„Co słychać wśród Podhalan” od 30 czerwca 2019 r.

 

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce 

        serdecznie zaprasza na coroczny

          Wielki Piknik Podhalański

Piknik odbędzie się w niedzielę 30 czerwca 2019 roku,

przy kościele Najświętszego Serca Jezusa - Sacred Heart Parish

przy 8245 W. 111 Street w Palos Hills IL 60465

Rozpoczynamy wspólną modlitwą na Mszy św. o godz. 12: 00 w południe.

Po Mszy św. zapraszamy na wspólne piknikowe biesiadowanie.

Zapewniamy moc atrakcji!!

Bardzo bogata loteria fantowa, w której miedzy innymi znajdą się: motor typu Quad, rowery, telewizory, biżuteria oraz wiele więcej.

Na jednej ze scen, wystąpią zespoły działające przy ZPPA: Szkółka Pieśni i Tańca, Jawory, Mali Szaflarzanie, Juchasi, Mali Ślebodni, Orawa, Malo Wanta, Mali Hyrni, Mali Kościeliscanie, Kościeliscanie, Chochołowianie, Ślebodni w USA, Wanta.

Na drugiej scenie, do tańca przygrywać będzie kapela góralska i najlepszy zespól muzyczny!

Zapewniamy wyśmienitą, góralską kuchnie, zimne i ciepłe napoje.

Już dziś zarezerwujcie sobie datę 30 czerwca 2019 roku!!

ZAPRASZANY

Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby zaprezentować swoje biznesy i otworzyć stoiska na naszym pikniku serdecznie zapraszamy

Po więcej informacji proszę dzwonić:

Prezes Józef Cikowski 708 715-6006

Maria Skiba630 887-6333

Zdzisław Dorula708 269-0479

Helena Studencka 708 745-2883

Zarząd Główny ZPPA

Prezes - Józef Cikowski

Sekretarz Generalny - Helena Studencka.

 

Zarząd Kola Nr. 57 Bukowina Tatrzańska serdecznie zaprasza na uroczystość odpustową ku Czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedziele 30 czerwca 2019r

Uroczysta Msza Święta o godz. 10:00 rano w Kościele ,,Na Górce'' 116 Hilton St. Willow Springs. Po Mszy Sw. zapraszamy na piknik, który odbędzie sie w ogrodzie Ojców Cystersów. Na pikniku będzie wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Grać będzie muzyka góralska oraz Marski Store DJ Team. Loteria fantowa, dobre jedzenie i zimne napoje !!!

Zapraszamy!!!!

Prezes Andrzej Majerczyk i zarząd Koła

 

Parafia Pięciu Braci Męczenników informuje, że po półrocznej pracy duszpasterskiej odchodzi ks. Tadeusz Dzieszko, by objąć pozycję proboszcza łączących się parafii

Ś. Kamila i Ś. Joanny de Chantal. W niedzielę 30 czerwca po Mszy św. o godz. 10: 30 rano, w Sali Biskupa Abramowicza będzie pożegnalne spotkanie z zacnym kapłanem, na które zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby osobiście podziękować Ks. Tadeuszowi Dzieszko za jego posługę kapłańską, otwarte serce i wprowadzenie wielu pozytywnych zmian w parafii. Wdzięczni parafianie obiecują modlitwy o potrzebne łaski dla Ks. Tadeusza, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, którego jest wiernym czcicielem.  Szczęść Boże Ks. Tadeuszu!

Od 1 lipca Ks. Ricardo Castillo będzie nowym proboszczem łączących się parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Pięciu Braci Męczenników.

 

Zarząd Koła Nr 81Bustryk serdecznie zaprasza całą Polonię i brać góralską, sympatyków, Bustrycanów na piknik w niedzielę 7 lipca br. do Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main St. w Lemont. Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 11: 30 przed południem, którą odprawi ks. Paweł Komperda, kapelan Koła za żywych członków koła oraz za zmarłych: Władysław Styrczula Maśniak, Józef Korkosz, Stanisław Pająk, Helena Jarosz, Anna Żegleń i Halina Tylka. Zapewniamy obficie zaopatrzoną kuchnię i zimne napoje. Występ zespołu działającego przy kole Bustryk „Wiyrchy”.

Dla dzieci Jumping House oraz wiele innych atrakcji. Będą również konkursy i niespodzianki oraz bogata loteria fantowa. Zabawa przy zespole „Mańcorz i Zubek Band”, Bacówka, Ludwisarz- Stanisław Kulawiak.

Po informację proszę dzwonić: (773) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dochód z pikniku przeznaczamy na cele charytatywne.

Anna Zalińska wraz z całym zarządem 

 

Koło Nr 64 Czarna Góra serdecznie zaprasza wszystkich członków, parafian, Zarząd Główny oraz przyjaciół na Piknik, który odbędzie się w niedziele 7 lipca br.

Uroczysta msza święta o godz.12: 00 w południe u Ojców Cystersów na „ Górce” w Willow Springs. Po mszy św. zapraszamy do ogrodów na smaczne jadło i zimne napoje, zabawy dla dzieci jumping house, bogata loteria fantowa a główne nagrody to: telewizor, laptop i tablet. Wystąpi „Szkółka Pieśni i Tańca”, o godz. 3: 30 po południu przedstawienie „Życie na pograniczu”. Gościnie wystąpi kapela Ciardasie z Czarnej Góry oraz Ciardasie w USA. Do tańca będzie przygrywał zespół „Siekawica”

Zapraszamy.

 

Zarząd Koła Nr 75 Dział serdecznie zaprasza na Piknik Dzielański w niedziele 14 lipca br. do Red Gate Woods przy Archer Rd. w Willow Springs. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 11: 00 przed południem. Zapraszamy wszystkich członków Koła wraz z rodzinami, parafian, przedstawiciel ZG ZPPA, branie Koła i przyjaciół. Po mszy św. zapraszamy na smaczną góralską kuchnię, zimne piwo, wspaniale lody śmietankowe. Atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bogata loteria fantowa. Zespół “Mańcorz i Zubek Band”

Całkowity dochód przeznaczamy na zakup “Prospektu Piszczałkowego”, który jest drugą częścią nowo zakupionych organ.  Zapewniamy świetną zabawę i atmosferę.

Informuje i zaprasza w imieniu całego zarządu Stefan Dziąba prezes.

 

Zarząd Koła Nr 24 Szaflary serdecznie zaprasza na „Szaflarzański piknik”, który odbędzie się w niedzielę 21 lipca 2019r. w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Street w Lemont. Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 12: 00 w południe. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: jumpery, gry i konkursy, program artystyczny przedstawi zespół „Mali Szaflarzanie”, bogata loteria fantowa, smaczne jedzenie i zimne napoje. Do tańca przygrywać będzie góralska kapela i zespół „Siekawica”. Więcej informacji pod numerem (773) 576-4650.

Zaprasza prezes Katarzyna Kalata wraz z całym Zarządem.

 

Zarząd Klub Nr 47 Tatry serdecznie zapraszana na coroczny Piknik, który odbędzie się w niedzielę 21 lipca br. w Red Gate Woods. Piknik rozpocznie się Mszą Św. o godz.

12: 00 w południe. W programie zaplanowane jest występ zespołu Siumni, zabawy dla dzieci, piłka siatkowa i pchnięcie kulą dla dorosłych.

Bardzo cenne nagrody będzie można wygrać na loterii fantowej: narty, skuter, zegarek i wiele więcej. Tylko na naszym pikniku można zjeść najlepsze steaki, golonko i kiszkę przygotowane wg receptur znanych tylko najstarszym członkom klubu Tatry. Gwarantujemy najlepsze napoje… lekko schłodzone do wyboru o smaku chmielu, cytrynowym lub wiśniowym.

Najważniejsza wiadomość…do tańca grać będzie zespół Millenium!!!

Serdecznie zapraszamy

Piotr Chowaniec, prezes Tatry Ski Club

 

Zarząd Klubu Parafii Maniowy Koła Nr 22, serdecznie zaprasza wszystkich Parafian, członków naszego koła, wasze rodziny, waszych znajomych, sąsiadów, całą Polonię oraz bratnie koła na Piknik, który odbędzie się w niedzielę 21 lipca br. 11: 00 rano. Uroczysta polowa Msza Święta będzie odprawiona o godzinie 11: 30 rano. Crooked Creek Woods 10400 S. Kean Ave. w Palos Hills. Po Mszy Świętej odbędzie się piknik w parku, gdzie będzie podane smaczne jedzonko i zimne napoje. Dla dzieci przewidziane są różne atrakcje, w tym loteria fantowa i jumpery, będzie nas bawić kapela góralska. Jest również organizowany turniej szachowy, prosimy uczestników o przyniesienie szachów.

Po informacje: Facebook: klub maniowy maniowy

Zaprasza Prezes Maria Sieczka wraz z zarządem.

 

Zaproszenie na trzeci "Odpust” Wydziału Podhalanek im. Heleny Marusarz.

Msza św. odpustowa ku czci św. Anny, odbędzie się w niedzielę 28 lipca 2019 r. o godz. 10: 30 przed południem w kościele św. Kamila przy 5426 S. Lockwood Ave. Chicago

Po rezerwację prosimy dzwonić: (773) 964 -0841, lub (773) 715- 3886

Zapraszamy Podhalan, Polonię, poczty sztandarowe, muzykę góralską, stroje regionalne mile widziane.

Maria Gocał prezes wraz z zarządem.

 

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

30 Czerwiec – Wielki Piknik Związku Podhalan

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

 

Klub Babia Góra pragnie z całego serca podziękować wszystkim uczestnikom odpustu Orawskiego 2019 w Merrillville, IN., Chociaż pogoda nie dopisała wiele osób przybyło do klasztoru Ojców Salwatorianów, aby świętować uroczystość Bożego Ciała. Rozpoczęliśmy Mszą Św., którą koncelebrowali O. Mikołaj oraz o. Józef - wieloletni kapelan naszego Klubu.  Obecni byli przedstawiciele Podhala, Pienin, Spisza i Orawy. Związek Podhalan (reprezentowali m.in. Wiceprezes - Stanisław Sarna oraz Sekretarz Generalny - Helena Studencka). Bratnie koła: Dzianisz, Pieniążkowice, Skrzypne, Pieniny, Wróblówka, Ochotnica, Ludźmierz, Dębno Podhalańskie, Piekielnik, Biały Dunajec, Czarna Góra, Highlander Riders oraz liczne poczty sztandarowe. 

Swoją osobą zaszczyciła nas pochodząca z Lipnicy Wielkiej Siostra Teodozja ze zgromadzenia S. Albertynek, której serdecznie dziękujemy za 45 lat jej posługi w Chicago. Dziękujemy muzyce orawskiej z kapelmistrzem Arturem Jazowskim, Zespołowi Orawa - dzieciom i ich rodzicom, kierownikom Marysi i Alkowi Jazowskim, fotografowi Edwardowi Helegda. Wielkie “Bóg Zapłać” naszym trombitom: Stanisławowi i Grzegorzowi Sarna, Stanisławowi Klapisz, którzy uświetnili naszą uroczystość oraz oddali hołd ŚP. Andrzejowi Haniaczykowi.

Dziękujemy ludziom dobrego serca, którzy swoją ofiarnością wspomogli zbiórkę pieniężną na leczenie ciężko chorej Anny Janik.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali przy pikniku: kucharzom, obsłudze kuchni, obsłudze barów (tradycyjnego oraz baru “Orawska Hula”), organizatorom i sponsorom loterii fantowej.

Sponsorzy Pikniku oraz Loterii Fantowej: Szlembarski Zbigniew i Anna (Prezes Orawa Soccer), Pakos Iwona i Andrzej, Pietrowski, Dorota i Alan, Pakos Anna i Alex, Sidor Barbara Pakos, Zofia i Stanisław Bafia, Jola Stachulak, Krystyna i Józef Sidor, Maria Cikowski, Janina i Jan Wontorczyk, Danuta Szperlak, Stanisław i Danuta Garczek, Piotr i Lidia Wasilewski, Jadwiga i Michał Palenik, Anna i Józef Jazowski, Maria i Mirek Jazowski, Janusz i Lucyna Klapacz, Andrzej i Lucyna Sandrzyk, Alex i Helena Magiera, Anna i Tadeusz Bosak, Elżbieta i Tomasz Del Real, Helena i Carlos Pakos, Dorota i Alek Kiełbasa, Władysław i Stella Wojtusiak, Aniela i Eugeniusz Czerwonka, Karol Kucek, Elżbieta i Roman Szkodoń, Zofia i Kazimierz Szperlak, Kinga i Andrzej Cebulski, Franciszek i Irena Jazowski, Maria i Alex Sarna, Stanisław Bosak, Barbara i Bogdan Polski, Klub Wisconsin Dells, Olimpia Bakery, Belvedere Chateau (Kulach Elżbieta i Bolesław Kulach), K&K Autobody Rebuilders, J&L CNC Quality Machining (Jurek i Zofia Mszal, Józef i Ula Mszal), B. J. Trailer and Truck Repair, A.R.S. Trailer Repair (Ryszard Bury, Alek Pakos, Staszek Pakos) Liga Podhalańska.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Lucy Klapacz

 

 

 

W niedziele 16 czerwca 2019 r. odbył się piknik Koła Nr. 25 Parafii Harklowa.

Pogoda była kapryśna rozpoczęliśmy z deszczem, po Mszy Św. którą odprawił nasz kapelan O. Bartłomiej Stanowski wypogodziło się i można było świętować. Tak w imieniu własnym jak i całego koła pragnę podziękować wszystkim za uczestnictwo i wsparcie naszego pikniku. Szczególne podziękowania należą się Kapelanowi naszego koła O. Bartłomiejowi Stanowski za odprawienie Mszy Św. Maji Szlembarskiej i Klaudii Bafia za śpiew i czytanie podczas mszy, również Prezesowi Koła Czarna Góra Grzegorzowi Sarna za granie na trąbicie.  Bartłomiej Rypel, jako D.J. bawił gości, kapela góralska pod kierownictwem Jana Sojki przygrywała w czasie mszy jak i do tańca. Naszymi honorowymi gośćmi byli przedstawiciele Zarządu Głównego ZPPA: Wiceprezes Stanisław Sarna, Prezes Józef Cikowski, Wiceprezes Zdzisław Dorula z małżonką czujemy się zaszczyceni i serdecznie dziękujemy. Był z nami honorowy prezes ZPPA jak i współzałożyciel naszego koła Józef Gil. Moc podziękowań dla przedstawicieli bratnich, kół, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Koło Dębno Podhalańskie, Ostrowsko, Waksmund, Małe Ciche, Czarna Góra, Dział, Zakopane, Gliczarów, Nowe Bystre, Szaflary, Wydział Podhalanek. Dziękujemy przedstawicielom Szkółki Pieśni i Tańca przy ZPPA na czele z kierowniczką Bożeną Mąka. Wszystkim parafianom, przyjaciołom, gościom serdeczne podziękowanie. Nasz piknik nie mógł by się odbyć gdyby nie ludzie, którzy poświęcili swój czas i szczodrość żeby impreza się udała.  Za pracę i donacje moc podziękowań składamy :”Biżuteria od Joli“- Jolancie Bafia, Anieli Sikoń, Elżbiecie i Marianowi Truty, Helenie i Tadeuszowi Tomecki, Halinie i Szczepanowi Tomecki, Tomaszowi Tomecki, Małgorzacie i Pawłowi Bafia, Elżbiecie i Jackowi Szlembarski, Małgorzacie i Janowi Szlembarski, Annie Szlembarski, Małgorzacie i Eugeniuszowi Rypel, Bartłomiejowi Rypel, Janinie i Albinowi Zawada, Jackowi Filas, Agnieszce Gil, Irenie i Mirkowi Zajączkowski, Małgorzacie i Franciszkowi Szlembarski, Maji i Markowi Waksmundzki, Beacie i Marianowi Kojda, Władysławie i Antoniemu Wódka, Kazimierzowi Szlembarski, Jakubowi Bartyczak, Annie i Janowi Zajączkowski, Bożenie Hyła, Natalii Hyła, Dorocie Kruszewski, Joannie i Stanisławowi Rajski, Elżbiecie Allen, Józefowi i Wiesławie Kula, Aleksandrowi Kula. Eugeniuszowi Rypel za robienie zdjęć moc podziękowań.  Za donację pieniężne składamy serdeczne podziękowanie dla Kazimierza Szlembarski, Annie i Janowi Zajączkowski, Marii i Kazimierzowi Zajączkowski, jeszcze raz wszystkim i każdemu z osobna jak najserdeczniejsze podziękowania. 

Wielkie „Bóg Zapłać„. Z góralskim pozdrowieniem za zarząd koła Wiesława Kula-prezes.

 

Wieści z Domu Podhalan:

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

Wszystko ma pójść według planu!

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem.  Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 

 

Komunikaty:

 

Szanowni Państwo;

Kongres Polonii Amerykańskiej wydział stanu Illinois, Radio „Na Góralską Nutę”, Koło Solidarność w Chicago pragną zaprosić Polonię na uroczystość złożenia kwiatów oraz modlitwę przy obelisku poświęconemu bohaterowi dwóch narodów gen. Kazimierzowi Pułaskiemu. Polacy powinni pamiętać o swoich wielkich bohaterach. Kazimierz Pułaski wielki patriota i wielki bohater na ołtarzu wolności dwu narodów złożył dwie ofiary - swoje życie i swój majątek. Zginął pod Savannah 11 października 1779 roku.  Komitet organizacyjny pragnie zaprosić wszystkich chętnych w dniu 13 -go lipca o godz. 12:00 PM do Pułaski Woods w Willow Springs na południowym zachodzie Chicago w pobliżu jeziora Maple Lake przy 95th Str. i  Archer Ave. kiedy to 13 lipca 1930 roku odsłonięto obelisk poświęcony gen. Kazimierzowi Puławskiemu w rok po uchwaleniu Dnia Pułaskiego przez Senat Amerykański.

Zbiórka dla tych, co nie mogą zlokalizować miejsca z tym obeliskiem u o. Cystersów przy kościele w Willow Springs w sobotę 13 lipca 2019r. godz. 11: 30 rano. Uroczystość rozpocznie się w południe o 12: 00 PM. Zapraszamy wszystkie organizacje polonijne, weteranów, polskie szkoły, harcerstwo do wzięcia udziału w tej patriotycznej uroczystości wraz ze sztandarami. Komitet organizacyjny zaprasza

Bogdan Strumiński; I-szy wice prezes KPA wydział Illinois 

(708) - 254 -2355 Andrzej Gędłek; Radio „Na Góralską Nutę”, Krajowy Dyrektor KPA (708) - 533 -1712

 

 

UKAZAŁ SIĘ NAJNOWSZY NUMER “TATRZAŃSKIEGO ORŁA/THE TATRA EAGLE”

 

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się najnowszy numer tego kwartalnika (t.72. n.2), który tym razem poświęcony głownie 90leciu Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA). W wydaniu tym przypominamy ważny archiwalny artykuł Juliusza Zborowskiego, b. Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego p.t. “Regionalizm Podhalański za oceanem”. Numer ten zawiera też artykuły o ZPPA w ocenie dwóch amerykańskich historyków pochodzenia góralskiego: prof. Tadeusza Gromady i prof. Dominika Pacygi, jak i wiele ciekawych archiwalnych zdjęć. Ponadto informujemy o przyznaniu Związkowi Podhalan w Północnej Ameryce Złotego Medalu Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Dla urozmaicenia, jak zawsze gawęda: “Jak sie dwa chłopi bez fajke stowarzyszyli”, kącik poezji i humor góralski.

Roczna prenumerata w cenie $20. można zamówić pisząc do Współredaktorów dr  Tadeusza Gromady Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do Janiny Gromada

Kedroń  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres redakcji 31 Madison Ave. Hasbrouck Heights, N.J. 07604 .

Janina Gromada Kedroń i prof. Tadeusz Gromada, Współredaktorzy Tatrzańskiego Orła/The Tatra Eagle

Thaddeus V. Gromada, Ph.D.

Professor Emeritus of European History, New Jersey City University

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.tadgromada.wordpress.com

 

 

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania Wam Kołom ZPPA, w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje a mianowicie znana już od kilku sezonów TYROLKE oraz nowość w tamtym sezonie testowana - DMUCHANA SCIANKE WSPINACZKOWA. Jakbyście chcieli mieć takie atrakcje na waszym pikniku skontaktujcie sie z nami i rezerwujcie terminu już, bo kilka dat na nowy sezon jest już zajętych. W załączniku możecie oglądać parę zdjęć z ubiegłych pikników, jest tez filmik jak mały Antoś daje rade na ściance.

Po szczegóły prosimy kontaktować sie 1 7738754288.

Pozdrawiamy serdecznie Klub TOPR Chicago

 

 

 W najnowszym Super Expresie:

- Górole, górole góralsko muzyka, cały świat obejdzies nima takiej nika- 25 Lecia istnienia Związku Podhalan w Kanadzie Oddział Edmonton

Niedawno Związek Podhalan w Kanadzie Oddział Edmonton obchodził Jubileusz 25 Lecia istnienia. relacja!

- Odpust Skrzypniański na rzecz jubileuszu 25 lecia

W kościele Św Alberta Wielkiego w Burbank na południu Chicago odbył się tradycyjny, coroczny Odpust Skrzypniański zorganizowany przez Zarząd Koła działającego przy ZPPA Nr. 69 Skrzypne.

- Pożegnanie ks. Proboszcza Waldemara Wielądek z parafii Cicero.

Parafianie w tym liczna społeczność góralska kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero na przedmieściach Chicago po 16-tu latach pracy duszpasterskiej w tej parafii pożegnali księdza ks. Proboszcza Waldemara Wielądek, który zakończył tam swoją duszpasterską misję. Duchownego czekają nowe wyzwania, którym musi stawić czoła.

- GORALE TYGODNIA- GORALSKIE TROJACZKI- Górale tygodnia

Karol, Teresa i Elżbieta Stękała

ZAPRASZAMY I POLECAMY:)!

 

 

RADIO ZPPA

Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA

  1. Classic Embroidery Ania Cisoń $ 600
  2. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 400
  3. Kazimierz Kopeć $ 300
  4. Jerzy Gaj $ 300
  5. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  6. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  7. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  10. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  11. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  12. Koło Nr 67 Pieniążkowice Prezeska Władysława Karwaczka $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 150
  15. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 150
  16. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  18. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  19. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  20. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  21. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  22. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 100
  23. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  24. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  25. Koło Nr 22 Maniowy Prezeska Maria Sieczka $ 100
  26. Koło Nr 62 Łowieckie „Hubertus” Prezes Wacław Ustupski $ 100
  27. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  28. Izabela Trzaska $ 100
  29. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 50
  30.  

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

  1. Kazimierz Kopeć $ 400
  2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
  6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
  7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
  11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
  12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
  16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
  17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
  19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
  22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
  30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
  31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
  33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
  35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
  36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100