„Co słychać wśród Podhalan” od 12 lipca 2019 r.

 

Krolowa ZPPA Dorotka Mniszak z Krolowa Festiwalu "Festival Nacional del Bambuco" w Columbii 

Zespol Reprezentacyjny ZPPA "Siumni"  

 

 

Wielki Festyn Kola Nr 37 Gron Leśnica

Zarząd Kola Nr 37 Gron Leśnica serdecznie zaprasza na Wielki Festyn w niedzielę 14 lipca br. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 11: 00 przed południem w Peace Memorial Church przy 10300 W. 131 Str. Palos Park.  Moc atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Bardzo bogata loteria fantowa. Wspaniała kuchnia i różnorodne napitki.

Wystąpi zespól „Ślebodni w USA”. Do tańca grał będzie River Band I DJ Tomek.

Mega Atrakcja Gość prosto z Polski Zespól KORDIAN "Ta dziewczyna jest szalona" Gościnnie wystąpi także "Skalar US!!"

Zapraszamy.  Największa atrakcja tego LATA!! Zespól "KORDIAN" Już 14 lipca na Wielkim Festynie Gronia Leśnica!

 

Zarząd Koła Nr 75 Dział serdecznie zaprasza na Piknik Dzielański w niedziele 14 lipca br. do Red Gate Woods przy Archer Rd. w Willow Springs. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 11: 00 przed południem. Zapraszamy wszystkich członków Koła wraz z rodzinami, parafian, przedstawiciel ZG ZPPA, branie Koła i przyjaciół. Po mszy św. zapraszamy na smaczną góralską kuchnię, zimne piwo, wspaniale lody śmietankowe. Atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bogata loteria fantowa. Zespół “Mańcorz i Zubek Band”

Całkowity dochód przeznaczamy na zakup “Prospektu Piszczałkowego”, który jest drugą częścią nowo zakupionych organ.  Zapewniamy świetną zabawę i atmosferę.

Informuje i zaprasza w imieniu całego zarządu Stefan Dziąba prezes.

 

VII Poroniańskie Lato w Chicago

Zarząd Koła Nr 45 Poronin im. Zofii Gracy serdecznie i gorąco zaprasza na ,,VII Poroniańskie Lato w Chicago” połączone z odpustem pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny. Uroczystości rozpoczniemy Mszą św. o godz. 12: 00 w południe w niedzielę 21 lipca br. przy kościele Peace Memorial Church 10300 W. 131 Str. Palos Park

Zapraszamy wszystkich Poronian z rodzinami, przyjaciół, sympatyków, bratnie Koła, członków ZG ZPPA, całą brać góralską oraz Polonię. Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych zabaw dla dzieci, jak również i dla dorosłych. Występ Zespołu ,,Siumni’’, bogata loteria fantowa, obfita i smaczna kuchnia, gdzie jednym z przysmaków będzie grochówka serwowana z kotła żołnierskiej kuchni polowej, zimne napoje, lody, piwo Żywiec, ,,Poroniańska Piknikówka”.  Zapewniamy wspaniałą zabawę z zespołem ,,Mańcorz i Zubek Band’’

Po więcej informacji prosimy dzwonić; 773 418-1262, 773 315-0221 

Zaprasza w imieniu Zarządu Koła prezes – Zofia Ustupska Bobak.

 

Zarząd Kola Nr 42 Białka Tatrzańska serdecznie zaprasza na coroczny Wielki Festyn Białczański w niedzielę 21 lipca br, w kościele "Na Gorce" u Ojców Cystersów

Rozpoczynamy wspólną modlitwą na Mszy św. o godz. 10: 00 rano. Po mszy św. zapraszamy na wspólne piknikowe biesiadowanie. Zapewniamy moc atrakcji!!   

Dla dzieci i dla dorosłych!! Do tańca grał będzie DJ Krzysztof Stasik

Występ zespołu "Ślebodni w USA". Przedstawienie grupy teatralnej Koła Białka Tatrzańska w reżyserii Marii Nowobilskiej - "Białcańskie Ranczo"

Bardzo bogata loteria fantowa - telewizory, IPad i wiele innych.

Zapewniamy wyśmienitą, góralską kuchnie, zimne i ciepłe napoje.

Zaprasza Zarząd Koła Białka Tatrzańska i Prezes Marian Lukaszczyk.

 

Koło Nr 23 Odrowąż Podhalański im. Dr Jakuba Zachemskiego serdecznie zaprasza parafian Odrowązkich, bratnie koła i całą Polonie na uroczystość odpustową ku czci Św. Marii Magdaleny w niedzielę 21 lipca br. do Homer Glen przy 13847 S. Bell Rd. u Serbów, naprzeciw Menards, to samo miejsce jak w zeszłym roku. Rozpoczniemy Mszą Św. odpustową o godz. 11: 00 przed południem.  Kuchnia gwarantuje smaczne jedzenie, zimne napoje. Dla dzieci darmowa loteria fantowa gry i zabawy. Występ dzieci ze Szkółki Odrowęzianie.

Kapela góralska i DJ umili nam popołudniowy czas. Serdecznie dziękujemy za zawitanie do nas na wspólną zabawę i biesiadowanie.

W imieniu Zarządu Koła Nr. 23 Odrowąż Podhalański Prezeska Zofia Kulawiak

 

 

Zarząd Koła Nr 24 Szaflary serdecznie zaprasza na „Szaflarzański piknik”, który odbędzie się w niedzielę 21 lipca 2019r. w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Street w Lemont. Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 12: 00 w południe. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: jumpery, gry i konkursy, program artystyczny przedstawi zespół „Mali Szaflarzanie”, bogata loteria fantowa, smaczne jedzenie i zimne napoje. Do tańca przygrywać będzie góralska kapela i zespół „Siekawica”. Więcej informacji pod numerem (773) 576-4650.

Zaprasza prezes Katarzyna Kalata wraz z całym Zarządem.

 

 

Zarząd Klub Nr 47 Tatry serdecznie zapraszana na coroczny Piknik, który odbędzie się w niedzielę 21 lipca br. w Red Gate Woods. Piknik rozpocznie się Mszą Św. o godz.

12: 00 w południe. W programie zaplanowane jest występ zespołu Siumni, zabawy dla dzieci, piłka siatkowa i pchnięcie kulą dla dorosłych.

Bardzo cenne nagrody będzie można wygrać na loterii fantowej: narty, skuter, zegarek i wiele więcej. Tylko na naszym pikniku można zjeść najlepsze steaki, golonko i kiszkę przygotowane wg receptur znanych tylko najstarszym członkom klubu Tatry. Gwarantujemy najlepsze napoje… lekko schłodzone do wyboru o smaku chmielu, cytrynowym lub wiśniowym.

Najważniejsza wiadomość…do tańca grać będzie zespół Millenium!!!

Serdecznie zapraszamy

Piotr Chowaniec, prezes Tatry Ski Club

 

Zarząd Klubu Parafii Maniowy Koła Nr 22, serdecznie zaprasza wszystkich Parafian, członków naszego koła, wasze rodziny, waszych znajomych, sąsiadów, całą Polonię oraz bratnie koła na Piknik, który odbędzie się w niedzielę 21 lipca br. 11: 00 rano. Uroczysta polowa Msza Święta będzie odprawiona o godzinie 11: 30 rano. Crooked Creek Woods 10400 S. Kean Ave. w Palos Hills. Po Mszy Świętej odbędzie się piknik w parku, gdzie będzie podane smaczne jedzonko i zimne napoje. Dla dzieci przewidziane są różne atrakcje, w tym loteria fantowa i jumpery, będzie nas bawić kapela góralska. Jest również organizowany turniej szachowy, prosimy uczestników o przyniesienie szachów.

Po informacje: Facebook: klub maniowy maniowy

Zaprasza Prezes Maria Sieczka wraz z zarządem.

 

Zarząd Koła Nr 58 Ząb serdecznie zaprasza całą Polonię i brać góralską, sympatyków, wszystkich Zębianów na piknik w niedzielę 28 lipca br. do Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main St. w Lemont. Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 12: 00 w południe, którą odprawi ks. Paweł Komperda, kapelan Koła. Po mszy św. zapraszamy na wspaniale góralskie jadło, zimne napoje, Zębiańskie lody.

Dla dzieci Jumping House oraz wiele innych atrakcji. Będą również konkursy i niespodzianki oraz bogata loteria fantowa. Zabawa przy zespole „Mańcorz i Zubek Band”, Bacówka Wojciecha Jędrola.

Serdecznie zaprasza w imieniu całego zarządu Prezes Krzysztof Bukowski.

 

Zaproszenie na trzeci "Odpust” Wydziału Podhalanek im. Heleny Marusarz.

Msza św. odpustowa ku czci św. Anny, odbędzie się w niedzielę 28 lipca 2019 r. o godz. 10: 30 przed południem w kościele św. Kamila przy 5426 S. Lockwood Ave. Chicago

Po rezerwację prosimy dzwonić: (773) 964 -0841, lub (773) 715- 3886

Zapraszamy Podhalan, Polonię, poczty sztandarowe, muzykę góralską, stroje regionalne mile widziane.

Maria Gocał prezes wraz z zarządem.

 

Zarząd Kola Nr 40 Biały Dunajec serdecznie zaprasza wszystkich Białodunajczan, bratnie Koła ze sztandarami oraz wszystkich z całymi rodzinami na Odpust Matki Boskiej Anielskiej, który odbędzie się w niedzielę 28 lipca br. w Klasztorze Ojców Karmelitów Bosych przy 1628 Ridge w Road Munster Indiana. Rozpoczynamy Mszą Św. o godz. 12: 00 w południe, po Mszy Św. odbędzie się piknik. Oferujemy wyśmienite gorące dania i chłodne napoje dla starszych i młodszych. Przewidywane: wyrób tradycyjnego bunca, loteria fantowa ze wspaniałymi nagrodami, dla dzieci zamek dmuchany “jumper “ inne atrakcje.

Przyjdźcie i bądźcie razem z nami w tym uroczystym dniu.

Po więcej informacji dzwonić; Jan Król 773 592-8413, Jacek Sadelski 773 430-9038.

Za zarząd Prezes Jan Król

 

Zarząd Kola Nr 30 Ciche Duże serdecznie zaprasza na doroczny piknik w niedzielę 4 sierpnia br. do parku Pioner Woods przy 10218 W. 107th. St. w Willow Springs.

Msza Św. o godz. 11: 00 przed południem w intencji chorych, zmarłych i wszystkich członków Kola Nr 30 Ciche i ich rodzin. Na zieloną polanę zapraszamy wszystkich Cichowian wraz z rodzinami i przyjaciółmi, oraz cala wspólnotę podhalańską i przedstawicieli ZG ZPPA. Zabawa w plenerze będzie urozmaicona wszelkiego rodzaju smacznym jedzeniem i obficie zaopatrzona w zimne napoje. Przygrywać będzie Kapela góralska „Bracia Marusarze” i Zespól „Siekawica”.

Cena biletu $25 od osoby, dzieci od lat 12 $15 w cenie biletu jedzenie.

Na obecny piknik serdecznie zachęcamy z gwarancją dobrej zabawy

Prezes Kola Nr 30 Ciche Duże Czesia Szymusiak 708 424-6123

 

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

 

Wielki Piknik Podhalański 2019!

W dniu 30 czerwca 2019 roku odbył się coroczny, piknik organizowany przez Zarząd Główny ZPPA.

Piknik rozpoczął się mszą św. o godz. 12: 00 w południe w kościele Sacred Heart w Palos Hills z udziałem wielu członków ZPPA, zespołów góralskich, parafian. Wokół ołtarza zgromadziło się 27 sztandarów Związku Podhalan.  Dziękujemy za waszą obecność. Dary do ołtarza przygotowały i niosły dzieci i młodzież z zespołów góralskich. W liturgii słowa modlitewnie uczestniczyli - Katarzyna Kalata, Emilka Król, Anetka Garbacz, Kasia Janik, Maria Madetko. Kościół rozbrzmiewał śpiewem solistek z zespołu Ślebodni w USA i muzyką góralską pod kierownictwem kapelmistrza Marka Bukowskiego.

Dziękujemy proboszczowi kościoła Sacred Heart ks Jackowi Wrona, za to, że wyraził zgodę i udzielił pozwolenia na zorganizowanie pikniku przy kościele w Palos Hills, gdzie większość mieszkańców to Polacy.

Po wspólnej modlitwie, wszyscy przenieśli się na obszerny plac piknikowy, gdzie organizatorzy przygotowali dwie sceny - na jednej uczestnicy mogli podziwiać zespoły regionalne działające przy ZPPA, na drugiej Marcus Band przygrywał biesiadnikom do tańca.

Z powodu chwilowego deszczu, który troszkę pomieszał organizatorom plany, występy zespołów przeniosły się do gościnnej sali przy kościele. Ale po deszczu, wszyscy wrócili z powrotem na przygotowane w plenerze sceny.

W czasie tegorocznego pikniku, ze swoimi programami wystąpiły następujące zespoły: Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA, Jawory, Mali Szaflarzanie, Juchasi, Orawa, Mali Ślebodni, Mała Wanta, Mali Hyrni, Mali Kościeliscanie, Kościeliscanie, Chochołowianie, Ślebodni w USA, Wanta, Dzianisanie.

Z całego serca dziękujemy kierownikom, instruktorom, rodzicom, dziadkom, kapelom góralskim, które przygrywały podczas występów - za ogrom pracy, za cierpliwość. Pomimo niedogodności związanych z pogodą i nagłośnieniem, wszystko zakończyło się sukcesem.

Szczególne podziękowanie kierujemy do Katarzynie Kalata, która była odpowiedzialna za zespoły. Dziękujemy Adamowi Góreckiemu i Zdzisławowi Dorula za przygotowanie sceny i nagłośnienia dla zespołów. Dziękujemy także Władysławowi Kois za przygotowanie drugiej sceny.

Oprócz wielu smakołyków naszej piknikowej kuchni, widoczna była kuchnia polowa z grochówką, przygotowaną i serwowaną przez Andrzeja Opaciana z małżonką Jasią.

Dziękujemy hojnym sponsorom. Szczególnie państwu Zofii i Józefowi Ligas za ufundowanie motoru Quad i dwóch telewizorów. Quadem z pikniku odjechał Zenon Barnaś - gratulujemy!

Dziękujemy mediom polonijnym - redaktorom Polvision i TV Polonia, Radio 1030, Radio Deon - Andrzej Baraniak, Artur Partyka - Dziennik Związkowy, Andrzej Brach, Małgosia Helegda, Radio Związku Podhalan - Helena Studencka, Podhalanin- red Henryk Janik. Zaszczycił nas swoją obecnością również pan Walter Kotaba.

Szczere podziękowania kierujemy do wszystkich szanownych gości - którzy bawili się z góralami w to niedzielne popołudnie.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby przygotowania tej wielkiej plenerowej imprezy Związku Podhalan, zakończyły się sukcesem.

Szczególnie dziękujemy Zarządom Kół ZPPA:

Czarny Dunajec - gulasz do placów

Groń Leśnica - placki ziemniaczane / bara

Białka Tatrzańska - golonka / piece

Klub Parafii Klikuszowa - kiełbasa

TOPR - ścianka wspinaczkowa.

Podhalanki - szaszłyki

Dębno Podhalańskie - $ 300,-

Kluszkowce $ 200, piece

Czarna Góra - $ 200,-

Ciche Nr 30 - $ 200,-

Ciche Dolne Nr 65 - $ 200,-

Łopuszna - $ 20,-

Harklowa - $ 40,-

Biały Dunajec - $ 200,-

Poronin - $ 100,-

Babia Góra - $ 50, - / piece

Czerwienne - $ 50,-

Maruszyna - $ 20,-

Ludźmierz - $ 20,-

Nowe Bystre - $ 20,-

Szaflary - $ 50,-

Krauszów - $ 20,-

Dzianisz - $ 200,-

Maniowy - $ 220,-

Ratułów - $ 280,-

Ostrowsko - $ 220,-

Zakopane - rower

Komitet Edukacji - IPad / coffie maker

 

Szczere podziękowania kierujemy do SPONSOROW indywidualnych:

Zofia i Józef Ligasowie - nagroda główna QUAD i 2 telewizory.

Członkowie Zarządu Głównego: Anna i Józef Cikowski, Maria i Władysław Skiba, Maria i Stanisław Nowobilski, Małgorzata i Zdzisław Dorula, Zofia Bobak Ustupska, Helena i Stanisław Studencki, Małgorzata i Wojciech Dorula, Barbara i Stanisław Sarna - przyczepa z piwem i obsługa.

PSFCU - oddział Bridgeview, Maria Papas- Cook County Treasurer, Gentle Touch Dentistry - Beata Dederowski, Midamerica Bankcorp - Richard Pikula, Daniel i Kristy Cikowski, Top Quality - Damian Janaszek, Kris Harbut, Magical Keys - Kasia i Karolina Szczech, Joe Waluś - JW Men's Wear – Tuxedo, Western and Southern Life - Emilia Wojnarowicz, Ted’s Jewerly - Anna Pawlikowska, Estetica - Anna Król, Bogdan Bossak, Radio "Na góralską nutę”, Barbara Gryczka, Napa Auto Parts - Zofia i Paweł Bobak, Goskand Sport - Andrzej Piton, Celina Kowalczyk, Jola's Handmade Jewerly - Jola Bafia, Stanisław Kulawiak, Marian Lukaszczyk, Danuta Hansen, Stanisława i Władysław Czarniak, Joe Komperda, Montrose Deli - Halina i Stanisław Urbaniak, Shop and Save Market - Ewa i Cezary Jakubowski, EJ Deli - Joe i Stella Mąka, Lone Tree Manor - Tomasz Wojdyła, Janik Construction - Staszek i Jacek Janik, AN Holding Group, Forest View Bakery - Czesław Piłat, Health and Life Insurance - Wanda Sowa, Franciszka i Marek Gil, Maria Madetko, Janina i Andrzej Opacian, Anna Skupień, Helena Jarosz, Antonina Pawlikowska, Casey Kopeć, Pro Eco Life, Bronia Wilczek, Maria Krzysiak, Grażyna i Władysław Kois, Tomasz Olechno - kierowca - J&J firma Jana Kurpiela, John Cikowski - organista, Małgorzata i Wojciech Garbacz, Napleton Countryside Mazda Wojciech Dorula.

 

Szczere podziękowania kierujemy do wszystkich tych, którzy ciężko pracowali:

Piątek:

Członkowie Zarządu Głównego: Maria Skiba, Maria Nowobilska, Helena Studencka, Zdzisław Dorula a także Maria Madetko, Stanisława Czarniak, Antonina Morawa, Józefa Budz, Ewa Szostak, Maria Szostak, Józefa Nowobilska, Maria Krzysiak, Józef Bednarz, Staszek Nowobilski.

Sobota:

Członkowie Zarządu Głównego - Józef Cikowski, Zdzisław Dorula, Stanisław Sarna, Antoni Perhon, Tadeusz Zubek, Maria Skiba, Helena Studencka a także Władysław Kois, Adam Górecki, Józef Bednarz, Józef Pępek, Marian Łukaszczyk, Janusz Nowak, Stanisław Kulawiak, Grzegorz Sarna, Robert Radecki, Jakub Kulawiak, Marcin Janik, Henryk Janik, Tadeusz Borzęcki, Kasia i Wacek Kalata, Małgorzata Dorula, Marian Bryja.

Niedziela:

Członkowie Zarządu Głównego - Maria Skiba, Maria Nowobilska, Zdzisław Dorula, Stanisław Sarna, Tadeusz Zubek, Antoni Perhon, Józef Cikowski, Wojciech Dorula, Zofia Bobak i Helena Studencka a także Władysław Kois, Grażyna Kois, Maria Bzdyk,  Zofia Chodorowicz, Jola Krupa, Wojtek Krupa - koło Ratułów, Antonina Fijas, Anna Garbacz - koło Ostrowsko, Asia Pawlikowska, Zofia Kracik, Maria Bafia, Małgorzata Dorula - koło Gliczarów, Sylwia Sierota, Dorota Kawula, Teresa Mulica, Magdalena Strączek, Kinga Borzęcka - zespół Jawory, Bronia Wilczek - koło Gronków, Katarzyna Pająk - Dzianisz, Anna i Andrzej Janik, Czesława i Stanisław Janik, Władysław Skiba, Marcin Janik, Sabina Janik, Kasia Wilczek, Wiesław Wilczek - koło Gron Leśnica, Wacław Kalata - Szaflary, Staszek Nowobilski, Józia Nowobilska, Zofia Landa, Hania Skupień, Marian Łukaszczyk - koło Białka Tatrzańska, Janusz Nowak - koło Kościelisko. Sławek Firek, Beata Firek, Krystian Gaj, Jerzy Gaj - koło Kluszkowce, Andrzej Grela, Wojtek Czyż - koło Piekielnik, Maria i Mirek Jazowski, Anna i Józef Palenik, Daniel Jazowski - koło Babia Góra, Grzegorz Sarna- koło Czarna Góra, Józef Pępek - Klikuszowa, Wiesia i Józef Kula - Harklowa, Maria i Władysław Krzysiak - Nowe Bystre, Marek Klimowski - Czarny Dunajec, Małgosia i Wojciech Garbacz - rodzice byłego zbójnika.

Parking obsługiwali - Marian Poliński, Tadeusz Szymczak, Robert Borcuch, Zbyszek Wiercioch, Darek Chlipała, Stanisław Franczyk, Krzysztof Faron - koło Ochotnica, Stanisław Kusper, Piotr Kusper - koło Bukowina Podszkle.

Gabrysia Nowobilska, Karolinka Nowobilska, Ewa Skiba, Wiola Kobylak - dziewczyny ze Ślebodnych w USA.

Poniedziałek

Józef Cikowski, Maria Skiba, Beata Firek, Helena Studencka - sprzątanie.

Wielki Piknik ZPPA 2019 to już historia!

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim za wszelkie dobro.

Do zobaczenia za rok - 28 czerwca 2020 roku w kościele Sacred Heart w Palos Hills.

Bóg zapłać!!

Helena Studencka

 

 

Wieści z Domu Podhalan:

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 

 

Komunikaty:

 

Szanowni Państwo;

 

Kongres Polonii Amerykańskiej wydział stanu Illinois, Radio „Na Góralską Nutę”, Koło Solidarność w Chicago pragną zaprosić Polonię na uroczystość złożenia kwiatów oraz modlitwę przy obelisku poświęconemu bohaterowi dwóch narodów gen. Kazimierzowi Pułaskiemu. Polacy powinni pamiętać o swoich wielkich bohaterach. Kazimierz Pułaski wielki patriota i wielki bohater na ołtarzu wolności dwu narodów złożył dwie ofiary - swoje życie i swój majątek. Zginął pod Savannah 11 października 1779 roku.  Komitet organizacyjny pragnie zaprosić wszystkich chętnych w dniu 13 -go lipca o godz. 12:00 PM do Pułaski Woods w Willow Springs na południowym zachodzie Chicago w pobliżu jeziora Maple Lake przy 95th Str. i  Archer Ave. kiedy to 13 lipca 1930 roku odsłonięto obelisk poświęcony gen. Kazimierzowi Puławskiemu w rok po uchwaleniu Dnia Pułaskiego przez Senat Amerykański.

Zbiórka dla tych, co nie mogą zlokalizować miejsca z tym obeliskiem u o. Cystersów przy kościele w Willow Springs w sobotę 13 lipca 2019r. godz. 11: 30 rano. Uroczystość rozpocznie się w południe o 12: 00 PM. Zapraszamy wszystkie organizacje polonijne, weteranów, polskie szkoły, harcerstwo do wzięcia udziału w tej patriotycznej uroczystości wraz ze sztandarami. Komitet organizacyjny zaprasza

Bogdan Strumiński; I-szy wice prezes KPA wydział Illinois 

(708) - 254 -2355 Andrzej Gędłek; Radio „Na Góralską Nutę”, Krajowy Dyrektor KPA (708) - 533 -1712

 

 

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania Wam Kołom ZPPA, w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje a mianowicie znana już od kilku sezonów TYROLKE oraz nowość w tamtym sezonie testowana - DMUCHANA SCIANKE WSPINACZKOWA. Jakbyście chcieli mieć takie atrakcje na waszym pikniku skontaktujcie sie z nami i rezerwujcie terminu już, bo kilka dat na nowy sezon jest już zajętych. W załączniku możecie oglądać parę zdjęć z ubiegłych pikników, jest tez filmik jak mały Antoś daje rade na ściance.

Po szczegóły prosimy kontaktować sie 1 7738754288.

Pozdrawiamy serdecznie Klub TOPR Chicago

 

 

 W najnowszym Super Expresie:

 

 

 

RADIO ZPPA

Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA

  1. Classic Embroidery Ania Cisoń $ 600
  2. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 400
  3. Kazimierz Kopeć $ 300
  4. Jerzy Gaj $ 300
  5. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  6. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  7. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  10. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  11. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  12. Koło Nr 67 Pieniążkowice Prezeska Władysława Karwaczka $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 150
  15. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 150
  16. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  18. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  19. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  20. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  21. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  22. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 100
  23. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  24. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  25. Koło Nr 22 Maniowy Prezeska Maria Sieczka $ 100
  26. Koło Nr 62 Łowieckie „Hubertus” Prezes Wacław Ustupski $ 100
  27. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  28. Izabela Trzaska $ 100
  29. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 50
  30.  

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

  1. Kazimierz Kopeć $ 400
  2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
  6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
  7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
  11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
  12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
  16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
  17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
  19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
  22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
  30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
  31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
  33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
  35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
  36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100