Polonia Amerykańska uczciła święto Konstytucji 3 Maja.

 

Polonia Amerykańska uczciła święto Konstytucji 3 Maja.

Była to już 128 Parada 3 Maja.

 

Dla Związku Podhalan w Północnej Ameryce były to szczególne uroczystości. W roku Jubileuszu 90 cio lecia powstania ZPPA, Paradę 3 Maja poprowadził Wielki Marszalek Parady - prezes ZPPA Józef Cikowski.

Majowe uroczystości rozpoczęły się 2 maja w konsulacie RP w Chicago uroczystym podniesieniem flagi.

4 maja w godzinach rannych delegacje środowisk polonijnych i delegacja z Polski, złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w centrum Chicago.

 

Tradycyjne spotkanie Polonii z władzami miasta Chicago odbyło się podczas uroczystego śniadania w Hotelu Hilton. W spotkaniu uczestniczyli także biskup tarnowski Leszek Leszkiewicz, posłanka Joanna Fabisiak, generał brygady Andrzej Pawlikowski, którzy przybyli na majowe uroczystości z Polski. 

W czasie spotkania Marszalek Parady Józef Cikowski powiedział:

Szanowni Państwo. 

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

To wielki zaszczyt dla mnie pełnić funkcje Marszalka Parady 3 Maja 2019 - to zaszczyt także dla mojej organizacji - Związku Podhalan w Północnej Ameryce, który to obchodzi w tym roku 90 cio lecie powstania.  Dziękuje bardzo za to wielkie wyróżnienie.

Wiele razy w ciągu dzisiejszego dnia usłyszymy te fakty historyczne, które są dumą wszystkich Polaków na całym świecie, że 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

Dziś w wolnej Polsce dzień ten jest świętem narodowym, ustanowione po raz pierwszy 1919 roku - z długoletnią przerwą w czasach komunistycznych, kiedy to władzom komunistycznym w Polsce święto Konstytucji 3 Maja przeszkadzało. Rangę tego święta ponownie przywrócono w 1990 roku i należy się cieszyć, że tak jest do dziś i mieć nadzieję, że tak już będzie zawsze!

Polacy rozsiani po całym świecie - na emigracji - zawsze uroczyście obchodzili święto 3 Maja. Z tej okazji, Polonia amerykańska organizuje już od 128 lat paradę, manifestując w ten sposób swoja Polskość i patriotyzm. Obecność nasza tutaj dziś, nie jest niczym innym, jak kontynuacją tych pięknych tradycji. 

Jako prezes Związku Podhalan w Ameryce i tegoroczny Marszałek Parady 3 Maja, wyrażam wdzięczność tym, którzy przez wszystkie lata zadbali o to, aby parada była.  Aby Polacy mogli świętować i cieszyć się polskością w Ameryce, z dala od Ojczyzny.

Kieruje podziękowanie do Związku Klubów Polskich,

Dziękuje władzom miasta, za możliwość zorganizowania polskiej Parady i przemarszu ulicami miasta Chicago.

Przez dziesięciolecia Polonia miała wielki wpływ na rozwój tego miasta. 

To nasza biało - czerwona powiewa dziś w Chicago, ale tez w każdym zakątku świata!!

Tam gdzie są Polacy!

Bo tam gdzie jest Polonia - tam jest Polska, tam sa barwy biało czerwone - najbliższe sercu każdego polskiego emigranta.

Dziś w sercu Polonii, w Chicago - gdzie jest nas najwięcej- z duma podnosimy nasza flagę.

Niech powiewa wysoko wśród chicagowskich wieżowców, radując serce każdego Polaka.

Szanowni Państwo

Chciałbym bardzo, aby Polonia amerykańska była zwarta grupa, pełna wzajemnego szacunku, życzliwości i zrozumienia.

Bo w jedności silą!!

  Abyśmy byli razem nie tylko z okazji Parady 3 maja.

Życzę naszej młodzieży, która jest przyszłością, aby pod biało czerwonym sztandarem, pielęgnowała nasze przepiękne polskie tradycje, ale aby także realizowała swoje zawodowe marzenia, zajmując ważne stanowiska, aby Polonia była silna grupa, która liczy się w środowisku amerykańskim, w naszej drugiej Ojczyźnie.

Za chwile dumnie przemaszerujemy ulicami miasta Chicago, pokazując światu nasza polskość.

Życzę wam wszystkim radości z tego wspólnego świętowania, radości z tego, że jesteśmy Polakami - a Polacy to naród dumny, patriotyczny i chrześcijański.

Wiwat Polonia

Wiwat 3 Maj

 

4 maja 2019 tysiące Polaków przemaszerowało ulicami miasta Chicago, które w tym dniu było w kolorach biało-czerwonych!

   ZWIAZEK PODHALAN W POLNOCNEJ AMERYCE to była jedna z najliczniejszych, najbardziej kolorowych, rozśpiewanych grup.

 

Na początku naszej kolumny szli - dumnie niosąc LOGO ZPPA, Królowa - Dorotka Mniszak, zbójnik - Mateusz Kois, Nojśwarniejso Górolecka Marysia Karpiel i kandydatka na Królową Anetka Garbacz. Tegoroczny numer 60- ty niosły dzieci Gabrysia i Oskarek Mulica.

Grupę Podhalan w Chicago poprowadził Marszalek Parady - prezes Józef Cikowski wraz z Zarządem Głównym, członkami ZPPA. Razem z Marszalkiem licznie przemaszerowała jego rodzina: żona, dzieci, wnuki, rodzeństwo. Wspaniale prezentowały się liczne Poczty Sztandarowe, które są dumą każdego Koła ZPPA, symbolem przynależności. To pod sztandarem gromadzą się przez dziesięciolecia chicagowscy Górale.  Kapele góralskie jak zawsze towarzyszyły maszerującym w paradzie, dodając radości i góralskiego klimatu. W tym roku grupy ZPPA przemaszerowały w kolejności: Koło Nr 54 Kościelisko - rydwan, Szkółka Pieśni i Tańca - rydwan, Klub Tatry - grupa piesza, TOPR - grupa piesza, Ślebodni w USA - rydwan,  Koło Ząb - rydwan,  Zespół Dzianiszanie - rydwan.

 

Po paradzie wielu uczestników razem z komitetem organizacyjnym parady 3 majowej w Chicago, udało się na posiłek i dalsze świętowanie do Domu Podhalan. Wieczorem zaś w północnej części miasta, w sali bankietowej Lone Tree Manor, odbył sie uroczysty bankiet z okazji Parady 3 Maja, z udziałem włodarzy miasta Chicago, gości honorowych, młodzieży, przedstawicieli organizacji polonijnych.

 

W niedziele, jak co roku Polonia i goście honorowi, uczestniczyli we wspólnej mszy św. za Ojczyznę, w przepięknym, polskim kościele Św. Trójcy. Tegoroczna msze św. celebrował ks. biskup diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz, w asyście ks bp Andrzeja Wypycha i licznie przybyłych księży. Ostatnim akcentem majowych uroczystości 2019, było spotkanie w Muzeum Polskim - Narodowe Święto Trzeciego Maja - które zorganizował Konsulat RP w Chicago. Podczas tego spotkania wręczone zostały nagrody Wybitny Polak za granica. Wice prezes ZPPA Zdzisław Dorula wyróżniony został, jako Wybitny Polak za granica w kategorii kultura w Chicago.

GRATULACJE.

Helena Studencka Sekr. Gen. ZG ZPPA