem Górali.

Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie podczas Rekolekcji Podhalańskich w kościele Serca Pana Jezusa w Palos Hills.

Ks Jacek Wrona -proboszcz parafii.

Ks Adam Filas - który rekolekcje poprowadzi.

Zarząd Główny ZPPA

 

III Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej.

Zwracam się z uprzejmą prośba o uczestnictwo w organizowanym przez ZPPA Konkursie Poezji i Gawędy Góralskiej. To święto naszej podhalańskiej gwary, która jest jednym z ważnych i nieodłącznych elementów naszych podhalańskich tradycji.

Przewidujemy bardzo atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.

Konkurs odbędzie się w niedziele 10 marca 2019 roku o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan. Wiersz lub gawęda obowiązkowo w gwarze regionalnej - zapraszamy do udziału także Pieniny, Orawę, Spisz. ( Czas recytacji 5 - 7 minut)

Jury oceniać będzie także strój, dobór treści i ogólną postawę.

Tematyka dowolna.

Uczestnicy oceniani będą przez jury, w trzech kategoriach:

 1. Dzieci do lat 12 stu
 2. Młodzież od 13 - 19 lat
 3. Dorośli od 20 wzwyż.

 Przewodniczący jury Marian Bryja.

Zgłoszenia proszę nadsyłać na adres email:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub telefonicznie 708-745-2883

Serdecznie zapraszam.

Z poważaniem Helena Studencka.

 

XX Międzynarodowe Mistrzostwa Keystone CO 2019

Klubu Narciarski Tatry serdecznie zaprasza na kolejne polonijne zawody narciarskie o tytuł Mistrza Polonii 2019 o Puchar Konsula Generalne w Los Angeles, CA. Mistrzostwa Polonii odbędą się dn. Marzec, 27-29, 2019 w Keystone CO. Skorzystajcie z nieprawdopodobnej oferty jaką klub Tatry przygotował dla uczestników zawodów. W naszej ofercie są super tanie karnety na wyciągi, super niskie ceny na pokoje w motelu, trening oraz zawody na specjalnie dla nas przygotowanej trasie narciarskiej.

Ceny biletów oraz noclegów wyłącznie dla uczestników mistrzostw polonijnych:  

 • Dorośli $61/dzień
 • Dzieci do 12 $34/dzień
 • Pokój $99/noc
 • Loft $119.00/noc

Bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową

www.tatryskiclub.com

a tam znajdziecie:

 • pełny program zawodów
 • regulamin zawodów
 • opłaty
 • formy rejestracyjne do zawodów
 • numery telefonu lub e-maile, jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek pytania.

Uczestnicy mistrzostw polonijnych startować będą w 21 grupach wiekowych, osobno mężczyźni i kobiety, osobna klasyfikacja dla “deskarzy” , czyli snowboard. Jak zawsze będzie też Puchar Rodzinny, czyli każdy może wrócić z medalem lub pucharem!!! ·

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Chowaniec, prezes Tatry Ski Club

 

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

 

2 Marzec - Posiady zbójnickie

2 Marzec - Pułaski Day

3 Marzec - Komitet Edukacji - rozdanie stypendiów.

10 Marzec - Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej

17 Marzec - Józefinki Muzykanckie

24 Marzec - Dzień Skupienia dla ZPPA

7 Kwiecień - Wybór Zbójnika.

12 Kwiecień - 79 rocznica Katynia i 9 rocznica Smoleńska · (zebranie Dyrekcji)

27 Kwiecień - Bal Królowej

28 Kwiecień - Msza Podhalańska - święconka.

4 Maja - Parada 3 Maja

26 Maja - Recital poetycki św. Jan Paweł II - majówka.

30 Czerwiec - Piknik Związku Podhalan

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

Komunikaty:

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania Wam Kołom ZPPA, w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje a mianowicie znana już od kilku sezonów TYROLKE oraz nowość w tamtym sezonie testowana - DMUCHANA SCIANKE WSPINACZKOWA. Jakbyście chcieli mieć takie atrakcje na waszym pikniku skontaktujcie sie z nami i rezerwujcie terminu już, bo kilka dat na nowy sezon jest już zajętych. W załączniku możecie oglądać parę zdjęć z ubiegłych pikników, jest tez filmik jak mały Antoś daje rade na ściance.

Po szczegóły prosimy kontaktować sie 1 7738754288.

Pozdrawiamy serdecznie Klub TOPR Chicago

 

 

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

 

Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych 2019

 

Zarząd Główny Związku Podhalan wraz z Komitetem Imprez przy ZPPA był organizatorem ‘‘Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych''.

Impreza odbyła się w niedzielę 27 stycznia 2019 roku w Domu Podhalan.

''Na scynście, na zdrowie...

Na tyn Nowy Rok !

Coby się wom darzyło, mnożyło....''

 

 Kolędowanie to piękna, polska tradycja. Chicagowscy Górale pielęgnują je z wielkim zaangażowaniem. W tegorocznym przeglądzie wzięła udział rekordowa liczba zespołów kolędniczych, głównie działających przy ZPPA, ale wystąpiły także zespoły i grupy kolędnicze działające w szkołach polskich, czy zespoły polonijne. W sumie wystąpiło 14 zespołów.  To bardzo cieszy i jest dowodem na to, że tradycje polskiego kolędowania są bliskie młodzieży, dzieciom i dorosłym. A wspólne śpiewanie kolęd to piękny zwyczaj, który łączy pokolenia. Dokładnie o 1: 45 po południu wice prezes d/s kultury - na scenie Domu Podhalan - Zdzisław Dorula uroczyście otworzył Przegląd Grup Kolędniczych 2019!   Powitał gości honorowych, członków Zarządu Głównego ZPPA, w tym królową Dorotkę Mniszak i zbójnika Daniela Garbacza, artystów i licznie zgromadzonych na sali.  Przedstawił prowadzącą, a w tym roku Przegląd Kolędniczy poprowadziła Helena Studencka.

Pierwszym zespołem, który rozpoczął imprezę był: CHÓR CHOPINA

Chór im. Fryderyka Chopina jest organizacją niedochodową, istnieje 19 lat.

Organizuje i wykonuje muzykę chóralną dla odbiorców amerykańskich i polskich,

promując naszą polską kulturę i obyczaje ojczystego kraju, na terenie Chicago

i okolic Stanu Illinois.

Obecnie Dyrygentem Chóru jest Jadwiga Koszałka i Prezes Józef Grządziel.

 

Następnie na scenie pojawili się: MALI SIUMNI

Zespół istnieje tylko 2 lata, ale program, który przedstawili mali artyści był wspaniały

 i nagradzany gromkimi brawami, dlatego, że na scenie pojawili się najmłodsi, a kolędowali Jezuskowi z wielkim zaangażowaniem i ogromną sympatią.

Kierownictwo i instruktorzy to - Adam Górecki i Karolina Strzelec-Stafiera.

Muzyka w składzie: Marek Walkosz, Adam Trzebunia, Krzysiek Gawron, Karolina Sas

Zespołem, który zaskoczył wszystkich przede wszystkim swoją liczebnością, ale także pięknym kolędowaniem byli: MALI ŚLEBODNI W USA 

Zespół działa przy kole nr. 37 Groń-Leśnica a został założony w 2005 roku przez Mariana Bryję, Kierownik/Instruktor: Marian Bryja, Instruktorka: Joanna Kula

Skarbnik: Wiesław Wilczek

Muzyka w składzie: Piotr Waliczek, Józef Waluś, Krzysztof Kula, Krzysztof Zubek, Jakub Rychtarczyk

ZESPÓŁ CHOCHOŁOWIANIE

Zespół został założony w 1991 roku. Założycielem zespołu był śp. Edward Wilczek były Prezes ZPPA. Chochołowianie kolędowali całymi rodzinami, a Jezuskiem był synek kierownika zespołu Edwarda Skorusy. Zastępca kier. Jadwiga Szczurek i Halina Kowalczyk, Instruktorzy: Marian Bryja i Zuzanna Sołtys

Muzyka w składzie: Jan Kowalkowski, Jan Kowalkowski(syn), Czesław Kaczmarczyk, Józef Bobek, Bronisław Sołtys i Piotr Waliczek.

Następnie na scenie pojawiła się: SZKÓŁKA PRZY ZARZĄDZIE GŁÓWNYM

a razem z artystami - owieczki, baranki, góralska watra, Herod, Turoń, anioły i diabły - cały kolędniczy korowód. Zespół działa przy Zarządzie Głównym ZPPA od 40 lat .  Kierownikiem jest Bożena Mąka.

Instruktorami są: Katarzyna Łowisz i Wojciech Granat

Muzykanci: Jan Różałowski, Bronisław Michalik, Kazimierz Frączek, Małgorzata Marusarz.

Muzyczny: ZESPÓŁ GRONIK - to dziecięca orkiestra !

Zespół istnieje ponad 14 lat, założycielem jest Władysław Pawlikowski, który był założycielem pierwszej szkółki muzycznej w Chicago, która wystąpiła na pierwszym Festiwalu “Na Góralską Nutę” w 1983 roku. Dzieci z zespołu Gronik nie tylko pięknie zagrały, ale także śpiewały i tańczyły.

Obecny Kierownik: Władysław Pawlikowski

Instruktorzy: Władysław Pawlikowski, Monika Staszel i Mateusz Staszel

Muzyka w składzie: Władysław Pawlikowski, Bogdan Pawlikowski, Monika i Mateusz Staszel

Wspaniały koncert dał żeński kwartet smyczkowy: DZIADOŃKI

Monika Staszel, Małgosia Marusarz, Kasia Marusarz - Łowisz i Sylwia Kozielec. Dziadonki zachwyciły swoją grą i wzruszyły zebranych na sali pięknym wykonaniem kolęd, a najbardziej ‘‘Kolędą dla nieobecnych''.

 

Zespół: MAŁO WANTA

Zespół Góralski Mało Wanta został założony w 2008 roku.

Dzieci, co roku biorą udział w różnego rodzaju konkursach, festiwalach i piknikach. Swoim śpiewem i tańcem uświetniają również imprezy charytatywne. Razem ze

 swoimi opiekunami, rodzicami kolędowały po góralsku, zachwycając publiczność. Najważniejsze jednak, że chcą śpiewać i tańczyć po góralsku i uczyć się kultury podhalańskiej. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Agnieszka Bobak,.

Instruktor: Marek Bukowski

Muzyka w składzie: Marek Bukowski, Paweł Janik, Paweł Skupień, Grzegorz Jaciów

Następnie na scenie pojawili się z kolędą MALI HYRNI 

Zespół został założony w 1998 przez Marka Bukowskiego i  Jana  Bobaka. Kierownikiem zespołu jest Marek Bukowski

Instruktorzy: Marek Bukowski I Katarzyna Janik

Muzyka w Składzie: Marek Bukowski, Daniel Garbacz, Janusz Waliczek, Łukasz Gawron

Prawdziwie rodzinne kolędowanie przedstawiła POLSKA SZKOŁA im. ADAMA MICKIEWICZA. Na scenie pojawili się uczniowie z chóru szkolnego Watra, nauczyciele z panią dyrektor - Anną Pałasz na czele a także rodzice. Zespół wykonał piękne polskie kolędy, ale także w repertuarze znalazły się typowo góralskie kolędy.

Prawdziwy profesjonalizm i kunszt artystyczny to: KONTRABANDA I PRZYJACIELE w składzie - Agnieszka Bobak, Katarzyna Janik, Katarzyna Król, Robert Skik – wokal, Paweł Janik - skrzypce, Andrzej Chrobak - skrzypce, Wojciech Hyrczyk - altówka i wokal, Ryszard Gruszka

 - altówka, Sławomir Sęk - kachon, Sławomir Baraniak - kontrabas, Patryk Król - akordeon i wokal.

ZESPÓŁ WIYRCHY przygotował program góralski jasełkowo - kolędniczy.

Zespół Wiyrchy działa od dwóch lat przy kole nr. 81 Bustryk, kierownikiem

 i instruktorem zespołu jest Andrzej Nędza. Instruktorka: Zofia Cichórz

Muzykanci: Robert Rusnak, Józef Marusarz, Jan Stopka, Krzysztof Chlebek.

ZESPÓŁ WANTA – Zespół Góralski “Wanta”, został założony w 2006 roku i istnieje już 13 lat. Zespół wielokrotnie brał udział w różnego rodzaju imprezach charytatywnych. Pomagając potrzebującym w Polsce i w Ameryce.

Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Agnieszka Bobak. Instruktor Marek Bukowski

Muzyka: Marek Bukowski, Paweł Janik, Paweł Skupień, Grzesiek Jaciów. 

Na podsumowanie Przeglądu Kolędniczego 2019 zakolędował zespół:

GÓRALSKIE 2+1 w składzie: John Cikowski, Józef Cikowski i Helena Studencka. W repertuarze znalazły się kolędy polskie w nowoczesnej aranżacji. Po wspólnym kolędowaniu nadszedł czas na wspólną zabawę, jak na karnawał przystało!

Przegląd Kolędniczy 2019 był imprezą niezwykle udaną. Ze względu na dużą ilość i różnorodność zespołów, sala Domu Podhalan była zapełniona a przegląd przerodził się w mały festiwal. Dziękujemy bardzo wszystkim zespołom za udział w kolędowaniu. Dziękujemy za wasze zaangażowanie, za wasz talent, czas i kultywowanie tradycji podhalańskich. Dziękujemy rodzicom, dziadkom, instruktorom i muzykantom. To dzięki wam, możemy przeżywać tak piękne chwile w nasej góralskiej chałpie, na Archer Ave. w Chicago, tysiące kilometrów od Ojczyzny!

Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym Przegląd Kolędniczy się odbył, tym, którzy go przygotowali - Zarządowi Głównemu na czele z wice prezesem Zdzisławem Dorula, Komitetowi Imprez. Dziękujemy tym, którzy pracowali: Maria i Władysław Krzysiak, Bronisława Maciusiak, Maria Madetko, Wiesia i Józef Kula, Janina i Andrzej Para, Władysław Skiba, Józef Pępek, Małgorzata Dorula, Stanisława Czarniak, Stanisław Nowobilski.

Nie zabrakło przedstawicieli mediów:

 Ed’s Foto Video Państwo Małgorzata i Edward Helegda,

Radio Deon - Andrzej Baraniak,

Dziennik Związkowy - Jola Plesiewicz i Dariusz Piłka,

Polsko- Amerykańska TV Internetowa, Radio Związku Podhalan - Helena Studencka

Przegląd Kolędniczy 2019 przeszedł już do historii. Była to piękna i niezwykle udana impreza.

 

Hej kolęda, kolęda !!!

Do zobaczenia za rok!

Oprac. Helena Studencka

 

Jubileusz Koła w Arizonie

Na zaproszenie prezesa Jana Gacka i Zarządu Koła Nr 70 w Arizonie, prezes Józef Cikowski udał się wraz z członkami Zarządu Głównego - wice prezesem d/s kultury Zdzisławem Dorula z małżonką, skarbnikiem Marią Skiba - na Jubileusz 20 lecia powstania koła w Arizonie. Na Jubileusz przybyli także członkowie Zarządu koła z Florydy z prezesem Tadeuszem Cyrwusem, delegacja z Colorado, a także liczna delegacja  ZPPA z Chicago - przedstawiciele koła Kościelisko z prezesem Januszem Nowakiem, przedstawiciele  koła Gliczarów Górny, Czarny Dunajec, Szaflary, przedstawiciele koła Dział z prezesem Stefanem Dziąba i wielu przyjaciół koła z różnych stron USA.

Jubileusz odbył się 2 lutego 2019 roku. Uroczystości rozpoczęły się mszą św w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Phoenix.

Po mszy św. odbył się uroczysty bankiet, który rozpoczął prezes Jan Gacek z góralską muzyką.  Wspomnienia, podziękowania, gratulacje były centralnym punktem oficjalnej części bankietu.  W czasie bankietu prezes ZPPA Józef Cikowski odznaczył koło w Arizonie okolicznościową plakietką.

Powiedział także:

‘‘ Hej górole górole

Góralsko muzyka.. .''

Dziś tom muzyke słyszymy wśród pustynnych kaktusów w Arizonie, bo tu tyz zyjom nasi górole, tu znaleźli swoje miejsce na Ziemi i swoje szczęście. A dziś świętują swój jubileusz 20 lecia założenia koła Związku Podhalan. Świętują…….. bo nie zabocyli tego, cego ucyli ich ojcowie - miłości do tradycji podhalańskich, miłości do śpiewu, muzyki, gwary góralskiej i góralskiego przyodziewku.

Górole w Arizonie głęboko wzięli sobie do serca słowa świętego Jana Pawła II, wtory przykozoł górolom - ''cobyście stawszy się Amerykanami nie przestali być góralami, ani wy, ani wasze dzieci, ani wnuki.''

Dziś dajecie dowód na to, żeście tej góralskiej tożsamości nie zatracili.

 

Naród podhalański rozsiany po całej Ameryce, odnajduje się wzajemnie i gromadzi we wspólnocie, jaką jest Związek Podhalan, żeby dać ich dzieciom, ale także społeczności, w której żyją, pojęcie o Tatrach, o Podhalu i góralskiej kulturze.

To samo zrobili górale w Arizonie 20 lat temu.

Dziś składamy podziękowanie założycielom waszego koła, pierwszej prezesce Helenie Batyckiej, a i też prezesowi Janowi Gackowi, który gazduje tu w Arizonie już 18 roków.

Jako prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej składam wam szczere gratulacje i ogromne podziękowanie za waszą dobrą robotę, na przestrzeni tych 20 roków.

Wyrażam także ogromną wdzięczność, za waszą współpracę z Zarządem Głównym. Za to, że sprawy Związku Podhalan, jako wspólnoty, nie są wam obce. Ze leży wam na sercu dobro tej organizacji, ale także naszej siedziby, jaką jest Dom Podhalan na Archer Ave w Chicago.

Dzięki wspólnej pracy Dom Podhalan jest pięknym, zadbanym budynkiem, który służy wielu pokoleniom Górali.

Musze wam także przekazać, że do spłaty Domu Podhalan zostało tylko 280 tys.

Jak zaczynałem moją gazdówkę 4 lata temu, to na pożyczce było 640 tys.

Na zakup działki dla Związku Podhalan zebraliśmy już prawie 200 tys.

To trochę mało, jakbyśmy chcieli coś kupić. Jakbyście chcieli nam dołożyć, to nie pogardzimy, ale będziemy wdzięczni. Za mojej kadencji studio Radia Związku Podhalan znalazło wreszcie miejsce pod strzechom Domu Podhalan, skąd nadajemy nasze programy na falach wpna 1490 ( od 32 lat ) i na falach 1030 - 1300 i FM ( od dwóch miesięcy.)  Wyremontowałem także biblioteką, garderobę, zakupiliśmy także nowoczesne urządzenia do kuchni. W historii Związku Podhalan nie było takiej ilości dzieci i młodzieży - mamy ponad 20 zespołów tanecznych i 4 szkółki muzyczne, w których dzieci uczą się grać po góralsku.

 Tak po krótce przedstawia sią moje gazdowanie, jako prezesa.

Związek Podhalan rozwija się gospodarczo, medialnie i kulturalnie. Jest jedną z najbardziej prężnych organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie układać się wspaniale, tak jak do tej pory, a może jeszcze lepiej!

A teraz w imieniu własnym, Zarządu Głównego i wszystkich góroli z Chicago, składom  wam szczere  życzenia na dalsze lata działalności, w krzewieniu kultury podhalańskiej daleko od Ojczyzny.

Żeby wam aby ta praca przynosiła wam radość i satysfakcję, cobyście pracowali razem w zgodzie i wzajemnej życzliwości, cobyście darzyli się szacunkiem dla dobra Związku Podhalan, waszych rodzin i przyszłych pokoleń. Żebyście doczekali się jeszcze wielu wspaniałych Jubileuszy.

Szczęść wam Boże.

A dziś jest czas na świętowanie.

Życzę wszystkim wspaniałej zabawy i smacznego obiadu.

Bardzo się cieszę, że mogę w tym jubileuszu uczestniczyć, razem z członkami Zarządu Głównego ZPPA i liczną grupą górali z Chicago.

Jeszcze raz wszystkiego dobrego!! ''

 

Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, we wzajemnej życzliwości wszystkich zebranych.

W niedzielne przedpołudnie wszyscy spotkali się ponownie w kościele na wspólnej modlitwie. Po mszy św odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze. Poszczególni członkowie Zarządu złożyli swoje sprawozdania. Następnie przystąpiono do wyborów. Wybory przeprowadził prezes Józef Cikowski. Wolą zebranych prezesem koła Nr 70 w Arizonie ponownie został Jan Gacek. Gratulacje.

Zaprzysiężenie Zarządu zostało przyjęte przez prezesa ZPPA J. Cikowskiego.

Na zebraniu omówiono wiele spraw dotyczących działalności koła. Zdecydowano także, że koło złoży donację w wysokości 1500, - dolarów na spłatę pożyczki Domu Podhalan w Chicago. Dziękujemy.

Prezes Jan Gacek i cały Zarząd koła w Arizonie, wyraził swoją ogromną wdzięczność prezesowi i członkom Zarządu Głównego za uświetnienie swoją obecnością Jubileuszu 20 lecia koła. Natomiast członkowie Zarządu Głównego dziękują za wspaniałą gościnę. Takie spotkania są bardzo potrzebne i łączą górali rozsianych po świecie.

Po miłych, ale jednak obowiązkach, przyszedł czas na chwilkę relaksu - owocobranie! Pomarańcze, grejpfruty, cytryny - aromatyczne, organiczne - przywędrowały do zimnego Chicago.

Jeszcze raz szczere gratulacje i podziękowania.

Szczęść Boże na dalsze lata działalności.

 

(oprac. H. Studencka)

 

 

                  Podziękowanie od Koła 45 Poronin

W dniu 12-go stycznia 2019 roku odbył się uroczysty Opłatek Koła 45 Poronin im. Zofii Gracy w Paradise Elegant Banquets 9220 S. Harlem w Bridgeview. Bogaty program rozpoczęto śpiewaniem staropolskich kolęd i pastorałek przy akompaniamencie muzyki góralskiej w składzie: Wojciech Bałek, Jan Polak, Tomasz Lassak. Prezes Koła Zofia Bobak serdecznie powitała przybyłych gości na tradycyjną uroczystość opłatkową: Zarząd i Członków Koła Poronin, O. Jacka Palice kapela Związku Podhalan w Północnej Ameryce, ZG ZPPA: prezesa Józefa Cikowskiego, wiceprezesa d/s kultury Zdzisława Dorulę, skarbnika Marię Skibę, byłego prezesa Koła Poronin i korespondenta  ZPPA Wojciecha Dorulę, Królową ZPPA Dorotę Mniszak, Zbójnika ZPPA Daniela Garbacza, sympatyków  Koła Poronin, oraz prezesów i przedstawicieli bratnich Kół. Wzruszające płynące z głębi serca, noworoczne życzenia do przybyłych złożyła prezes Zofia Bobak. Wice prezes Koła Poronin dr Bronisław Orawiec zgodnie z tradycyjnym góralskim zwyczajem, siejąc owsem wygłosił starą góralską orację. Odczytano życzenia, które nadesłali z Polski; Prezes Związku Podhalan w Polsce Oddział Suche, kierownik zespołu Harnasi z Suchego Stanisław Staszel-Landzionka i kierownik artystyczny mgr Józef Staszel, Honorowy członek Koła Poronin Franciszek Łojas Kośla, były korespondent ZPPA, Honorowy Członek Koła Poronin mgr Jan Skupień. Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożył oraz udzielił błogosławieństwa Bożego jak również poświęcił opłatki Kapelan ZPPA O. Jacek Palica. Opłatek został ubogacony pokazem Jasełek w wykonaniu zespołu ‘’Wiyrchy ”działający przy Kole Bustryk. Z rąk prezes Zofii Bobak i wice prezesa dr Bronisława Orawca dyplomy oraz nagrody przyznane przez Zarząd Koła 45 Poronin za dobre wyniki w nauce otrzymały uczennice: Karolina Kamińska i Gabriela Chmiel. Do kolędujących dołączył wice kapelan Koła Poronin ks Sławomir Kurc ze szczerymi, pełnymi głębokich myśli życzeniami. Jubilatom złożono serdeczne życzenia i odśpiewano tradycyjne ,,Sto lat”. Święty Mikołaj obdarzył naszych milusińskich licznymi, atrakcyjnymi podarunkami świątecznymi.  Prezeska wraz z Zarządem serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na Opłatek za wspaniałe uczczenie godnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwe rozpoczęcie Nowego Roku 2019, hojnym darczyńcom, wspaniałej muzyce góralskiej, zespołowi ,,Cajmery’’, radiu ZPPA-anonser Helena Studencka, mediom polonijnym: Radio Deon Andrzej Baraniak, sponsorom: Casey Kopeć, Anna i Jerzy Szatkowski, Maria i Stanisław Chmiel, Halina i Jan Macura, Anna Skupień, Tomasz Lassak, Dorota Lasak, Helena i Andrzej Buńda, Maria i Jan Marusarz, Beata i Władysław Galica, Maria i Małgorzata Łazarczyk, Zofia Bobak, Aniela i Andrzej Świder, Małgorzata i Jan Polak, Maria Gocał, Zofia i Władysław Haza, Halina i Robert Stasik, Koło Zakopane -prezes Janina Urbas. Uroczystość upłynęła w niezwykle przyjaznej i rodzinnej atmosferze.

Prezes Zofia Ustupska Bobak

 

Zarząd Klub Babia Góra na rok 2019

W niedzielę, 10 lutego 2019 roku w Domu Podhalan odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Klubu Babia Góra.

Skład całego zarządu przedstawia się następująco:

Kapelan Ks. Józef Zuziak

Kapelan Ks. Krzysztof Paluch 

Prezes Anna Palenik

Honorowy Prezes Jan Laciak

Vice Prezes Maria Jazowski-Wontorczyk

Vice Prezes Aleksander Jazowski

Skarbnik Władysław Kiełbasa

Dyrektorzy do ZG ZPPA: Jerzy Mszal, Marian Stasik, Alek Pakos

Z-ca Dyrektora do ZG ZPPA – Anna Palenik

Sekretarka Protokółowa Dorota Pakos

Sekretarz Finansowy – Marian Stasik

Korespondent Lucyna Kłapacz

Chorąży Józef Palenik

Drugi Chorąży: Ryszard Bury, Alek Pakos, Darek Pakos

Kierowniczka Zespołu Maria Jazowski-Liszka

Instruktor Aleksander Jazowski

Kapelmistrz Artur Jazowski

Vice Kapelmistrz – Janusz Jazowski, Jerzy Mszal

Komisja Rewizyjna: Alex Sandrzyk, Roman Kucek

Komisja Kultury: Elżbieta Kucek, Stanisław Klapisz

Członkowie Rady Gospodarczej: Maria Machaj, Irena Kiełbasa, Stanisława Bury, Mirosław Jazowski, Aniela Klapisz, Andrzej Klapacz, Maria Kozak, Jacek Kozak, Anna Magiera, Tadeusz Magiera, Karol Polaczek, Stanisław Pakos, Tadeusz Wontorczyk, Aniela Obrochta, Stefania Łapczyńska, Krystyna Stachulak, Helena Del Real

Członkowie Zarządu: Maria Zbela, Anna Sroka

Wieści z Domu Podhalan:

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

Wszystko ma pójść według planu!

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem.  Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 W najnowszym Super Expresie: 

 

 

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 400
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
 4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
 5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
 6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
 7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
 10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
 11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
 12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
 13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
 14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
 16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
 18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
 19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
 21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
 22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
 26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
 29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
 30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
 32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
 33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
 34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
 35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
 36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

 

 

Wpłynęły już pierwsze Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA

  1. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  2. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
  3. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  4. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  5. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  6. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  7. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  8. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  9.