Jozefinki Muzykanckie 2016

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
Dzisiaj jest Niedziela
28 Maja 2017 r.
Dzisiaj obchodzimy imieniny: Justyny, Wilhelma, Germana
Jutro będziemy obchodzić: Urszuli, Magdaleny, Bogusławy
Do konca roku zostało 218 dni

konsulat-left-barner

zp polska logo

Barner-TP

Barner-DZ

Super-Express-Logo1

Barner-Podhalanin

winterglobesport-left

siumnit-left-barner

eds-photo-video

wmvideo_72

 

Szukaj

Dariusz Grzybek w Chicago. Drukuj Email
dariusz grzybek
Dariusz Grzybek

Dariusz Grzybek mówi o sobie:

Mieszkam w Krakowie i jestem w trakcie pisania pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim o Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Podstawowym celem tej pracy jest wskazanie wzajemnych oddziaływań pomiędzy misją organizacji podhalańskich, jaką jest zachowanie elementów rodzimej kultury góralskiej przez członków a funkcjonowaniem organizacji podhalańskich w wielokulturowym społeczeństwie amerykańskim w obszarze zarządzania transferem kultury.

2017-03-dariusz grzybek

Dlaczego wybrał pan Związek Podhalan w Północnej Ameryce, jako temat swojej pracy doktorskiej?

Duży wpływ na moje zainteresowanie organizacjami podhalańskimi w Stanach Zjednoczonych miało to, że sam pochodzę z gór, a dokładnie z Zawoi pod Babią Górą i wielokrotnie słyszałem barwne opowieści o ludziach, którzy wyjechali z Zawoi do Ameryki. Zainteresowałem się losami bohaterów niektórych z tych opowieści, dzięki czemu odkryłem świat góralski za oceanem.

2017-03-grzybek i goscie

 

To pierwsza wizyta pana w Chicago, chociaż nie pierwsza w USA.

Jakie są pana wrażenia po tym krótkim pobycie w Domu Podhalan w Chicago i spotkań z działaczami Związku Podhalan?

W trakcie mojego pobytu w Związku Podhalan w Chicago spotykałem się i rozmawiałem z ludźmi zaangażowanymi w jego działalność i jestem pod wrażeniem ich zaangażowania w propagowanie kultury góralskiej w Stanach Zjednoczonych. Osoby te poświęcają niejednokrotnie cały swój wolny czas na działalność w organizacji podhalańskiej. Dzięki ich bezinteresownej pracy powstaje szereg wydarzeń promujących kulturę góralską, funkcjonuje Dom Podhalański, działa radio Związku Podhalan, istnieje biblioteka, wydawany jest kwartalnik Podhalanin. Szczególnie chciałbym podkreślić, że w trakcie pobytu w Chicago spotkałem się z ogromną życzliwością ze strony Zarządu Głównego Związku Podhalan, dzięki czemu mogłem owocnie spędzić czas na gromadzeniu materiałów.

 

2017-03-grzybek navy pier

 

Dziękując bardzo za rozmowę, życzę samych sukcesów w gromadzeniu materiałów o góralach za "wielka woda", która to organizacja jest tematem pana pracy doktorskiej.

A my, jako członkowie ZPPA będziemy oczekiwać na efekty tych badan.

Helena Studencka