„Co słychać wśród Podhalan” od 23 czerwca 2019 r.

 

 

Klub Babia Góra Koło Nr 48 serdecznie zaprasza na Odpust Orawski w niedzielę 23 czerwca 2019 do Merrillville, IN przy 5755 Pennsylvania St. Msza święta połączona z procesją Bożego Ciała rozpocznie się o godz. 12.00 w południe w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. W programie: występ zespołu Orawa, smaczne jedzenie z polowej kuchni, napoje chłodzące, loteria fantowa, gry i zabawy dla dzieci oraz rozgrywki sportowe dla dorosłych.

Serdecznie zaprasza prezeska Koła Anna Palenik wraz z całym zarządem.

 

Parafia Pięciu Braci Męczenników i Ksiądz Tadeusz Dzieszko zapraszają na procesję Bożego Ciała, która będzie w tą niedzielę 23 czerwca o godz. 10: 00 rano. Procesja zakończy się przy Ołtarzu Papieskim Mszą świętą w języku polskim o godzinie 11: 00 przed południem. Po zakończonej Mszy św. Komitet Centrum Świętego Jana Pawła II zaprasza do Sali Biskupa Abramowicza na smaczne lody i orzeźwiające napoje za darmo. Serdecznie zapraszamy wszystkich!

 

 

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce 

        serdecznie zaprasza na coroczny

          Wielki Piknik Podhalański

Piknik odbędzie się w niedzielę 30 czerwca 2019 roku,

przy kościele Najświętszego Serca Jezusa - Sacred Heart Parish

przy 8245 W. 111 Street w Palos Hills IL 60465

Rozpoczynamy wspólną modlitwą na Mszy św. o godz. 12: 00 w południe.

Po Mszy św. zapraszamy na wspólne piknikowe biesiadowanie.

Zapewniamy moc atrakcji!!

Bardzo bogata loteria fantowa, w której miedzy innymi znajdą się: motor typu Quad, rowery, telewizory, biżuteria oraz wiele więcej.

Na jednej ze scen, wystąpią zespoły działające przy ZPPA: Szkółka Pieśni i Tańca, Jawory, Mali Szaflarzanie, Juchasi, Mali Ślebodni, Orawa, Malo Wanta, Mali Hyrni, Mali Kościeliscanie, Kościeliscanie, Chochołowianie, Ślebodni w USA, Wanta.

Na drugiej scenie, do tańca przygrywać będzie kapela góralska i najlepszy zespól muzyczny!

Zapewniamy wyśmienitą, góralską kuchnie, zimne i ciepłe napoje.

Już dziś zarezerwujcie sobie datę 30 czerwca 2019 roku!!

ZAPRASZANY

Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby zaprezentować swoje biznesy i otworzyć stoiska na naszym pikniku serdecznie zapraszamy

Po więcej informacji proszę dzwonić:

Prezes Józef Cikowski 708 715-6006

Maria Skiba630 887-6333

Zdzisław Dorula708 269-0479

Helena Studencka 708 745-2883

Zarząd Główny ZPPA

Prezes - Józef Cikowski

Sekretarz Generalny - Helena Studencka.

 

Zarząd Kola Nr. 57 Bukowina Tatrzańska serdecznie zaprasza na uroczystość odpustową ku Czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedziele 30 czerwca 2019r

Uroczysta Msza Święta o godz. 10:00 rano w Kościele ,,Na Górce'' 116 Hilton St. Willow Springs. Po Mszy Sw. zapraszamy na piknik, który odbędzie sie w ogrodzie Ojców Cystersów. Na pikniku będzie wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Grać będzie muzyka góralska oraz Marski Store DJ Team. Loteria fantowa, dobre jedzenie i zimne napoje !!!

Zapraszamy!!!!

Prezes Andrzej Majerczyk i zarząd Koła

 

Zarząd Koła Nr 81Bustryk serdecznie zaprasza całą Polonię i brać góralską, sympatyków, Bustrycanów na piknik w niedzielę 7 lipca br. do Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main St. w Lemont. Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 11: 30 przed południem, którą odprawi ks. Paweł Komperda, kapelan Koła za żywych członków koła oraz za zmarłych: Władysław Styrczula Maśniak, Józef Korkosz, Stanisław Pająk, Helena Jarosz, Anna Żegleń i Halina Tylka. Zapewniamy obficie zaopatrzoną kuchnię i zimne napoje. Występ zespołu działającego przy kole Bustryk „Wiyrchy”.

Dla dzieci Jumping House oraz wiele innych atrakcji. Będą również konkursy i niespodzianki oraz bogata loteria fantowa. Zabawa przy zespole „Mańcorz i Zubek Band”, Bacówka, Ludwisarz- Stanisław Kulawiak.

Po informację proszę dzwonić: (773) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dochód z pikniku przeznaczamy na cele charytatywne.

Anna Zalińska wraz z całym zarządem 

 

Koło Nr 64 Czarna Góra serdecznie zaprasza wszystkich członków, parafian, Zarząd Główny oraz przyjaciół na Piknik, który odbędzie się w niedziele 7 lipca br.

Uroczysta msza święta o godz.12: 00 w południe u Ojców Cystersów na „ Górce” w Willow Springs. Po mszy św. zapraszamy do ogrodów na smaczne jadło i zimne napoje, zabawy dla dzieci jumping house, bogata loteria fantowa a główne nagrody to: telewizor, laptop i tablet. Wystąpi „Szkółka Pieśni i Tańca”, o godz. 3: 30 po południu przedstawienie „Życie na pograniczu”. Gościnie wystąpi kapela Ciardasie z Czarnej Góry oraz Ciardasie w USA. Do tańca będzie przygrywał zespół „Siekawica”

Zapraszamy.

 

Zarząd Koła Nr 75 Dział serdecznie zaprasza na Piknik Dzielański w niedziele 14 lipca br. do Red Gate Woods przy Archer Rd. w Willow Springs. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 11: 00 przed południem. Zapraszamy wszystkich członków Koła wraz z rodzinami, parafian, przedstawiciel ZG ZPPA, branie Koła i przyjaciół. Po mszy św. zapraszamy na smaczną góralską kuchnię, zimne piwo, wspaniale lody śmietankowe. Atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bogata loteria fantowa. Zespół “Mańcorz i Zubek Band”

Całkowity dochód przeznaczamy na zakup “Prospektu Piszczałkowego”, który jest drugą częścią nowo zakupionych organ.  Zapewniamy świetną zabawę i atmosferę.

Informuje i zaprasza w imieniu całego zarządu Stefan Dziąba prezes.

 

Zarząd Klub Nr 47 Tatry serdecznie zapraszana na coroczny Piknik, który odbędzie się w niedzielę 21 lipca br. w Red Gate Woods. Piknik rozpocznie się Mszą Św. o godz.

12: 00 w południe. W programie zaplanowane jest występ zespołu Siumni, zabawy dla dzieci, piłka siatkowa i pchnięcie kulą dla dorosłych.

Bardzo cenne nagrody będzie można wygrać na loterii fantowej: narty, skuter, zegarek i wiele więcej. Tylko na naszym pikniku można zjeść najlepsze steaki, golonko i kiszkę przygotowane wg receptur znanych tylko najstarszym członkom klubu Tatry. Gwarantujemy najlepsze napoje… lekko schłodzone do wyboru o smaku chmielu, cytrynowym lub wiśniowym.

Najważniejsza wiadomość…do tańca grać będzie zespół Millenium!!!

Serdecznie zapraszamy

Piotr Chowaniec, prezes Tatry Ski Club

 

Zaproszenie na trzeci "Odpust” Wydziału Podhalanek im. Heleny Marusarz.

Msza św. odpustowa ku czci św. Anny, odbędzie się w niedzielę 28 lipca 2019 r. o godz. 10: 30 przed południem w kościele św. Kamila przy 5426 S. Lockwood Ave. Chicago

Po rezerwację prosimy dzwonić: (773) 964 -0841, lub (773) 715- 3886

Zapraszamy Podhalan, Polonię, poczty sztandarowe, muzykę góralską, stroje regionalne mile widziane.

Maria Gocał prezes wraz z zarządem.

 

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

30 Czerwiec – Wielki Piknik Związku Podhalan

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

 

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

 

Wielki Jubileusz 90 - cio lecia powstania pierwszego koła Związku Podhalan w Północnej Ameryce - KOŁA Nr 1 im. JANA SABAŁY

 

Bankiet Jubileuszowy odbył się 18 maja 2019 roku w Domu Podhalan. Uroczysty bankiet zgromadził wielu gości: Zarząd i członków koła im Jana Sabały, członków Zarządu Głównego ZPPA z prezesem Józefem Cikowskim, członków bratnich kół ZPPA. Jubileusz to czas wspomnień, to czas, kiedy wracamy do historii, to również okazja do tego, aby uhonorować tych najbardziej zasłużonych. Od początku istnienia koła, tj od roku 1929 kołem zarządzało 21 prezesów. Pierwszym prezesem a zarazem współzałożycielem był Antoni Zygmuntowicz. Od 1996 roku zaszczytny urząd 21 prezesa piastuje Czesław Kowalkowski. Uznając zasługi prezesa Kowalkowskiego, ZPPA uhonorowało go okolicznościową plakietką, którą wraz z najlepszymi życzeniami wręczył na jego ręce obecny prezes ZPPA Józef Cikowski. Czesław Kowalkowski to postać znana w środowisku Polonii Amerykańskiej, to lider bardzo znanego zespołu muzycznego ''Music Company’’ - najbardziej znany z programu Chicago Polka Show. Przez wiele lat zespół prowadzili wspólnie z Edwardem Błażończykiem, bawiąc chicagowską Polonię, grając muzykę tak zwaną ''starokrajską''. Wszyscy goście obecni na bankiecie, mogli posłuchać tego wspaniałego zespołu, wrócić do sentymentalnych wspomnień, bawić się przy dźwiękach Music Company. Niektórzy doznali także zaszczytu i mogli zaśpiewać z zespołem. Z tej szansy skorzystał prezes ZPPA Józef Cikowski i tym samym dwaj prezesi dali piękny jubileuszowy koncert.

Prezes Czesław Kowalkowski podczas bankietu powiedział między innymi: ''Już od 23 lat jestem prezesem. Za mojej prezesury członkostwo naszego klubu wzrosło około 30 procent, dziś nasze koło liczy ponad 50 członków, Do lat 90 tych nasze koło nie miało sztandaru. Przez wysiłek naszego zarządu w roku 1999 z zebranych funduszy, koło zakupiło nowy sztandar, który będzie służył nam, na dalsze lata działalności. Ponad rok temu, do naszego zarządu po raz pierwszy dołączył kapelan, Rev Grzegorz Podwysocki. Ponadto, co roku składamy donację dzieciom osieroconym w Zakopanem oraz hospicjum we Wrocławiu. Jubileusz, to szczególne wydarzenie dla szego koła - dziękuję wszystkim za pomoc.'' - powiedział prezes Chet Kowalkowski.

W związku z Jubileuszem , koło Jana Sabały przygotowało pamiątkową księgę, w której autorzy zamieścili historię koła, wpisy osób honorowych - między innymi życzenia od prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta RP Andrzeja Dudy, od władz miasta Chicago, Konsulatu RP w Chicago, prezesa Związku Podhalan w Polsce Andrzeja Skupnia, Zarządu Głównego ZPPA z prezesem Józefem Cikowskim - życzenia od kół ZPPA i od przyjaciół.

 

Ale wróćmy do historii.   Tak o początkach pobytu emigrantów podhalańskich w USA pisał Franciszek Chowaniec:

‘‘, Kiedy przybyłem do Ameryki w roku 1910, a jeszcze na długo przedtem, górale prowadzili tu tryb życia odosobniony, mieszkali razem, dom koło domu, gdzie na sposób starokrajski, schodzili się razem wieczorami na pogwarki, w soboty na zabawy, żyjąc, że tak powiem, na swoim własnym podwórku. O jakiejkolwiek organizacji nie mogło wówczas być mowy, bo nasi przyjeżdżając tu na zarobek, chwytali się pierwszej lepszej ciężkiej pracy, a każdy zarobiony dolar słali na ratunek swoim, na Podhalu pozostałym, obywając się w Ameryce byle, czym i żyjąc, jak Bóg dał, aby tylko jak najwięcej zaoszczędzić. Wstępowali wtedy niektórzy Podhalanie do polskich organizacji asekuracyjnych, nigdy jednak nie przyjmując żadnych urzędów, aby nie byli ośmieszeni. Ten nie bardzo przyjacielski stosunek ze swoimi, koczujący niemal tryb życia i oszczędność posunięta do najwyższych granic, a szczególnie tęsknota za Podhalem i nieodparta chęć powrotu do swoich, stwarzały główne przeszkody w zrealizowaniu myśli

założenia swej własnej organizacji.

Nie mogło przecież wówczas być inaczej, ówcześni Podhalanie byli tu jak ptaki przelotne, które zawsze wracają do miejsca swego urodzenia.''

Tak to właśnie rodziły się pierwsze, tęskne myśli o założeniu podhalańskiej organizacji.

''Początkowa organizacja, a to Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Tatrzańskie, niekoniecznie odpowiadało duchowi tutejszych Podhalan, którzy po głębokim zastanowieniu się, przemianowali takową na dzisiejszy Związek Podhalan. Na południowej stronie przyjęto nazwę wielkiego gawędziarza, Jana Krzeptowskiego Sabały, który choć ta skół nimioł, to jednak zajął naczelne miejsce w historii Podhala, a swymi gawędami zadziwił światowej sławy pisarzy, takich jak St. Witkiewicza, K. Tetmajera, dr. T. Chałubińskiego i nawet genialnego naszego muzyka L J. Paderewskiego, a również wielką, światowej sławy aktorkę Helenę Modrzejewską.

Hej Boże, z jakimże to wtedy entuzjazmem i zapałem, Sabałowie przystąpili do pracy

organizacyjnej, a praca ta trudną nie była, to nasi rozumiejąc potrzebę łączenia się, chętnie garnęli się do gromady, tak, że obszerne sale pomieścić nie mogły na posiedzeniach członków stałych i nowo wstępujących. Pierwszy zarząd Koła tworzyli jak następuje: A. Zygmuntowicz, prezes; S. Bachleda, wiceprezes;

 1. Chowaniec, sekretarz finansowy; Róża Topór, sekretarka protokółowa; K. Stoch, skarbnik; S. Bachleda i W. Kalafut, rada gospodarcza. '' - tak pisał Franciszek Chowaniec.''

Dziś po 90 ciu latach działalności pierwszego koła Związku Podhalan im Jana Sabały, kierujemy słowa wdzięczności w stronę założycieli, ale także szczególne słowa uznania dla wszystkich prezesów i członków koła, działających na przestrzeni tych 90 lat.

Szczere gratulacje wraz z życzeniami dla prezesa Czesława Kowalkowskiego, Zarządu i Członków Koła Nr 1 Jana Sabały, na dalsze lata działalności.

Bóg Zapłać i Szczęść Boże.

(oprac. Helena Studencka)

 

Wizyta prezesa ZPPA Józefa Cikowskiego w Białym Domu -

 

''Czuję się zaszczycony, szczęśliwy i wdzięczny, że moje stopy stanęły na salonach Białego Domu i to w góralskich kierpcach! ‘‘- Powiedział prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce - Józef Cikowski.

 

11 czerwca 2019 roku rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser - Duda, w Stanach Zjednoczonych.

Wizyta niezwykle ważna i historyczna. Podpisanych zostało wiele umów. Najważniejsze to zakup samolotów wojskowych F - 35 dla polskiej armii i wzrost żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Podpisane zostały także umowy z zakresu energetyki, technologii, biznesu, medycyny- w dziedzina onkologii.

 

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie podkreślał jak strategicznie ważna jest ta wizyta. W swoim przemówieniu powiedział: ''Dwa wolne państwa: Polska i Stany Zjednoczone wkraczają w nową ekscytującą erę - erę sojuszu . To szczególny sojusz, ze szczególnym narodem.

Temu, czego Polacy dokonali w ostatnich latach, świat powinien przyglądać się z zachwytem!  Pamiętamy także zasługi Polski w obaleniu komunistycznego reżimu. Wspominam także moją wizytę w Polsce i przemówienie przy pomniku Powstańców Warszawskich. Polacy to naród dumny. Można was uwięzić, można wymazać z mapy świata, ale ducha wolności, polskości i dumy nie można wymazać z waszych serc. Dziś Polska jest w światowej ekstraklasie, ''

W ustach prezydenta największej potęgi świata, słowa te mają wymiar szczególny.

 

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda nawiązał do niełatwej historii Polski, do trudnej współpracy z sąsiadami Polski - z Rosją i Niemcami. Wspomniał okrutne losy Żołnierzy Wyklętych, walkę o wolność i suwerenność Polski - na przestrzeni wieków i w historii najnowszej. Podkreślił wielkie znaczenie sojuszu USA z nowoczesną Polską, który to kraj jest jeszcze wielkim potencjałem do inwestycji gospodarczych, Także i ta kwestia była poruszana podczas spotkań prezydentów USA i Polski. Jeden z amerykańskich dziennikarzy, zapytał o stan polskiej demokracji. Na co prezydent RP odpowiedział -'' Demokracja w Polsce ma się nad wyraz dobrze. Ktoś panią wprowadził w błąd''. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu, szczegółowo i bardzo konkretnie wyjaśnił konieczność wymiany sędziów Sądu Najwyższego, którzy to sędziowie orzekali i skazywali Polaków walczących o wolność w okresie Polski Ludowej i pozostali na stanowiskach do obecnego czasu! Pomimo przemian w roku 1989.  Poruszono także kwestię zniesienia wiz dla Polaków. Jeden z polskich dziennikarzy w czasie konferencji prasowej zapytał, kiedy wizy dla Polaków zostaną zniesione?. Prezydent Trump z powagą, stanowczością odpowiedział ''soon''. ''How soon? ''- padło pytanie. Prezydent z nieskrywaną niecierpliwością, odpowiedział - 90 dni. No to czekamy!

Niestety, nie padło ani jedno słowo w sprawie ustawy 447.

W czasie lotu - pokazu - wielozadaniowego samolotu wojskowego F -35 ponad Białym Domem, na 15 minut zostały wstrzymane wszystkie loty na lotnisku w Washington DC.

 

Z wielkim zaskoczeniem prezes ZPPA Józef Cikowski, przyjął zaproszenie, które otrzymał z Białego Domu na spotkanie Polonii z prezydentami USA - Donaldem Trumpem i Polski - Andrzejem Dudą. Swojego zaskoczenia nie kryli także członkowie Zarządu Głównego, wspominając słowa prezesa Cikowskiego, który często powtarzał, że kiedyś pojedzie do Białego Domu. Jak widać marzenia sią spełniają! Prezes góralskiej organizacji, dumny ze swoich ''bukowych portek'' i góralskiego przyodziewku, chciał na to spotkanie pojechać w stroju góralskim, na co administracja Białego Domu wyraziła zgodę. Prezes Józef Cikowski przygotował także upominki - 2 czerwone czapeczki z kaszkietem, a na nich Logo ZPPA. Niestety, te upominki zostały zatrzymane. Podczas uroczystej kolacji z udziałem przedstawicieli Polonii Amerykańskiej, prezydent USA Donald Trump, podkreślił ogromne zasługi emigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych na przestrzeni dziesięcioleci. Emigranci z Polski to ludzie ciężko pracujący, oszczędni, bardzo przywiązani do tradycji swoich Ojców, do rodziny,  do swoich chrześcijańskich korzeni. Przez dziesięciolecia budowali - dzięki swojej ofiarności i poświęceniu - przepiękne kościoły, budynki i swoją ciężką pracą wpływali na rozwój swojej nowej Ojczyzny. W swoim wystąpieniu prezydent Donald Trump, podziękował Polonii Amerykańskiej i wyraził swoją radość z tego spotkania.

 Wiele ciepłych słów w stronę Polonii powiedział także prezydent Andrzej Duda. Miłym akcentem było owacyjne odśpiewanie tradycyjnego 100 lat, z okazji 73 urodzin prezydenta Donalda Trumpa.

Prezes Józef Cikowski podkreślił dostojność, piękno i powagę tej ''światowej twierdzy’’, jakim jest Biały Dom.

Jako mężczyzna dostrzegł niezwykłą elegancję i urodę Pierwszych Dam - Melanii Trump i Agaty Kornhauser Duda.

''Jestem szczęśliwy, czuję się wyróżniony i doceniony, jako prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce - powiedział Józef Cikowski - organizacji niezwykle prężnej, licznej, pielęgnującej swoje tradycje i przywiązanie do nich. Organizacji liczącej się wśród organizacji polonijnych Ameryki i świata. Jestem wdzięczny za zaproszenie i możliwość udziału w tym wielkim wydarzeniu. Tylko nieliczni tego świata, dostępują takiego wyróżnienia - dziękuję raz jeszcze. Po niezwykle ważnej wyzycie, pełnej emocji i wrażeń, z niecierpliwością oczekujemy spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Polsce, podczas obchodów 100 lecia powstania Związku Podhalan.''

 

Polska wchodzi w nową erę sojuszu z USA.

 Mamy nadzieją, że wszystkie umowy i decyzje będą korzystne dla naszej umiłowanej Ojczyzny - Polski - teraz i w przyszłości.

Opracowała - Helena Studencka.

 

 

 

Piknik Komitetu Edukacji

 

Komitet Edukacji działa przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce już ponad 30 lat.  Założeniem programowym Komitetu Edukacji było gromadzenie i przyznawanie stypendiów dla studiującej młodzieży, związanej ze Związkiem Podhalan.

Od stycznia 2019 Komitet Edukacji podlega bezpośrednio pod wice prezesa do spraw kultury Zarządu Głównego ZPPA - Zdzisława Dorulę, który jest przewodniczącym KE. Wice przewodniczącym jest Jerzy Gaj. Wice przewodniczącą jest również Zofia Bobak Ustupska, sekretarzem Beata Firek, a skarbnikiem Maria Skiba.

Nowy Zarząd Komitetu Edukacji z wielkim zapałem rozpoczął swoją działalność.

Za nimi już uroczyste, coroczne rozdanie stypendiów, majówka a także recital poetycki poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II.

 

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbył się pierwszy piknik Komitetu Edukacji zorganizowany w celu zgromadzenia funduszy na stypendia dla młodzieży.

Piknik rozpoczął się uroczystą mszą polową, którą celebrował O Fryderyk Jaworski. Ministranci to - Szymon i Mateusz Czyż, I czytanie - Dorota Mniszak (Królowa ZPPA), Psalm - Aneta Garbacz, II czytanie - Mateusz Kois (Zbójnik ZPPA), Modlitwa wiernych - Maria Madetko, Czytanie darów - Zofia Bobak.

 Piknik KE zgromadził wielu członków i przyjaciół ZPPA.

W pikniku uczestniczyli przedstawiciele następujących kół: Chochołów, Maniowy, Gronków, Podhalanki, Gron Leśnica, Zakopane, Klikuszowa, Kluszkowce, Szaflary, Czarny Dunajec, Gliczarów Górny, Harklowa, Piekielnik, Ciche Dolne, Poronin, Maruszyna, Nowy Targ, Nowe Bystre, Białka Tatrzańska, zespół Ślebodni, byłe Królowe ZPPA, Redaktor Podhalanina Henryk Janik, Ostrowsko.

Aby wszystkich biesiadników ugościć, na imprezie plenerowej pracowało wiele osób.

OSOBY, KTÓRE PRACOWAŁY W KUCHNI: Koło Kluszkowce - Sławomir Firek, Jan Wojtaszek, Lauren Wojtaszek, David Wojtaszek, Koło Nowy Targ - Stanisław Komperda, Koło Piekielnik - Wojciech Czyż, Andrzej Grela.  Pani Stanisława Czarniak - Podhalanki, Maria Nowobilska - Koło Białka Tatrzańska

 W BARZE pracowali: Stanisław Szostak - Koło Gron Leśnica, Władysław Skiba - Koło Gron Leśnica, Stanisław Nowobilski - Koło Białka Tatrzańska.

BILETY: Maria Krzysiak - Koło Nowe Bystre

Aby zgromadzić większe fundusze, odbyła się LOTERIA FANTOWA, na którą fanty przygotowali:

 Główny Sponsor - Radio ZPPA, także Komitet Edukacji, Jerzy Grażyna Gaj, Zofia Paweł Bobak (Napa Auto Parts), Pani Maria Madetko, Anna i Józef Cikowski, Maria i Władysław Skiba, Zdzisław i Małgorzata Dorula, Sławek i Beata Firek, Wacław i Katarzyna Kalata, Maria i Stanisław Nowobilski, Maria i Władysław Krzysiak, Zarząd Główny Związku Podhalan, Krzysztof i Maria Żółtek.

 

 A oto LISTA SPONSORÓW, dzięki którym kuchnia była obficie zaopatrzona i dobrze przygotowana - Steaks Plus Inc. - Teresa Krzysztof Harbut, Lone Three Manor - Tomasz Wojtyła, Trans Gaj - Henryk Krystyna Gaj, Wojciech Barbara Czyż - (Koło Piekielnik), Stanisława Czarniak, Dom Podhalan, Władysław Maria Skiba, Sławek Beata Firek, Jerzy Grażyna Gaj, Zespół Ślebodni, Helena Władysław Jarosz, Zofia Bobak, Małgorzata Zdzisław Dorula, Dominika Firek, Maria Stanisław Komorowski, Koło Literacko - Dramatyczne, Izabela Trzaska, Maria Gocał, Joe Komperda, Adrian Wilk - Classing Printing, Koło Kluszkowce, Mostly Flowers. 

 

Dzięki wielu ludziom dobrej woli, tym, którzy poświęcili swój czas, którzy byli sponsorami - pierwszy piknik Komitetu Edukacji zakończył się wielkim sukcesem.

Zarząd Komitetu Edukacji a także stypendyści, składają wszystkim szczere podziękowanie, za waszą ofiarność i dobre serca.

Dziękujemy także wszystkim gościom przybyłym na piknik, członkom Zarządu Głównego z prezesem Józefem Cikowskim na czele, młodzieży i dzieciom ze Szkółki Pieśni i Tańca przy ZPPA, który to zespół uświetnił tą imprezę swoim występem.

Mamy nadzieję, że piknik Komitetu Edukacji wpisze się na stałe w kalendarz imprez ZPPA i będzie z roku na rok większą i bardziej dochodową imprezą, której przyświecają szczytne cele - gromadzenie funduszy na stypendia dla studiującej góralskiej młodzieży.

 

Pierwszy Piknik Komitetu Edukacji przy ZPPA przeszedł już do historii.

Do zobaczenia za rok!

 

Helena Studencka

 

 

 

Wieści z Domu Podhalan:

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

Wszystko ma pójść według planu!

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem.  Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 

 

Komunikaty:

 

Szanowni Państwo;

 

UKAZAŁ SIĘ NAJNOWSZY NUMER “TATRZAŃSKIEGO ORŁA/THE TATRA EAGLE”

 

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się najnowszy numer tego kwartalnika (t.72. n.2), który tym razem poświęcony głownie 90leciu Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA). W wydaniu tym przypominamy ważny archiwalny artykuł Juliusza Zborowskiego, b. Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego p.t. “Regionalizm Podhalański za oceanem”. Numer ten zawiera też artykuły o ZPPA w ocenie dwóch amerykańskich historyków pochodzenia góralskiego: prof. Tadeusza Gromady i prof. Dominika Pacygi, jak i wiele ciekawych archiwalnych zdjęć. Ponadto informujemy o przyznaniu Związkowi Podhalan w Północnej Ameryce Złotego Medalu Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Dla urozmaicenia, jak zawsze gawęda: “Jak sie dwa chłopi bez fajke stowarzyszyli”, kącik poezji i humor góralski.

Roczna prenumerata w cenie $20. można zamówić pisząc do Współredaktorów dr  Tadeusza Gromady Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do Janiny Gromada

Kedroń  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres redakcji 31 Madison Ave. Hasbrouck Heights, N.J. 07604 .

Janina Gromada Kedroń i prof. Tadeusz Gromada, Współredaktorzy Tatrzańskiego Orła/The Tatra Eagle

Thaddeus V. Gromada, Ph.D.

Professor Emeritus of European History, New Jersey City University

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.tadgromada.wordpress.com

 

 

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania Wam Kołom ZPPA, w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje a mianowicie znana już od kilku sezonów TYROLKE oraz nowość w tamtym sezonie testowana - DMUCHANA SCIANKE WSPINACZKOWA. Jakbyście chcieli mieć takie atrakcje na waszym pikniku skontaktujcie sie z nami i rezerwujcie terminu już, bo kilka dat na nowy sezon jest już zajętych. W załączniku możecie oglądać parę zdjęć z ubiegłych pikników, jest tez filmik jak mały Antoś daje rade na ściance.

Po szczegóły prosimy kontaktować sie 1 7738754288.

Pozdrawiamy serdecznie Klub TOPR Chicago

 

 

 W najnowszym Super Expresie:

- Pierwszy piknik Komitetem Edukacji

- Prezes ZPPA w Białym Domu

- plenerowa zabawa z kołem Witów

- jarmark podhalański z kołem Dębno

- góralka tygodnia; Katarzyna Marusarz - gratujemy

- kalendarium- zapowiedzi imprez na najbliższy tydzień

 

 

RADIO ZPPA

Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA

  1. Classic Embroidery Ania Cisoń $ 600
  2. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 400
  3. Kazimierz Kopeć $ 300
  4. Jerzy Gaj $ 300
  5. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  6. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  7. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  10. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  11. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  12. Koło Nr 67 Pieniążkowice Prezeska Władysława Karwaczka $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 150
  15. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 150
  16. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  18. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  19. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  20. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  21. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  22. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 100
  23. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  24. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  25. Koło Nr 22 Maniowy Prezeska Maria Sieczka $ 100
  26. Koło Nr 62 Łowieckie „Hubertus” Prezes Wacław Ustupski $ 100
  27. Izabela Trzaska $ 100
  28. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 50
  29.  

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

  1. Kazimierz Kopeć $ 400
  2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
  6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
  7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
  11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
  12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
  16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
  17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
  19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
  22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
  30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
  31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
  33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
  35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
  36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100