Koło nr 67 Pieniążkowice

     Historia Koła nr 67 Pieniążkowice przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce

makieta_img_353

 

Zdjęcie kościoła w Pieniążkowicach

Pieniążkowice to piękna, malownicza wieś podhalańska usytuowana u stóp góry Żeleźnica od jej zachodniej strony. Jest wsią najdalej wysuniętą na północ w gminie Czarny Dunajec. Wielu byłych mieszkańców Pieniążkowic przebywa obecnie w USA. Najpierw sporadycznie pomagali mieszkańcom wsi przy realizacji ich poczynań, takich jak: budowa plebani, malowanie kościoła czy nagłośnienie w kościele. Na początku 1997 roku zrodziła się inicjatywa założenia koła Pieniążkowice przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Głównymi inicjatorami byli: Józef Zachemski, Stanisław Zachemski, Józef Łas, Anna Gal, Janina Komperda, Józef Maśnica, Józef Mikoś, Piotr Mikoś i inni. Józef Zachemski zorganizował w dniu 16 lutego 1997 r. w swoim domu przy 5812 W. Rosco tzw. „ostatki”. Przybyło na nie około 25 osób. Było tam pyszne jedzenie i picie, orkiestra, tańce, a temu wszystkiemu przyświecał jeden cel – utworzenie własnego koła. Postanowiono skontaktować się z Zarządem Głównym Związku Podhalan i ustalić termin zebrania organizacyjnego. Zebranie to odbyło się 23 marca 1997 roku. Prowadził je Jan Pietka z Zarządu Głównego Związku Podhalan. Kołu nadano numer 67. Na zebraniu obecne były 24 osoby, które zadeklarowały chęć wstąpienia do koła. Zapoznano się z konstytucją oraz wybrano pierwszy zarząd koła w składzie: prezes – Józef Maśnica, wiceprezes: Józef Łaś i Anna Gal, sekretarz protokołowy – Józef Zachemski, skarbnik – Janina Komperda, sekretarz finansowy – Józef Wicher, dyrektor – Piotr Mikoś, zastępca dyrektora – Józef Maśnica, komisja rewizyjna: Józef Mikoś, Józef Ciślak, Małgorzata Ryszkiewicz. Ustalono, że koło Pieniążkowice będzie organizacją społeczno-charytatywną zrzeszoną w Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Wyznaczono cele koła: zrzeszenie osób pochodzących ze wsi Pieniążkowice oraz okolic, a także utrzymanie z nimi bliskich kontaktów; zacieśnienie więzi z rodzinną wsią Pieniążkowice; opieka oraz pomoc członkom koła w przypadku zaistniałej potrzeby; organizacja imprez i zabaw tanecznych w celu zdobycia funduszy na kontynuowanie działalności koła; kultywowanie tradycji ziemi podhalańskiej; współpraca ze Związkiem Podhalan w Ameryce.

Koło od razu zaczęło prężnie działać. Już w dniu 19 listopada 1997 roku zorganizowano pierwszą zabawę (andrzejkową), z której dochód zasilił konto koła. Od tego momentu organizowanie zabaw dwa razy w roku stało się tradycją. Od 1999 r. zaczęto co roku w czerwcu organizować pikniki przy klasztorze ojców karmelitów w Munster (Indiana). Należy podkreślić, że imprezy te zawsze były atrakcyjne dla uczestników i dochodowe, co zwiększało finanse. Jednym z celów działalności koła była pomoc finansowa dla wsi Pieniążkowice. Na zmianę pokrycia dachu w kościele wysłano $13000. Prezes Józef Maśnica z własnych funduszy ($5000) zakupił blachę miedzianą. Koło sfinansowało też zakup nowych ławek do kościoła ($12350), a w roku 2002 wysłało $4000 na zakup komputerów dla szkoły. Wieś Pieniążkowice oraz gmina Czarny Dunajec doceniły pomoc koła. W dowód uznania Rada Gminy Czarny Dunajec przyznała kołu dyplom uznania i medal, które przywiózł ze sobą były radny Marek Mazur. Wręczył je prezesowi koła na zebraniu zarządu. Natomiast prezes Józef Mikoś podczas pobytu w Polsce uczestniczył w uroczystości otwarcia sali komputerowej. Przywiózł dyplom uznania od dyrektora szkoły. W „Tygodniku Podhalańskim” ukazała się notatka na temat tej pomocy zatytułowana „Wdzięczni pieniążkowianie”.

Co roku odbywały się walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze członków koła, a raz w miesiącu – zebrania zarządu. Na zebraniach oceniano pracę członków zarządu oraz zmieniano jego skład, gdy zaistniała taka potrzeba. W 2000 roku Józef Maśnica zrezygnował z funkcji prezesa. Zastąpił go Józef Mikoś, który te obowiązki pełni do dnia dzisiejszego. W tym samym roku postanowiono dokończyć sprawę sztandaru koła. Ustalono szczegóły dotyczące projektu, wykonania i poświęcenia sztandaru oraz bankietu. Wiele osób czynnie włączyło się w przygotowania. Trudno wymienić wszystkich, ale na szczególne wyróżnienie zasługują: Józef Zachemski, Józef Mikoś, Piotr Mikoś, Janina Komperda, Józef Cieślak, Józef Gąsienica, Józef Łaś, Stanisław Łyszczarczyk, Krystyna i Józef Wicher, Maria Zachemska i wielu innych.

 

makieta_img_355

 

Poświęcenie sztandaru

W dniu 17 września 2000 roku odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru w kościele św. Kamila w Chicago, a po południu – bankiet w Domu Podhalan, w którym wzięło udział około 400 osób oraz poczty sztandarowe i delegacje innych kół. Koło nadal prężnie pracuje. Członkowie starają się wzbogacać działalność nowymi imprezami, jak np. corocznym organizowaniem „opłatków”. W 2003 r. ks. Robert Łojek zgodził się zostać kapelanem koła. Koło nadal pomaga finansowo wsi, opiekuje się kościołem i wspiera rozwój sportu szkolnego. Współpracuje z Zarządem Głównym Związku Podhalan.
Obecny zarząd Koła nr 67 Pieniążkowice: prezes – Józef Mikoś, wiceprezesi: Jan Tatar i Janina Kucharska, skarbnik – Elżbieta Łaś, sekretarz protokołowy – Krystyna Wicher, sekretarz finansowy – Józef Wicher, dyrektor – Piotr Mikoś, zastępca dyrektora – Jan Tatar, chorążowie: Jan Tatar, Józef Ciślak, Piotr Mikoś, komisja rewizyjna: Helena Mazur, Józef Gąsienica i Stanisław Łyszczarczyk.

 

 

wzor
wwwww
 wzor
www
wwww

 

wwwzarzad

 

webbbbpicture007

 


 

Nowy Zarząd Koła 67 Pieniążkowice

 

Prezes- Władysława Karwaczka

Wice Prezes- Jan Tatar

Wice Prezeska- Halina Ciślak

Sekretarz Finansowy- Józef Wicher

Skarbnik- Elżbieta Las

Sekretarz Protokółowy- Maria Czop

Dyrektor- Józef Maśnica

Zastepca Dyrektora- Stanislaw Łyszczarczyk

Komisja Rewizyjna- Maria Zachemska

                                   Józef Las

                                   Stanislaw Zachemski

Chorazy- Józef Cislak

                 Józef Las

                 Józef Wicher

Kapelan Kola- Ks. Robert Lojek

Komitet imprcz- Janina Kucharska          

                              Jozefa Gal

                              Krystyna Wicher

                              Krystyna Cislak

                              Jan Smolen

                              Maria Czop

                       
pieniazkowice

 

 

Pienazkowice jest to wies polozona u podnoza Gory Zeleznica na trasie Rabka-Zakopane.

Od dawien dawna mieszkancy naszej wsi emigruja do USA gdzie pozostaja na stale. Poniewaz kazdy kto tu przyjedzie, sercem , mysla jest z bliskimi, ktorzy pozostali w kraju. Dlatego 10 lat temu zrodzila sie mysl by zalozyc Kolo nr. 67 Pieniazkowice przy Zwiazku Podhalan w Ameryce Polnocnej.Glownym zalozycielem byl sw. pamieci Jozef Zachemski a pierwszym Prezesem - Jozef Masnica. Uzgodniono, ze kolo bedzie organizacja harytatywna majaca na celu wspomaganie poczynan mieszkancow Pieniazkowic a przewaznie kosciola w miare mozliwosci. I tak wysylano donacje na rzecz kosciola oraz szkoly. Od 2000 roku Prezesem kola jest Jozef Mikos. Poniewaz w tym roku minelo 10 lat dlatego 21 kwietnia 2007 roku odbyl sie bankiet z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia Kola Nr. 67 Pieniazkowice przy Zwiazku Podhalan w Ameryce Polnocnej. Uroczystosc jubileuszowa rozpoczelismy Msza Sw. w Kosciele Sw. Kamila, ktora sprawowal Kapelan Zwiazku Podhalan Ojciec Waclaw Lech wraz z w-ce Kapelanem ks. Andrzejem Godlewskim I Ojcem Jackiem z Klasztoru Ojcow Karmelitow w Munster Indiana. Msza sw. byla odprawiona w intecji zywych oraz zmarlych czlonkow kola. Na Msze sw. przybyly Poczty Sztandarowe poszczegolnych Kol: Zarzadu Glownego, Kola # 69 Skrzypne, Kola # 53 Klikuszowa, Kola # 40 Bialy Dunajec, Kola # 75 Dzial, Kola # 71 Nowe Bystre, Kola # 66 Debno Podh, Kola # 23 Odrowaz Podh. Kola # 43 Chocholow, Kola # 58 Zab, Kola # 41 Wroblowka. Prezes wraz z zarzadem serdecznie dziekuja za przybycie.Po Mszy sw. wszyscy zebralismy sie w Domu Podhalan na dalsza czesc uroczystosci. W czesci oficjalnej zostala przedstawiona krotka historia dzialalnosci kola. Akt Nadania Honorowego Czlonka Kola wreczono Pani Helenie Mazur za wklad oraz zaangazowanie w rozwoju dzialalnosci kola. Wspomniano rowniez zmarlego Jozefa Zachemskiego I na rece jego zony zlozono wyrazy wdziecznosci. Potem bawilismy sie do bialego rana a do tanca przygrywala orkiestra BOOGI BAND oraz kapela goralska ZELEZNICA. Caly dochod z tej imprezy przeznaczono na budowe kaplicy cmentarnej w Pieniazkowicach. Przeprowadzono tez loterie fantowa z ktorej dochod w calosci przeznaczono na rozwoj dzialalnosci Klubu Sportowego DELTA PINIAZKOWICE. Prezes Jozef Mikos wraz z zarzadem serdecznie dziekuja ksiezom: ojcu Waclawowi Lech, ojcu Jackowi z Munster Indiana, ks. Andzrejowi Godlewskiemu, ks. Robertowi Lojek ktorzy zaszczycili nas swoja obecnoscia oraz wszystkim zaproszonym gosciom. Serdeczne bog zaplac skladamy na rece prezesow poszczegolnych kol: Prezesowi Zarzadu Glownego - St. Zagata, Prezesowi Kola # 43 Chocholow, Prezesowi Kola # 23 Odrowaz Podh, Prezesowi Kola #58 Zab, Prezesowi Kola #66 Debno Podh, Prezesowi Kola 69 Skrzypne,  Prezesowi Kola # 71 Nowe Bystre, Prezesowi Kola # 75 Dzial, Prezesowi Kola # 51 Ostrowsko, Prezesowi Kola # 81 Bustryk, Prezesowi Wydzialu Podhalanek. Serdeczne podziekowania skladamy sponsorom a to: Janina Majchrowicz, Wladyslawa Karwaczka, Maria Zachemska, Danuta I Slawomir Rapciak,Jan I Malgorzata Tatar, Jozef I Krystyna Wicher, Ela I Jozef Las, Jozef I Krystyna Cislak, Maria Czop, Janina Kucharska, Antonina I Stanislaw Zachemski, Barbara I Wieslaw Cislak oraz Stanislawa I Jan Smolen. Jadwiga Piotr Mikos, Halina Cislak, Lucyna Iwan. Sponsorzy nagrod rzeczowych na loterie fantowa to: Jan I Malgorzata Tatar, Jozef I Krystyna Cislak, Sabina I Adam Leja, Ela Smolen, Jozef I Krystyna Wicher, Janina Kucharska, Danuta I Slawomir Rapciak. Jeszcze raz z calego serca srdeczniey Bog zaplac.

Dziekujemy rowniez prezesowi kola #58 Zab za wreczenie listu pochwalnego dla naszego kola.

                                       Prezes Kola wraz z Zarzadem.

wzor

Piłkarski klub sportowy LZS DELTA Pieniążkowice składa serdeczne podziękowania dla KOŁA NR 67 Pieniążkowice przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce na czele z Panem Prezesem Józefem Mikosiem za wsparcie i wkład finansowy przekazany naszej drużynie. Szczególne podziękowania składamy członkom Koła Nr 67, a zwłaszcza p. Józefowi Ciślak, p. Józefowi Wicher, p. Janowi Tatar, p. Adamowi Leja, p. Janinie Kucharskiej, p. Sławomirowi Rapciak, p. Janowi Smoleń. 

Z okazji jubileuszu 10-lecia powstania Koła Nr 67 Pieniążkowice składamy Wam życzenia Łaski i Obfitości Bożej, wytrwałości w kultywowaniu regionalizmu ziemi podhalańskiej i w promowaniu naszej miejscowości za Wielką Wodą.

Z poważaniem

Zarząd i członkowie
LZS Delta Pieniążkowice

wzor

 

 

Dnia 9 marca 2014 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła Nr 67 Pieniążkowce. Dziękujemy wszystkim, którzy byli na tym zebraniu.

Został ponownie wybrany ten sam zarząd:

Kapelan kola ks. Robert Łojek

Prezeska Władysława Karwaczka

Wice Prezes Józef Ciślak

Wice prezeska Krystyna Wicher

Sekretarz protokółowy Maria Czop

Skarbnik i sekretarz  finansowy Ela Las

Dyrektor Stanisław Łyszczarczyk

Zastępca dyrektora Stefan Komperda

Komisja rewizyjna przewodnicząca - Maria Pęksa

Członkowie komisji: Marian Las, Maria Zachemska, Józef Komperda

Chorąży - Józef Wicher, Piotr Mikoś, Józef Las

Całemu zarządowi życzę dużo zdrowia, tak jak do tej pory dobrej współpracy i zrozumienia, oraz dużo siły do pracy na wszystkich imprezach organizowanych przez to koło.

Życzy prezeska koła Władysława Karwaczka.