Wizyta prezesa ZPPA Józefa Cikowskiego w Białym Domu

 

 

11 czerwca 2019 roku rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser - Duda, w Stanach Zjednoczonych.

Wizyta niezwykle ważna i historyczna. Podpisanych zostało wiele umów. Najważniejsze to zakup samolotów wojskowych F - 35 dla polskiej armii i wzrost żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Podpisane zostały także umowy z zakresu energetyki, technologii, biznesu, medycyny- w dziedzina onkologii.

 

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie podkreślał jak strategicznie ważna jest ta wizyta. W swoim przemówieniu powiedział: ''Dwa wolne państwa: Polska i Stany Zjednoczone wkraczają w nową ekscytującą erę - erę sojuszu . To szczególny sojusz, ze szczególnym narodem.

Temu, czego Polacy dokonali w ostatnich latach, świat powinien przyglądać się z zachwytem!  Pamiętamy także zasługi Polski w obaleniu komunistycznego reżimu. Wspominam także moją wizytę w Polsce i przemówienie przy pomniku Powstańców Warszawskich. Polacy to naród dumny. Można was uwięzić, można wymazać z mapy świata, ale ducha wolności, polskości i dumy nie można wymazać z waszych serc. Dziś Polska jest w światowej ekstraklasie, ''

W ustach prezydenta największej potęgi świata, słowa te mają wymiar szczególny.

 

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda nawiązał do niełatwej historii Polski, do trudnej współpracy z sąsiadami Polski - z Rosją i Niemcami. Wspomniał okrutne losy Żołnierzy Wyklętych, walkę o wolność i suwerenność Polski - na przestrzeni wieków i w historii najnowszej. Podkreślił wielkie znaczenie sojuszu USA z nowoczesną Polską, który to kraj jest jeszcze wielkim potencjałem do inwestycji gospodarczych, Także i ta kwestia była poruszana podczas spotkań prezydentów USA i Polski. Jeden z amerykańskich dziennikarzy, zapytał o stan polskiej demokracji. Na co prezydent RP odpowiedział -'' Demokracja w Polsce ma się nad wyraz dobrze. Ktoś panią wprowadził w błąd''. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu, szczegółowo i bardzo konkretnie wyjaśnił konieczność wymiany sędziów Sądu Najwyższego, którzy to sędziowie orzekali i skazywali Polaków walczących o wolność w okresie Polski Ludowej i pozostali na stanowiskach do obecnego czasu! Pomimo przemian w roku 1989.  Poruszono także kwestię zniesienia wiz dla Polaków. Jeden z polskich dziennikarzy w czasie konferencji prasowej zapytał, kiedy wizy dla Polaków zostaną zniesione?. Prezydent Trump z powagą, stanowczością odpowiedział ''soon''. ''How soon? ''- padło pytanie. Prezydent z nieskrywaną niecierpliwością, odpowiedział - 90 dni. No to czekamy!

Niestety, nie padło ani jedno słowo w sprawie ustawy 447.

W czasie lotu - pokazu - wielozadaniowego samolotu wojskowego F -35 ponad Białym Domem, na 15 minut zostały wstrzymane wszystkie loty na lotnisku w Washington DC.

''Czuję się zaszczycony, szczęśliwy i wdzięczny, że moje stopy stanęły na salonach Białego Domu i to w góralskich kierpcach! ‘‘- Powiedział prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce - Józef Cikowski.

 

 

Prezes Cikowski przed Białym Domem

Z wielkim zaskoczeniem prezes ZPPA Józef Cikowski, przyjął zaproszenie, które otrzymał z Białego Domu na spotkanie Polonii z prezydentami USA - Donaldem Trumpem i Polski - Andrzejem Dudą. Swojego zaskoczenia nie kryli także członkowie Zarządu Głównego, wspominając słowa prezesa Cikowskiego, który często powtarzał, że kiedyś pojedzie do Białego Domu. Jak widać marzenia sią spełniają! Prezes góralskiej organizacji, dumny ze swoich ''bukowych portek'' i góralskiego przyodziewku, chciał na to spotkanie pojechać w stroju góralskim, na co administracja Białego Domu wyraziła zgodę. Prezes Józef Cikowski przygotował także upominki - 2 czerwone czapeczki z kaszkietem, a na nich Logo ZPPA. Niestety, te upominki zostały zatrzymane. Podczas uroczystej kolacji z udziałem przedstawicieli Polonii Amerykańskiej, prezydent USA Donald Trump, podkreślił ogromne zasługi emigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych na przestrzeni dziesięcioleci. Emigranci z Polski to ludzie ciężko pracujący, oszczędni, bardzo przywiązani do tradycji swoich Ojców, do rodziny,  do swoich chrześcijańskich korzeni. Przez dziesięciolecia budowali - dzięki swojej ofiarności i poświęceniu - przepiękne kościoły, budynki i swoją ciężką pracą wpływali na rozwój swojej nowej Ojczyzny. W swoim wystąpieniu prezydent Donald Trump, podziękował Polonii Amerykańskiej i wyraził swoją radość z tego spotkania.

 Wiele ciepłych słów w stronę Polonii powiedział także prezydent Andrzej Duda. Miłym akcentem było owacyjne odśpiewanie tradycyjnego 100 lat, z okazji 73 urodzin prezydenta Donalda Trumpa.

Prezes Józef Cikowski podkreślił dostojność, piękno i powagę tej ''światowej twierdzy’’, jakim jest Biały Dom.

Jako mężczyzna dostrzegł niezwykłą elegancję i urodę Pierwszych Dam - Melanii Trump i Agaty Kornhauser Duda.

''Jestem szczęśliwy, czuję się wyróżniony i doceniony, jako prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce - powiedział Józef Cikowski - organizacji niezwykle prężnej, licznej, pielęgnującej swoje tradycje i przywiązanie do nich. Organizacji liczącej się wśród organizacji polonijnych Ameryki i świata. Jestem wdzięczny za zaproszenie i możliwość udziału w tym wielkim wydarzeniu. Tylko nieliczni tego świata, dostępują takiego wyróżnienia - dziękuję raz jeszcze. Po niezwykle ważnej wyzycie, pełnej emocji i wrażeń, z niecierpliwością oczekujemy spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Polsce, podczas obchodów 100 lecia powstania Związku Podhalan.''

 

Prezes ZPPA z ministrem Adamem Kwiatkowskim i dr Rudnickim

Polska wchodzi w nową erę sojuszu z USA.

 Mamy nadzieją, że wszystkie umowy i decyzje będą korzystne dla naszej umiłowanej Ojczyzny - Polski - teraz i w przyszłości.

Opracowała - Helena Studencka.

Stronę internetową Związku Podhalan w Północnej Ameryce obsługuje i prowadzi Wojciech Dorula Korespondent ZPPA