Siumni 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
„Co słychać wśród Podhalan” od 27 lutego 2013

Obchody Generała Kazimierza Pułaskiego

03-Dzien_Pulaskiego_w_Goralskim

XX lecie pomnika Gen. Kazimierza Pułaskiego przy siedzibie Związku Podhalan w Północnej Ameryce


Zarząd Główny Związku Podhalan wraz z Komitetem Imprez ZPPA jest organizatorem Akademii z okazji dnia Generała Pułaskiego.

Akademia odbędzie się w sobotę, 2 go marca 2013 r. o godz. 10: 00 rano w ogrodzie przy siedzibie ZPPA 4808 S., Archer Ave. przy pomniku bohatera Polskiego i Amerykańskiego narodu. Popiersie zostało odsłonięte 21-go listopada 1993 roku.

W tym szczególnym dniu oddajemy hołd i czcimy pamięć oraz składamy kwiaty przy pomniku. Związek Podhalan zaprasza do wzięcia udziału: Konsulat, przedstawicieli władz miasta, przedmieść Chicago, kościołów, szkół Polskich, nauczycieli, oraz młodzież, harcerzy, weteranów, polonijne media, a także członków kół, zespoły, oraz poczty sztandarowe i kapele góralską. 

Po informację prosimy dzwonić tel: (708) 715 6006

Józef Cikowski –wiceprezes d/s kultury i sztuki.

Więcej…
 
„Co słychać wśród Podhalan” od 20 lutego 2013

nowe-logo

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła 24 Szaflary im. Augustyna Suskiego odbędzie się w sobotę, 23 lutego 2013, o godzinie 6 wieczorem w Domu Podhalan. Zapraszamy wszystkich członków, jak też rodaków, którzy chcą zapisać się do Koła i pomagać przy różnych imprezach charytatywnych. Będzie też podane sprawozdanie za ubiegły rok oraz plan działania na rok 2013, wybór nowych władz Koła i instalacja nowego Zarządu.
Za Zarząd - Janina Duda, prezes


Zarząd Kola Nr 57 Bukowina Tatrzańska im. Józefa Pitoraka, serdecznie zaprasza wszystkich członków, oraz chętnych do wstąpienia w szeregi naszego kola na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w sobotę 23go lutego o godz. 7: 00 wieczorem w Domu Podhalan.

Za zarząd Andrzej Majerczyk prezes.

 

Więcej…
 
Podziękowanie za udział w ceremoniach pogrzebowych Śp. Stanisława Pająka

Podziękowanie za udział w ceremoniach pogrzebowych Śp. Stanisława Pająka.

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą!”

 pajak_pogrzeb_web

Wszystkim ludziom, którzy w tak bardzo bolesnych chwilach byli z nami, dzielili nasz smutek i żal, okazali dużo dobrego serca i gorącej życzliwości, uczestniczyli w pożegnaniu w dniu 15 lutego 2013r w domu pogrzebowym i w sobotę 16 lutego we Mszy św., w ceremonii pożegnalnej śp. Stanisława Pająka, wszystkim, którzy sprawili, że ceremonia pogrzebowa pozostanie na długo w naszej pamięci. Wielebnemu Duchowieństwu: Kapelanowi ZPPA O. Jackowi Palicy; Proboszczowi parafii św. Kamila, wicekapelanowi ZPPA O. Wacławowi Lechowi, głównemu celebrantowi Mszy św., kapelanowi Kół - Bustryk i Ząb ks. Pawłowi Komperdzie, wicekapelanowi ZPPA Ks. Sławkowi Kurc, Kapelanom Kół: Ks. Stanisławowi Drewniak i O. Ludwikowi Żyła, Ks. proboszczowi Parafii Pięciu Braci Wojciechowi Baryski.

Dziękuję serdecznie za pośmiertne uhonorowanie Złotym Medalem śp. Stanisława Pająka przez Zarząd Główny ZPPA. Zarządowi Głównemu ZPPA z prezesem na czele Andrzejem Gędłkiem, Kołom ZPPA, Pocztom Sztandarowym ZPPA, gromadnie zebranej Braci Muzycznej, Góralskim Zespołom, Rodzinie, Przyjaciołom z Gronia Leśnicy zamieszkałym w Chicago i nad przedmieściach, Delegacjom, Znajomym, za okazałą pomoc, współczucie wieńce i kwiaty (wieniec od Zespołu ” Harnasie” z Kanady), za modlitwę, serdeczne dzięki.

Wielki Bóg zapłać.

Anna Zalińska wraz z rodziną.

http://www.youtube.com/watch?v=Zq2hVGFbms0

http://www.youtube.com/watch?v=M6v2WHxZRwU

http://www.youtube.com/watch?v=tbuE2TBxeiw


 
„Co słychać wśród Podhalan” od 13 lutego 2013

nowe-logo

Zarząd Główny Związku Podhalan i Klub Ratowników i Sympatyków TOPR organizuje kolejne IV Posiady Ratownicze Kina Dyskusyjnego “Z Tatrami na Ty” w dniach 16-17 luty 2013 w siedzibie Związku Podhalan w Chicago.

 

W sobotę 16-go lutego zapraszamy o godz. 6: 00 wieczorem, a w niedzielę 17-go lutego o godz. 3: 00 po południu.  Szczególnie zapraszamy młodzież, oraz wszystkich chętnych do wzięcia udziału!!! Podczas tych Posiadów z filmem, przedstawimy takie obrazy jak „Strażnik Tatrzańskiej Przyrody”, „Misterium Tatr”, „Mieszkańcy Piargów i Turni”, „Kultowy Wypas Owiec”, „Jaskinia Czarna”, „Błękitny Krzyż”, „Znicz Olimpijski, „Lawina Zawrat”, oraz filmy Jerzego Porębskiego„ Z pokładu śmigłowca TOPR”, „Ratunek nadchodzi z nieba”, „Na każde wezwanie Naczelnika”, również zostanie pokazany film wielokrotnie nagradzany pt. „Kukuczka”.

Pokaz filmów będzie poprzedzony omówieniem i prelekcją ratowników TOPR, GOPR i zaproszonych gości. Gorąco zachęcamy.

 

Więcej…
 
Zmarł Śp. Stanisław Pająk

„Umarł nam muzykant, dej mu Boze niebo, 

ktoz nom bedziy grywał na skrzypeckak jego?” 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13 lutego 2013 r w wieku 57 lat, odszedł od nas śp. Stanisław Pająk. Przez długie lata sprawował urząd kapelmistrza ZPPA. Zwłoki śp. Stanisława Pająka będą wystawione w piątek 15. lutego w godz. od 3:00 po południu do godz. 9:00 wieczór w Funeral Home Zarzycki Manor, 8999 S. Archer Ave. w Willow Springs. W sobotę 16 lutego odbędzie się wyprowadzenie trumny z Domu Pogrzebowego o godz. 8:30 rano. Msza św. żałobna za duszą śp.

Stanisława Pająka odbędzie się o godz. 9:30 w kościele pw. św. Kamila 5426 S. Lockwood Ave. w Chicago.

Trumna ze zmarłym zostanie wysłana do Polski. Ceremonia pogrzebowa z Mszą ś. Odbędzie się w miejscowości Groń Leśnica na Podhalu.

Z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy zasłużonego działacza ZPPA, oraz długoletniego kapelmistrza ZG ZPPA w latach:1993-2011r.

Był członkiem Komitetu Imprez ZPPA, a także długoletnim członkiem Zarządu Komitetu Edukacji przy ZPPA, należał do kół: Nr 37 Groń Leśnica i Nr 81 Bustryk.

Z muzyką góralską przy ZPPA występował na uroczystościach sejmowych oraz imprezach i Bankietach. Żegnał zmarłych muzykom. Grał na Mszach św. podhalańskich, polonijnych oraz uroczystościach patriotycznych.

Grał dla zespołów: Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG. ZPPA przez 23 lata, Slebodni w USA”, zespołu „Siumni”, „Giewont”, „Kościelisko”, „Holni” w Joliet i „Biały Dunajec”. Grywał na uroczystościach organizowanych przez Komitet Imprez ZPPA oraz Komitet Edukacji przy ZPPA.

Śp. Stanisław w roku 2006 został odznaczony przez R. P. medalem - Gloria Artist, od ZPPA, był nagrodzony Brązowym Medalem, a od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" otrzymał Srebrny Medal. Był dla dzieci, „ukochanym ujkem”.

W chwilach wolnych zajmował się lutnictwem. Udzielał dzieciom lekcji gry na skrzypcach i basach.

W Polsce grał w zespołach „Slebodni” i „Zawaternik”. Z zespołami występował w wielu miastach Polski oraz za granicą, oraz licznych krajach Europy. W Bukowinie Tatrzańskiej miał tytuł „Harnasia”.

Odszedł od nas utalentowany muzykant na wieczne granie w niebiańskich dziedzinach. Pasją "zywobycio" śp. Stanisława Pająka była tradycyjna "staroświecka" muzyka ludu Podhala. Kochał ją, uwielbiał. Nutom tej muzyki poświęcił swoją kulturalną działalność na emigracji i stałym pobycie w Chicago. Przez długie lata z pełnym aoddaniem i poświęceniem czasu, grywał "nucicki" uroczej staroświeckiej pieśni ludowej.

Grał wszędzie tam, gdzie czuł się potrzebnym, grywał z każdą kapelą, gdzie danym mu było godnie reprezentować ZPPA i wspaniałą kulturę Podhala. Dzisiaj w ostatniej drodze odprowadzamy, żegnamy śp. Stanisława Pająka, człowieka życzliwego, otwartego na ludzi, o pogodnym "zywobyciu" dźwiękami ukochanej muzyki, którą sam przez całe swoje życie z talentem, biegłym smyczkiem wygrywał. Ta muzyka, te nuty są smutne, są żałobne, bo żegnają górala, Podhalanina, który bardzo kochał Podhale i jego tradycje. Żegnamy szlachetnego człowieka i oryginalnego samorodnego muzykanta, grającego lewą ręką, jednego z ostatnich muzykantów tatrzańskich. Życie i działalność śp. Stanisława Pająka na długo pozostanie w naszej pamięci.  

http://zarzyckimanorchapels.com/Obituaries/obit-display.jhtml?DB=obits&DO=display&ID=1360875807_302


Sp._Stanislaw_Pajak

 

 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL