„Co słychać wśród Podhalan” od 14 czerwca 2019 r.

 

Zebranie ZG ZPPA, Prezesów i Dyrektorów

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce serdecznie zaprasza na zebranie wszystkich Prezesów i Dyrektorów, które odbędzie się

w piątek 14 czerwca 2019 r. o godzinie 7: 30 wieczorem

w siedzibie Związku Podhalan przy 4808 S. Archer Ave Chicago.

Prosimy wszystkich Prezesów i Dyrektorów o obecność i punktualność.

Ważnym tematem zebrania będą przygotowania do Wielkiego Pikniku Zarządu Głównego ZPPA.

Z góralskim pozdrowieniem

Sekretarz Generalny Helena Studencka

Prezes Józef Cikowski

 

Zarząd Kola Nr 41 Wróblówka, serdecznie zaprasza na Uroczysty Odpust pod Patronatem Św. Jana Chrzciciela w niedzielę 16 czerwca br. do Forest Preserve District of Cook County. Buffalo Woods, South Grove, Lota Nr. 4 przy 87 St. i Kean Ave.

Zapraszamy wszystkich członków Kola i sympatyków wsi Wróblówka, oraz wszystkie bratnie Kola ZPPA, przedstawicieli ZG ZPPA z prezesem na czele.  Rozpoczęcie Mszą sw. o godz. 11: 00 przed południem, w intencji wszystkich członków Kola i za dusze wszystkich zmarłych członków w Kola. Po uroczystej Mszy Sw. zapraszamy na piknik, serwować będziemy smaczne jadło a dla spragnionych zimne piwo. Bogata loteria fantowa dla dorosłych a dla dzieci różne atrakcje i niespodzianki, hot dogi, lody i dużo więcej. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr. tel. 708 218-4792 Frank

W imieniu całego zarządu Kola Nr 41 Wróblówka serdecznie zaprasza Prezes Franciszek Bielanski

 

Koło Nr 25 Parafii Harklowa serdecznie zaprasza Podhalan i całą Polonię na piknik, który odbędzie się w niedzielę 16 czerwca 2019 r. w Country Lane Woods (W 95th St. Palos Hills.  Rozpoczniemy Mszą Św. o godz. 12:00 w południe. Kuchnia gwarantuje smaczne jedzenie, zimne napoje, a dla dzieci przewidziano gry i zabawy, loteria fantowa. Kapela góralska i muzyka do tańca umili nam czas. Przyjdźcie z całymi rodzinami, będzie wesoło.

Zaprasza prezeska Wiesława Kula wraz całym zarządem.

 

Koło Nr 2 Nowy Targ im. Władysława Orkana serdecznie zaprasza na Piknik Nowotarski w niedzielę 16 czerwca br. do Schiller Woods przy Irving Park i Cumberland Lota nr 11. Piknik rozpocznie się Mszą Św. o godz. 11: 00 przed południem a po Mszy zapraszamy na smaczne regionalne potrawy, zimne napoje, piwo, bogatą loterię, jumper, zabawy oraz DJ Leszek.

Po więcej informacji prosimy dzwonić na numer 773-294-0475 albo 773-744-5452

Serdecznie zaprasza prezes Anna Komperda wraz z zarządem Koła Nr 2 im. Władysława Orkana Nowy Targ.

 

Zarząd Koła Nr. 67 Pieniążkowice serdecznie zaprasza na piknik, który odbędzie się w niedziele 16 czerwca br. w Red Gate Woods przy 10003 Archer Ave. w Lemont.

Piknik rozpocznie się Mszą Św. o godz. 11: 00 przed południem.  Po mszy św. zapraszamy na smaczne jedzenie, zimne napoje i piwo. Bogata loteria fantowa, główną nagrodą będzie Laptop oraz wiele innych cennych nagród. Ogromy Jumping House i Klaun dla dzieci dla dorosłych siatkówka i rzucanie kulą oraz wiele więcej.  

Do tańca przygrywał będzie wspaniały DJ. Przyjdzie całymi rodzinami będzie wesoło.

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli ZG ZPPA z prezesem Józefem Cikowskim na czele.

Zaprasza prezeska Koła Władysława Karwaczka wraz z całym zarządem.

 

Zarząd Kola Nr. 69 Skrzypne wraz z prezeską Czesią Wojdyła, serdecznie zaprasza na "Odpust Skrzypniański”, który odbędzie się w niedzielę 16 czerwca 2019 w kościele Sw Alberta Wielkiego w Burbank. Uroczysta Msza Sw. rozpocznie się o godz. 10.30 rano.

Po mszy sw zapraszamy na pyszny obiad, stół pełen smacznych zakąsek, słodki stół, zimne piwko i lody. Jak co roku przygrywać będzie kapela Jana Sucheckiego.

Organizatorzy gwarantują wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych!

Dzieci bawią się za darmo!

Dochód w całości przeznaczony będzie na przygotowanie Jubileuszu 25 lecia kola Nr 69 Skrzypne.

Serdecznie zapraszamy.

 

Klub Babia Góra Koło Nr 48 serdecznie zaprasza na Odpust Orawski w niedzielę 23 czerwca 2019 do Merrillville, IN przy 5755 Pennsylvania St. Msza święta połączona z procesją Bożego Ciała rozpocznie się o godz. 12.00 w południe w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. W programie: występ zespołu Orawa, smaczne jedzenie z polowej kuchni, napoje chłodzące, loteria fantowa, gry i zabawy dla dzieci oraz rozgrywki sportowe dla dorosłych.

Serdecznie zaprasza prezeska Koła Anna Palenik wraz z całym zarządem.

 

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce 

        serdecznie zaprasza na coroczny

          Wielki Piknik Podhalański

Piknik odbędzie się w niedzielę 30 czerwca 2019 roku,

przy kościele Najświętszego Serca Jezusa - Sacred Heart Parish

przy 8245 W. 111 Street w Palos Hills IL 60465

Rozpoczynamy wspólną modlitwą na Mszy św. o godz. 12: 00 w południe.

Po Mszy św. zapraszamy na wspólne piknikowe biesiadowanie.

Zapewniamy moc atrakcji!!

Bardzo bogata loteria fantowa, w której miedzy innymi znajdą się: motor typu Quad, rowery, telewizory, biżuteria oraz wiele więcej.

Na jednej ze scen, wystąpią zespoły działające przy ZPPA: Szkółka Pieśni i Tańca, Jawory, Mali Szaflarzanie, Juchasi, Mali Ślebodni, Orawa, Malo Wanta, Mali Hyrni, Mali Kościeliscanie, Kościeliscanie, Chochołowianie, Ślebodni w USA, Wanta.

Na drugiej scenie, do tańca przygrywać będzie kapela góralska i najlepszy zespól muzyczny!

Zapewniamy wyśmienitą, góralską kuchnie, zimne i ciepłe napoje.

Już dziś zarezerwujcie sobie datę 30 czerwca 2019 roku!!

ZAPRASZANY

Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby zaprezentować swoje biznesy i otworzyć stoiska na naszym pikniku serdecznie zapraszamy

Po więcej informacji proszę dzwonić:

Prezes Józef Cikowski 708 715-6006

Maria Skiba630 887-6333

Zdzisław Dorula708 269-0479

Helena Studencka 708 745-2883

Zarząd Główny ZPPA

Prezes - Józef Cikowski

Sekretarz Generalny - Helena Studencka.

 

 

Zarząd Kola Nr. 57 Bukowina Tatrzańska serdecznie zaprasza na uroczystość odpustową ku Czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedziele 30 czerwca 2019r

Uroczysta Msza Święta o godz. 10:00 rano w Kościele ,,Na Górce'' 116 Hilton St. Willow Springs. Po Mszy Sw. zapraszamy na piknik, który odbędzie sie w ogrodzie Ojców Cystersów. Na pikniku będzie wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Grać będzie muzyka góralska oraz Marski Store DJ Team. Loteria fantowa, dobre jedzenie i zimne napoje !!!

Zapraszamy!!!!

Prezes Andrzej Majerczyk i zarząd Koła

 

Zarząd Koła Nr 81Bustryk serdecznie zaprasza całą Polonię i brać góralską, sympatyków, Bustrycanów na piknik w niedzielę 7 lipca br. do Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main St. w Lemont. Piknik rozpocznie się Mszą św. o godz. 11: 30 przed południem, którą odprawi ks. Paweł Komperda, kapelan Koła za żywych członków koła oraz za zmarłych: Władysław Styrczula Maśniak, Józef Korkosz, Stanisław Pająk, Helena Jarosz, Anna Żegleń i Halina Tylka. Zapewniamy obficie zaopatrzoną kuchnię i zimne napoje. Występ zespołu działającego przy kole Bustryk „Wiyrchy”.

Dla dzieci Jumping House oraz wiele innych atrakcji. Będą również konkursy i niespodzianki oraz bogata loteria fantowa. Zabawa przy zespole „Mańcorz i Zubek Band”, Bacówka, Ludwisarz- Stanisław Kulawiak.

Po informację proszę dzwonić: (773) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dochód z pikniku przeznaczamy na cele charytatywne.

Anna Zalińska wraz z całym zarządem 

 

Koło Nr 64 Czarna Góra serdecznie zaprasza wszystkich członków, parafian, Zarząd Główny oraz przyjaciół na Piknik, który odbędzie się w niedziele 7 lipca br.

Uroczysta msza święta o godz.12: 00 w południe u Ojców Cystersów na „ Górce” w Willow Springs. Po mszy św. zapraszamy do ogrodów na smaczne jadło i zimne napoje, zabawy dla dzieci jumping house, bogata loteria fantowa a główne nagrody to: telewizor, laptop i tablet. Wystąpi „Szkółka Pieśni i Tańca”, o godz. 3: 30 po południu przedstawienie „Życie na pograniczu”. Gościnie wystąpi kapela Ciardasie z Czarnej Góry oraz Ciardasie w USA. Do tańca będzie przygrywał zespół „Siekawica”

Zapraszamy.

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

 

30 Czerwiec – Wielki Piknik Związku Podhalan

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli

 

Szanowni Państwo;

 

UKAZAŁ SIĘ NAJNOWSZY NUMER “TATRZAŃSKIEGO ORŁA/THE TATRA EAGLE”

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się najnowszy numer tego kwartalnika (t.72. n.2), który tym razem poświęcony głownie 90leciu Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA). W wydaniu tym przypominamy ważny archiwalny artykuł Juliusza Zborowskiego, b. Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego p.t. “Regionalizm Podhalański za oceanem”. Numer ten zawiera też artykuły o ZPPA w ocenie dwóch amerykańskich historyków pochodzenia góralskiego: prof. Tadeusza Gromady i prof. Dominika Pacygi, jak i wiele ciekawych archiwalnych zdjęć. Ponadto informujemy o przyznaniu Związkowi Podhalan w Północnej Ameryce Złotego Medalu Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Dla urozmaicenia, jak zawsze gawęda: “Jak sie dwa chłopi bez fajke stowarzyszyli”, kącik poezji i humor góralski.

Roczna prenumerata w cenie $20. można zamówić pisząc do Współredaktorów dr  Tadeusza Gromady Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do Janiny Gromada

Kedroń  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres redakcji 31 Madison Ave. Hasbrouck Heights, N.J. 07604 .

Janina Gromada Kedroń i prof. Tadeusz Gromada, Współredaktorzy Tatrzańskiego Orła/The Tatra Eagle

Thaddeus V. Gromada, Ph.D.

Professor Emeritus of European History, New Jersey City University

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.tadgromada.wordpress.com

 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

 

Jubileusz 25 Lecia Związku Podhalan w Kanadzie

Oddział Edmonton  1993 -2018

 

Związek Podhalan w Kanadzie został założony w Toronto 8 września 1978 roku. Zebranie założycielskie odbyło się w domu Anny i Józefa Lejów. Pierwszym prezesem został Stanisław Szaflarski Dziana. Powstanie Związku Podhalan w Kanadzie zawdzięczamy również O Władysławowi Karciarzowi. Ojciec Władysław Karciarz, góral z Leszczyn, to orędownik góralszczyzny na kanadyjskiej ziemi. To dzięki niemu, zaczęły powstawać oddziały Związku Podhalan w różnych częściach Kanady, tam gdzie tylko pojawili się emigranci z Podhala. Sytuacja ta spowodowała konieczność zwołania I Sejmu Związku Podhalan w Kanadzie, który odbył się w kwietniu 2018 roku w 40 tą rocznicę powstania Związku Podhalan w Kanadzie. I Sejm Związku Podhalan to niewątpliwie ważne wydarzenie, na które przybyły delegacje z Polski - z prezesem Andrzejem Skupniem na czele, delegacja z USA z prezesem Józefem Cikowskim i członkami Zarządu Głównego ZPPA: Sekretarzem Generalnym Heleną Studencką, Wice-prezesem Zdzisławem Dorula i wice-prezeską Zofią Bobak Ustupską, delegacja z Austrii z prezeską Anną Naglak. W czasie I Sejmu ukształtowały się struktury Związku Podhalan w Kanadzie z Zarządem Głównym na czele i powstałymi oddziałami. Prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan w Kanadzie, została Agnieszka Zagórska.

Oddział w Edmonton powstał 13 czerwca 1993 roku z inicjatywy ojca Władysława Karciarza - który został kapelanem oddziału i jest nim do dziś.  Pierwszym i długoletnim prezesem był Wojciech Chlebek. Obecnie zaszczytną funkcję prezesa piastuje Celina Topór Urbaś, pod której przewodnictwem przygotowany został Jubileusz 25 lecia powstania oddziału.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. w kościele Matki Bożej Różańcowej w Edmonton. Podczas mszy św. którą celebrowali między innymi - kapelan Związku Podhalan w Kanadzie - O Adam Filas, kapelan oddziału w Edmonton - O Władysław Karciarz, grała kapela góralska zespołu ''Harnasie'' z Toronto. Rozbrzmiewały góralskie pieśni Maryjne - ''Matko Bosko Ludźmiersko'', ''Matecko kochano'' i inne. Jubileusz 25 Lecia oddziału Edmonton uświetniły delegacje z Polski, z wice prezesami Prezydium Związku Podhalan - Alojzym Lichosytem i Piotrem Gąsienicą. Związek Podhalan w Północnej Ameryce reprezentowała Helena Studencka - Sekretarz Generalny i anonser Radia ZPPA.

Helena Studencka wręczając na ręce prezes Celiny Topór Urbaś okolicznościowy dyplom, powiedziała: ''Górole, górole góralsko muzyka, cały świat obejdzies nima takiej nika'', dziś ta góralska przyśpiewka ma wymiar szczególny, bo rozbrzmiewa w dalekim, kanadyjskim Edmonton. Jakże silne musi być to przywiązanie do ziemi Ojców, jakże silna musi być ta miłość i tęsknota Górola za Ojczyzną, że gdziekolwiek górale są, tam jest muzyka, taniec, śpiew, góralski przyodziewek i tradycje góralskie. Bo górole to naród wyjątkowy.

Dziś z okazji waszego jubileuszu, przywożę gratulacje i pozdrowienia od górali z Chicago, od Zarządu Głównego i prezesa Józefa Cikowskiego.

 Zyczymy Wam jeszcze wielu wspaniałych Jubileuszy.'' 

Podczas jubileuszowego bankietu, było wiele życzeń, gratulacji, przemówień licznie zgromadzonych gości z różnych stron świata i przedstawicieli oddziałów Związku Podhalan w Kanadzie. Atmosfera była wyjątkowa, serdeczna i niezwykle uroczysta. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

W czasie pobytu w dalekiej Kanadzie delegacji z Polski i z USA, doświadczyliśmy niezwykłej gościnności i serdeczności ze strony członków Związku Podhalan w Edmonton.

 

Ojciec Władysław Karciarz okazał się także doskonałym przewodnikiem. To dzięki jego życzliwości, zobaczyliśmy majestat, potęgę i piękno Gór Skalistych. Kanada składa się z 12 tu prowincji. Prowincja Alberta, jest dwa razy większa niż Polska. Podróżowaliśmy wzdłuż rzeki Sascachuan. Wszędzie widać indiańskie wpływy, indiańskie nazwy i ziemie. Ogromne jezioro Abrachama, na pamiątkę wodza indiańskiego. Ale także ''Kootney place'' - święte obrzędy - ''Suntans tree'', święta dolina, gdzie spotykały się plemiona w celach handlowych, religijnych i kulturalnych. Tu nie walczono. Ogromne lodowce i gdzieś wśród nich Lake Louis - nazywane przez górali Morskim Okiem.  Dalej przepiękne dwa miasteczka, wioska olimijska pod masywem ''Trzy siostry'' - Canmore  Nordich Center - trasy biegowe i biathlon, a także wysoko położone miasteczko Banff z gorącymi źródłami i gondolami na wysokości około 2000 tys metrów. W miasteczku Banff uroczy deptak, a na nim polskie gofry i naleśniki. Kafejkę ''Skokis'' prowadzą Polacy z Krakowa.

Ojciec Karciarz, jako przewodnik wiele uwagi poświęcił rdzennej ludności Kanady, czyli Indianom, z którymi współpracuje w różnych dziedzinach. W mojej wyobraźni, jawiły się rezerwaty pełne wigwamów, pióropuszy, czarów. Ojciec Karciarz wyprowadził mnie z błędu. Rezerwaty to normalne, nowoczesne osiedla. Często przed domem widoczny malutki ''szyb naftowy'', który sobie spokojnie pracuje, dla dobra właściciela tej ziemi. Taki widok w prowincji Alberta jest niezwykle częsty.

A wigwam?  Wigwam widnieje tylko, jako skansen przed wielkim budynkiem kasyna.

Indianie to także katolicy. Dzięki gościnności O Władysława dane mi było zobaczyć kościół katolicki - indiański, plemienia Maskekosihk, pod wezwaniem Matki Bożej Miłosiernej. W kościółku wiele elementów indiańskich. W nawie głównej ogromny witraż z ogniskiem a wokół niego siedzący Indianie. Przed kościołem miejsce świętego ognia, które to rytuały i tradycje są pielęgnowane. Wielki szacunek Indianie mają do zmarłego i jego rodziny. Pochówek celebrują cały dzień.

Wielkie znaczenie w miasteczku St August ma misja Ojców Oblatów, z którego to zgromadzenia pochodzą O Filas i O Karciarz. Na wzgórzu widnieje duży kościół i cmentarz gdzie spoczywają ojcowie Oblaci, a wśród nich brat Anthony Kowalczyk - Polak. Trwają prace nad jego beatyfikacją. Tymi pracami zajmuje się O Adam Filas, wice kapelan Zarządu Głównego ZPPA.

Kanada - dalekie Edmonton, Calgary, Góry Skaliste to miejsca niezwykłe i piękne, tak jak niezwykli są tam ludzie, górale z Podhala, którzy tam znaleźli swoje miejsce na Ziemi.

Dziękując za gościnność i serdeczność, na ręce prezeski Celiny Topór Urbaś, składam jeszcze raz wyrazy wielkiego uznania i gratulacje z okazji Jubileuszu 25 lecia powstania oddziału w Edmonton.

 W imieniu swoim i Zarządu Głównego ZPPA w Chicago, życzymy sukcesów i satysfakcji z działalności na rzecz Związku Podhalan w Kanadzie, ale także w Polsce i w każdym miejscu na świecie. Bo Związek Podhalan to jedna wielka Rodzina. Łączą nas przepiękne podhalańskie tradycje.

Z góralskim pozdrowieniem - Helena Studencka.

 

 

Msza Podhalańska

W niedziele 28 kwietnia 2019 roku o godz. 1.30 po południu w kościele Pięciu Braci Męczenników Zarząd i członkowie ZPPA spotkali się na wspólnej modlitwie, w czasie tradycyjnej mszy Św. Podhalańskiej.

Uroczysta Msza Podhalańska zgromadziła na wspólnej modlitwie liczne rzesze Górali z Chicago i okolic. Msze Sw celebrował kapelan ZPPA O. Bartlomiej Stanowski. W swojej homilii wyraził dumę i pogratulował społeczności góralskiej jedności i wierności korzeniom Ojców, przywiezionych ze Skalnego Podhala. Wspomnieniami z dzieciństwa, przeniósł zgromadzonych na podhalańskie laki, pełne polnych kwiatów a wśród nich postać Jezusa Miłosiernego.

Prawie 40 pocztów sztandarowych Kół ZPPA stanęło przy ołtarzu, nadając tej wspólnej modlitwie jeszcze większej godności i szacunku do tradycji podhalańskich.

Po Mszy Św. głos zabrał prezes Józef Cikowski, który powiedział.

 

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Witam wszystkich na naszej corocznej Mszy Podhalańskiej, podczas której polecamy Bogu cala nasza organizacje Związku Podhalan w Ameryce, wszystkich jej członków, rodziny i wszystkie nasze sprawy związkowe.

Bo jak godali nasi ojcowie, “ Bez Boga ani do proga."

Dziś w świątynni Pięciu Braci Męczenników, w świątynni, w której modlił się z nami Św. Jan Paweł II, pamiętając Jego słowa i prośbę, żebyśmy stawszy się Amerykanami nie przestali być Gorolami.  Zapewniamy ze poprzez naszą działalność przekazujemy młodemu pokoleniu wszystko to, co najlepsze przywieźliśmy z Ojczyzny. W tym radosnym okresie Zmartwychwstania Pańskiego dziękuję wam wszystkim za wspólną modlitwę.

Dziękuję naszemu Kapelanowi, ks. proboszczowi, pocztom sztandarowym, kapeli góralskiej, młodzieży z zespołów, wszystkim, którzy przygotowali dary, prezesom i członkom Kół ZPPA i wam wszystkim tu zgromadzonym.

Chciałem złożyć wszystkim serdeczne, świąteczne życzenia, opieki i błogosławieństwa od Zmartwychwstałego Chrystusa.

Zapraszam wszystkich na tradycyjna święconkę do Domu Podhalan.

Na dalsze radosne świąteczne posiady.

Alleluja Jezus żyje!"

 

Po Mszy Św. wszyscy przenieśli się na posiady do Domu Podhalan, gdzie wspólnie zjedli tradycyjny żurek z jajkiem i inne smakołyki, które przygotowała kuchnia Domu Podhalan.

Helena Studencka

 

Śp. Władysław Bukowski

“Kubciaga”

 

Zarząd Główny Związku Podhalan składa szczere wyrazy współczucia dla Kapelmistrza ZPPA

Marka Bukowskiego i całej Rodziny

z powodu śmierci ojca.

Śp Władysława Bukowskiego

“Kubciaga”

Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie.

Zarząd Główny wraz z Dyrekcja ZPPA

Prezes Józef Cikowski

 

Msza Święta w intencji zmarłego w Polsce Śp. Władysława Bukowskiego „Kupciagi” zostanie odprawiona w środę 12 czerwca o godz. 7: 00 wieczorem w Kościele Ojców Cystersów "Na Górce".

 

Pożegnała sie z tym światem

Śp. Gabriela Solcani

Mama Małgorzaty Helegda.

Ostatnie pożegnanie odbędzie się w czwartek 13 czerwca 2019 w Zarzycki Funeral Home - Willow Springs - 8999 S Archer Ave

  Od godz. 3: 00 po południu do 8: 00 wieczorem

Pogrzeb w piątek w kościele Cyryla i Metodego w Lemont o godz. 10: 00 rano,

Stypa w Restauracji Szarotka,

Szczere wyrazy współczucia na ręce Małgosi Helegda i całej Rodziny

składa

Zarząd Główny i Dyrekcja ZPPA

Prezes Józef Cikowski

 

 

Podziękowanie za piknik Zespołu Wiyrchy

 

W dniu 26 maja 2019r. w niedzielę zespół góralski „Wiyrchy” działający przy Kole Nr. 81 Bustryk, zarząd zespołu wraz z rodzicami, zorganizował piknik przy kościele Św. Fabiana 8300 S. Thomas Ave., w Bridgeview. Piknik rozpoczęto Mszą św. o godz. 12: 45 po południu. Nabożeństwo odprawił ks. proboszcz tejże parafii ks. Grzegorz Warmuz.

Poczty sztandarowe kół: Bustryku, Wydziału Podhalanek, Białego Dunajca, Skrzypnego i Ducha Knapczyka. Po Mszy św. serwowane było pyszne góralskie jodło, lody, odbyło się wiele atrakcji i zabaw, dla dzieci i dorosłych.

Odbyła się bogata loteria fantowa. Główną nagrodę telewizor 20 cali  i rower wylosował Józef Walkosz. Zabawę poprowadził zespół “Mańcorz & Zubek Band. Gościnnie wystąpiły dzieci z zespołu „Wiyrchy” muzyka w składzie: Krzysztof Chlebek, Kazimierz Chlebek, Wojciech Kwak i Robert Rusnak. Kierownikiem i instruktorem jest Andrzej Nędza i instruktorki: Zofią Cichórz i Danuta Żeglin.  To kierownictwo uczą dzieci za darmo, czyli społecznie. Goście, którzy zaszczycili swoją obecnością: z Zarządu Głównego; Stanisław Sarna wiceprezes do spraw gospodarczych z małżonką, Wojciech Dorula korespondent ZPPA, byli prezesi ZPPA, Andrzej Pitoń, Stanisław Zagata, Andrzej Gędłek, oraz redaktor radia Na Góralską Nutę i dyrektor do Kongresu KPA,

Prezesi kół ZPPA: Wydział Podhalanek- Maria Gocał, Stanisław Sarna- Dębno, Bańska Niżn-Helena Kamińska, Szaflary –Katarzyna Kalata, Czerwienne- Bolesław Pałka i Dyrektor z ośrodka w Yorkville PNA Zakopane- Janina Urbaś, Czarny Dunajec - Maria Komorowska, Kościelisko -Janusz Nowak, Bustryk – Anna Zalińska, oraz Honorowy Wiceprezes ZPPA – Andrzej Bobak, Aniela i Franciszek Bobak byli właściciele Bobak Sausage. Redaktorzy z Dziennika Związkowego: Jola Plesiewicz i Dariusz Piłka,

Dyrektorka Szkoły Mikołaja Reja w Chicago, Joanna Galica z mężem.

Serdeczne podziękowanie dla wszystkich gości, sponsorów, donatorów, za udostępnienie szałasu i ks. Grzegorzowi Warmuz za udostępnienie placu, oraz wszystkim pracującym przy pikniku.

Tekst i zdjęcia: Anna Zalińska.

 

 

Wieści z Domu Podhalan:

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

Wszystko ma pójść według planu!

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem.  Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 

 

Komunikaty:

 

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania Wam Kołom ZPPA, w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje a mianowicie znana już od kilku sezonów TYROLKE oraz nowość w tamtym sezonie testowana - DMUCHANA SCIANKE WSPINACZKOWA. Jakbyście chcieli mieć takie atrakcje na waszym pikniku skontaktujcie sie z nami i rezerwujcie terminu już, bo kilka dat na nowy sezon jest już zajętych. W załączniku możecie oglądać parę zdjęć z ubiegłych pikników, jest tez filmik jak mały Antoś daje rade na ściance.

Po szczegóły prosimy kontaktować sie 1 7738754288.

Pozdrawiamy serdecznie Klub TOPR Chicago

 

 

 W najnowszym Super Expresie:

- Tradycyjne biesiadowanie z rodziną Kopeć

- Msza Papieska u Pięciu Braci Męczenników

Przy Ołtarzu Papieskim obok kościoła Pięciu Braci Męczenników zgromadzili się wierni, by uczestniczyć we mszy św. Papieskiej, która odprawił ks. Tadeusz Dzieszko w asyście ks. Bruno Chmiela.

- Dzięki Wam mieliśmy kolejną udaną imprezę!

W dniu 1 czerwca po raz pierwszy w gościnnych ogrodach Peace Memorial Church w Palos Park odbył się piknik Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA. Organizatorzy przesyłają podziękowania.

- „Wiyrchy” dziękują za okazane serce!

- Promienny piknik z kołem Kościelisko. Zespoły muzyczne działające przy zarządzie głównym koła ZPPA numer 54 Kościelisko Polaniorze w Chicago, radośnie, w gronie najbliższych na terenie prywatnej posiadłości świętowali niedawny Dzień Dziecka.

- Górale tygodnia- Izabela Pawlikowski i Michał Maką

- KALENDARIUM GÓRALSKIE

ZAPRASZAMY!

 

 

RADIO ZPPA

Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA

  1. Classic Embroidery Ania Cisoń $ 600
  2. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 400
  3. Kazimierz Kopeć $ 300
  4. Jerzy Gaj $ 300
  5. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  6. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  7. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  10. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  11. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  12. Koło Nr 67 Pieniążkowice Prezeska Władysława Karwaczka $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 150
  15. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 150
  16. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  18. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  19. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  20. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  21. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  22. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 100
  23. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  24. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  25. Koło Nr 22 Maniowy Prezeska Maria Sieczka $ 100
  26. Koło Nr 62 Łowieckie „Hubertus” Prezes Wacław Ustupski $ 100
  27. Izabela Trzaska $ 100
  28. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 50
  29.  

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

  1. Kazimierz Kopeć $ 400
  2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
  4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
  6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
  7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
  11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
  12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
  16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
  17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
  19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
  22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
  30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
  31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
  33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
  35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
  36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100