Zaproszenie na Zbojnicka Watre 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
Dzisiaj jest Wtorek
29 Lipca 2014 r.
Dzisiaj obchodzimy imieniny: Marty, Ludmiły, Olafa
Jutro będziemy obchodzić: Piotra, Leopolda, Julity
Do konca roku zostało 156 dni

konsulat-left-barner

Barner-TP

Barner-DZ

Super-Express-Logo1

Barner-Podhalanin

Polvision-Left

Osiedle-pod-Debami-Left-Barner

eds-photo-video

wmvideo_72

winterglobesport-left

Szukaj

Zmarł Śp. Stanisław Pająk

„Umarł nam muzykant, dej mu Boze niebo, 

ktoz nom bedziy grywał na skrzypeckak jego?” 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13 lutego 2013 r w wieku 57 lat, odszedł od nas śp. Stanisław Pająk. Przez długie lata sprawował urząd kapelmistrza ZPPA. Zwłoki śp. Stanisława Pająka będą wystawione w piątek 15. lutego w godz. od 3:00 po południu do godz. 9:00 wieczór w Funeral Home Zarzycki Manor, 8999 S. Archer Ave. w Willow Springs. W sobotę 16 lutego odbędzie się wyprowadzenie trumny z Domu Pogrzebowego o godz. 8:30 rano. Msza św. żałobna za duszą śp.

Stanisława Pająka odbędzie się o godz. 9:30 w kościele pw. św. Kamila 5426 S. Lockwood Ave. w Chicago.

Trumna ze zmarłym zostanie wysłana do Polski. Ceremonia pogrzebowa z Mszą ś. Odbędzie się w miejscowości Groń Leśnica na Podhalu.

Z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy zasłużonego działacza ZPPA, oraz długoletniego kapelmistrza ZG ZPPA w latach:1993-2011r.

Był członkiem Komitetu Imprez ZPPA, a także długoletnim członkiem Zarządu Komitetu Edukacji przy ZPPA, należał do kół: Nr 37 Groń Leśnica i Nr 81 Bustryk.

Z muzyką góralską przy ZPPA występował na uroczystościach sejmowych oraz imprezach i Bankietach. Żegnał zmarłych muzykom. Grał na Mszach św. podhalańskich, polonijnych oraz uroczystościach patriotycznych.

Grał dla zespołów: Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG. ZPPA przez 23 lata, Slebodni w USA”, zespołu „Siumni”, „Giewont”, „Kościelisko”, „Holni” w Joliet i „Biały Dunajec”. Grywał na uroczystościach organizowanych przez Komitet Imprez ZPPA oraz Komitet Edukacji przy ZPPA.

Śp. Stanisław w roku 2006 został odznaczony przez R. P. medalem - Gloria Artist, od ZPPA, był nagrodzony Brązowym Medalem, a od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" otrzymał Srebrny Medal. Był dla dzieci, „ukochanym ujkem”.

W chwilach wolnych zajmował się lutnictwem. Udzielał dzieciom lekcji gry na skrzypcach i basach.

W Polsce grał w zespołach „Slebodni” i „Zawaternik”. Z zespołami występował w wielu miastach Polski oraz za granicą, oraz licznych krajach Europy. W Bukowinie Tatrzańskiej miał tytuł „Harnasia”.

Odszedł od nas utalentowany muzykant na wieczne granie w niebiańskich dziedzinach. Pasją "zywobycio" śp. Stanisława Pająka była tradycyjna "staroświecka" muzyka ludu Podhala. Kochał ją, uwielbiał. Nutom tej muzyki poświęcił swoją kulturalną działalność na emigracji i stałym pobycie w Chicago. Przez długie lata z pełnym aoddaniem i poświęceniem czasu, grywał "nucicki" uroczej staroświeckiej pieśni ludowej.

Grał wszędzie tam, gdzie czuł się potrzebnym, grywał z każdą kapelą, gdzie danym mu było godnie reprezentować ZPPA i wspaniałą kulturę Podhala. Dzisiaj w ostatniej drodze odprowadzamy, żegnamy śp. Stanisława Pająka, człowieka życzliwego, otwartego na ludzi, o pogodnym "zywobyciu" dźwiękami ukochanej muzyki, którą sam przez całe swoje życie z talentem, biegłym smyczkiem wygrywał. Ta muzyka, te nuty są smutne, są żałobne, bo żegnają górala, Podhalanina, który bardzo kochał Podhale i jego tradycje. Żegnamy szlachetnego człowieka i oryginalnego samorodnego muzykanta, grającego lewą ręką, jednego z ostatnich muzykantów tatrzańskich. Życie i działalność śp. Stanisława Pająka na długo pozostanie w naszej pamięci.  

http://zarzyckimanorchapels.com/Obituaries/obit-display.jhtml?DB=obits&DO=display&ID=1360875807_302


Sp._Stanislaw_Pajak

 

 
Odbył się X ”Przegląd Kolędniczy”

„Za kolędę dziękujemy, zdrowia szczęścia wam życzymy…”

PRZEGLAD_WEB

W dniu 27 stycznia 2013 r. odbył się w Domu Podhalan, X z kolei „Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych”.

Oficjalnego otwarcia dokonał prezes ZPPA Andrzej Gędłek i Józef Cikowski i wiceprezes d/s kultury Józef Cikowski, który prowadził imprezę.

O. Jacek Palica kapelan ZPPA odmówił pacierz i pożyczył szczęśliwego Nowego Roku

 

Goście, którzy zaszczycili swoją obecnością: wicekonsul RP w Chicago- Robert Rusiecki,  ks. dr Wiesław Pęski SAC proboszcz parafii p.w. „Chrystusa Króla Wszechświata „ w Kijowie, Bogdan Strumiński dyrektor Krajowy KPA na Stan Il., Aneta Rzepka Królowa ZPPA i Jan Zaliński Zbójnik Roku. 
Jak nie wspomnieć, że na Podhalu, w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie. Typowy czas kolędowania przypadał na okres do Trzech Króli i obejmował chodzenie z gwiazdą, szopką, turoniem, pastuszkami oraz trzema królami różnych grup kolędniczych. Okres kolędowań zakańczano przed Matką Boską Gromniczną 2 lutego.

 

Zespoły, które wystąpiły:

 

Więcej…
 
„Co słychać wśród Podhalan” od 6 lutego 2013

nowe-logo

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce serdecznie zaprasza na zebranie wszystkich Prezesów i Dyrektorów, które odbędzie się w piątek

8-go lutego 2013 r. o godzinie 7: 30 wieczorem w Siedzibie Związku Podhalan 4808 S. Archer Ave Chicago.

Zebranie to będzie bardzo WAŻNE, gdyż nagromadziło się wiele ważnych spraw.
Prosimy wszystkich Prezesów i Dyrektorów o obecność i punktualność,

Z góralskim pozdrowieniem

Prezes Andrzej Gędłek

Sekretarz Generalny Helena Studencka

article_separator

Zespół Góralski "Ślebodni w USA" działający przy Kole Nr 37 Groń- 
Leśnica ZPPA,
serdecznie zaprasza na zabawę ostatkowo - walentynkową,  która odbędzie się w Domu Podhalan 4808 S. Archer Ave., w sobotę, dnia 9- tego lutego 2013 roku. Początek zabawy o godz. 7: 00 wieczorem. Do tańca przygrywać będzie orkiestra  „ Cajmery”, oraz  muzyka  Zespołu "Ślebodni w USA".
W czasie zabawy odbędzie się loteria fantowa, oraz przewidziane są 
inne atrakcje. Donacja - $15 od osoby. Dochód z zabawy przeznaczony będzie na cele  zespołu. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Po informację prosimy dzwonić tel. 708. 563 2178

Zespół "Ślebodni w USA"

 article_separator

Zarząd Kola Nr 30 Ciche zaprasza na opłatek w sobotę 9-go lutego do Mayfield 6072 S. Archer. o godz. 6: 30 wieczorem. Zapraszamy wszystkich Cichowian z rodzinami oraz sympatyków naszego Kola. Z poważaniem Marysia Król

Więcej…
 
Walentynki ze "Ślebodnymi w USA"
slebodni_web
 
"Morskie Oko Nr 4" Zabawa Karnawałowa
Goralska_Zabawa_Karnawalowa_Black__White_web
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL