„Co słychać wśród Podhalan” od 23 marca 2019 r.

 

Podziękowanie od O. Adama Filasa

Bądź uwielbiony Duchu Święty w rekolekcjach podhalańskich, które zakończyły się 10 marca w Chicago. Z wielką wdzięcznością patrzymy na te dni łaski i umocnienia, mocą z wysoka. Nigdy chyba dotąd w naszym pokoleniu nie potrzebowaliśmy mocy Ducha Świętego, bardziej, jak w czasach, w których żyjemy. Dzisiaj zbyt łatwo poddajemy się działaniu złego ducha, który nas zniewala i tępi naszą wrażliwość na prawdziwą miłość, dobro, piękno i szczęście. Zapominamy o MOCY, która jest w nas…!

Wielkie dzięki dla Gazdy Prezesa, Józefa Cikowskiego wraz z jego zarządem za zaproszenie, ogłoszenie i przygotowanie tych rekolekcji; wszystko było na medal! Bóg zapłać Ks. Jackowi Wrona, proboszczowi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa za nieocenioną życzliwość i dobroć! Wielkie dzięki dla O. Michała Blicharskiego oraz Ks. Tadeusza Dzieszko za ciągłe wsparcie i przyjaźń. Dziękuję również mediom związkowym i polonijnym oraz wszystkim wolontariuszom, którzy pomogli w najrozmaitszych posługach i przyjęli pod swój dach. Na koniec wyrazy wdzięczności dla wszystkich zacnych Rodaków, którzy przyszli, aby w Źródle Mocy Bożej się wykąpać i umocnić w walce ze złem. Bóg zapłać!

Fr. Adam J. FILAS, OMI

Dyrektor Prokury Misyjnej - MAMI

 

Zarząd Koła Nr 40 Biały Dunajec im. Andrzeja Skupnia Florka zaprasza wszystkich członków, Białodunajczan oraz wszystkich chętnych wstąpienia do Koła na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w sobotę 23 marca br. w Domu Podhalan. Rozpoczynamy o 6: 00 wieczorem, w programie zebrania: sprawozdanie za rok ubiegły

Omawianie nowych spraw na nadchodzący rok, wybory nowego zarządu, zaprzysiężenie nowych członków

Prosimy o liczne i punktualne przybycie.

Z poważaniem Prezes Jan Król wraz z zarządem.

 

Zarząd Koła Nr 81 Bustryk zawiadamia i zaprasza wszystkich członków, mieszkańców wsi, oraz chętnych, którzy by chcieli zapisać się do naszego Koła, na zebranie sprawozdawczo wyborcze. Zebranie odbędzie się w niedzielę 24 marca 2019 r. o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan. Mamy wiele spraw do omówienia jak piknik, który odbędzie się 7- lipca 2019r w tym samym miejscu, co w zeszłym roku. Prosimy o punktualne przybycie. Zapraszamy w strojach regionalnych, będzie robione zdjęcie.

Po informację prosimy dzwonić (773) 443 -8575

Serdecznie zapraszamy.

Prezes Anna Zalińska wraz z zarządem

 

Zarząd Kola Nr. 67 Pieniążkowice serdecznie zaprasza na zabranie sprawozdawczo-wyborcze niedzielę 24 marca 2019 roku. Zebranie będzie o godz. 1: 00 po południu w Domu Podhalan (mała sala). Zapraszamy wszystkich członków koła, nowi członkowie mile widziani. Podczas zebrana będą omawiane sprawy dotyczące naszej miejscowości Pieniążkowice oraz sprawy związane z Kołem. Rozliczenie zarządu z ostatniego roku ze swojej działalności. Wybór Nowego Zarządu.. Bardzo prosimy wszystkich o obecność na zebraniu. Po zebraniu będzie podany obiad.

Zaprasza i informuje.

Prezeska Władysława Karwaczka wraz z zarządem.

 

XX Międzynarodowe Mistrzostwa Keystone, CO 2019

 

Klubu Narciarski Tatry serdecznie zaprasza na kolejne polonijne zawody narciarskie o tytuł Mistrza Polonii 2019 o Puchar Konsula Generalne w Los Angeles, CA. Mistrzostwa Polonii odbędą się dn. Marzec, 27-29, 2019 w Keystone, CO. Skorzystajcie z nieprawdopodobnej oferty, jaką klub Tatry przygotował dla uczestników zawodów. W naszej ofercie są super tanie karnety na wyciągi, super niskie ceny na pokoje w motelu, trening oraz zawody na specjalnie dla nas przygotowanej trasie narciarskiej.

Ceny biletów oraz noclegów wyłącznie dla uczestników mistrzostw polonijnych:  

 • Dorośli $61/dzień
 • Dzieci do 12 $34/dzień
 • Pokój $99/noc
 • Loft $119.00/noc

Bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową

www.tatryskiclub.com

a tam znajdziecie:

 • pełny program zawodów
 • regulamin zawodów
 • opłaty
 • formy rejestracyjne do zawodów
 • numery telefonu lub e-maile, jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek pytania.

Uczestnicy mistrzostw polonijnych startować będą w 21 grupach wiekowych, osobno mężczyźni i kobiety, osobna klasyfikacja dla “deskarzy” , czyli snowboard. Jak zawsze będzie też Puchar Rodzinny, czyli każdy może wrócić z medalem lub pucharem!!! ·

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Chowaniec, prezes Tatry Ski Club

 

Prezes Kola 64 Czarna Góra Grzegorz Sarna wraz Zarządem, serdecznie zaprasza, członków Koła, Czarnogórzan oraz chętnych do wpisania się do koła na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w sobotę 30 marca o godz. 4: 00 po południu w Domu Podhalan. W programie podsumowanie działalności za ubiegły rok, wybór nowego zarządu oraz omówienie wszystkich zbliżających się wydarzeń.

Po zebraniu będzie podany obiad serwowany przez restauracje Bioło Izba.

Prosimy o punktualne przybycie oraz mile widziane stroje regionalne.

Serdecznie zaprasza prezes Grzegorz Sarna wraz zarządem Koła Nr. 64 Czarna Góra.

 

Prezes Koła Nr 55 Ratułów Władysław Kois wraz z całym zarządem serdecznie zaprasza wszystkich członków Koła Ratułów oraz wszystkich mieszkańców Ratułowa na zebranie sprawozdawcze, które odbędzie się w niedzielę 31 marca 2019 r. o godz. 2: 00 po południu w Domu Podhalan.

Zapraszamy, mile widziani będą nowi członkowie!

Za zarząd: sekretarz protokółowy Halina Krupa

  

Szanowni Członkowie Kola Nr.52 Czerwienne.

Niniejszym zawiadamia się wszystkich Członków Kola Nr. 52 Czerwienne, wszystkich chętnych wstąpienia do cyrwiyniańskiej wspólnoty, o pierwszym w tym roku zebraniu członkowskim, które odbędzie się w niedzielę 31 marca 2019 r. w Domu Podhalan o godz. 2: 00 po południu. Zebrało się parę ważnych spraw do omówienia, obecność każdego z Was jest bardzo ważna, uprzejmie prosi się o przybycie na to zebranie.

Podany zostanie obiad, zrobimy sobie wspólne zdjęcie, spotkamy się w gronie przyjaciół ze swojej rodzinnej wioski z Cyrwiynego, której hyr góralszczyzny niesiemy dumnie tu - w Ameryce. Bardzo prosi sie o powiadomienie innych o tym zebraniu, bo może nie do wszystkich docierają listy z zawiadomieniami.

Do zobaczenia!.

Za Zarząd: Bolesław Palka, Prezes

Stanisława Żołnierczyk Sekretarka Protokółowa.

 

"Chociażby człowiek idąc przez życie

Przyzwyczajenia swe - zmienił

Nigdy nie zdoła z serca wyrzucić

Swoich rodzinnych korzeni

Chociażby człowiek przemienił siebie

Przez wszystkie życiowe troski

Nigdy nie zdoła tego zapomnieć

Co wyniósł - z rodzinnej wioski...”

 

Msza Św. Odpustowa Koło Nr 87 Bańska Niżna

pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego 

Nowo powstałe Koło Nr 87 Bańska Niżna pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Św. Odpustową w niedziele 28 kwietnia 2019 r. o godz. 12: 45 po południu w kościele Św. Fabiana w Bridgeview przy 8300 S. Thomas Ave. Zapraszamy wszystkich członków Koła, parafian, gości, bratnie Kola ZPPA oraz przedstawicieli ZG ZPPA. Po Mszy Św. zapraszamy na posiady do sali parafialnej na smaczny obiad wraz z poczęstunkiem.

Donacja $ 20 od osoby. Aby dotrzymać tradycji odpustowej będą stragany z pamiątkami, dewocjonaliami i cukierkami.

Serdecznie zaprasza Prezeska Helena Kamiński wraz z zarządem Kola Nr 87 Bańska Niżna    

  

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

 

24 Marzec - Dzień Skupienia dla ZPPA

7 Kwiecień - Wybór Zbójnika.

12 Kwiecień - 79 rocznica Katynia i 9 rocznica Smoleńska · (zebranie Dyrekcji)

27 Kwiecień - Bal Królowej

28 Kwiecień - Msza Podhalańska - święconka.

4 Maja - Parada 3 Maja

26 Maja - Recital poetycki św. Jan Paweł II - majówka.

30 Czerwiec - Piknik Związku Podhalan

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

 

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

''Józefinki Muzykanckie” - 2019 roku - święto wszystkich góralskich muzykantów.

''JOZEFINKI MUZYKANCKIE'' - Są przeglądem muzyki podhalańskiej.

 Celem Józefinek jest propagowanie i utrwalanie muzyki góralskiej, spiskiej i orawskiej w jej oryginalnym brzmieniu i składzie instrumentalnym oraz odgrzebywanie tych, zapomnianych nut i trzymanie tradycyjnego stylu grania.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. z udziałem licznych kapel góralskich, w kościele św. Kamila, w niedziele 17 marca o godz. 2 po południu.

Mszę św. odprawił wice kapelan ZPPA O Bartłomiej Stanowski, który porównał ciało ludzkie do skrzypiec, w których najważniejsza jest dusza.

W swojej homilii prosił o jedność i współpracę dla dobra całej organizacji.

   Wokół ołtarza tradycyjne zgromadziły się liczne poczty sztandarowe.

To jedna z najpiękniejszych mszy św. w środowisku podhalańskim. Kościół rozbrzmiewa przepiękną muzyką w wykonaniu całej rzeszy góralskich muzykantów w przedziale wiekowym od 4 do 84 lat. Piękną tradycją jest przynoszenie w darach do ołtarza zapalonych świec i wspominanie muzykantów, którzy odeszli już na "niebiańskie polany". Świece przynoszą rodziny i przyjaciele zmarłych.

Nie zabrakło życzeń i tradycyjnego "Sto lat...."  dla wszystkich Józefów, których patronem jest Sw Józef.

Słowa wdzięczności i wielkiego uznania skierował do zgromadzonych muzykantów prezes Józef Cikowski.

 "To dzięki Wam Dom Podhalan rozbrzmiewa muzyką, to w muzyce góralskiej tkwi sedno góralskich talentów. Dziękuje Wam i proszę jednocześnie, abyście jak najczęściej  byli w Domu Podhalan ze swoją muzyką.

Józefinki Muzykanckie to święto wszystkich muzykujących.

Od wielu lat, muzykanci najpierw gromadzą się w kościele, na wspólnej modlitwie, a potem przenoszą się do Domu Podhalan, gdzie do późnych godzin koncertują kapele góralskie w różnych składach.

Tak było i w tym roku.

Uroczystość rozpoczął wice prezes d/s kultury Zdzisław Dorula wraz z prezesem ZPPA Józefem Cikowskim. Całość poprowadził Marian Bryja.

Tegoroczne Józefinki rozpoczęła szkółka muzyczna ''Gronik''. Zespół istnieje ponad 12 lat. Władysław Pawlikowski, był założycielem pierwszej szkółki muzycznej w Chicago, która wystąpiła na pierwszym Festiwalu “Na Góralską Nutę” w 1983 roku.

Kierownik: Władysław Pawlikowski

Instruktorzy: Władysław Pawlikowski, Monika Staszel i Mateusz Staszel

 1. Po występie zespołu muzycznego "Gronik" popisowy koncert dała Rodzina Pawlikowskich w składzie - Władysław Pawlikowski, Bogdan Pawlikowski, Monika Pawlikowska Staszel i Mateusz Staszel. Na scenie pojawili się także najmłodsi - utalentowane wnuki Władysława Pawlikowskiego.
 2. Następnie zaprezentowała się kapela rodzinna Bobek: Philip Bobek - prym, rodzice Bernadeta i Jan Bobek.
 3. Szkółka muzyczna ''Zawaternik'' której kierownikiem jest mgr Jan Bobek - grupa zaawansowana, średnio zaawansowana i początkująca.
 4. Kapela w składzie: Jan i Piotr Rafacz, Kuba i Kamil Komperda, Kuba Mąka, Kacper Kocanda, Staś Szlembarski - instruktor Krzysztof Zubek.
 5. Muzyka góralska " Kurniawa” w składzie: Kuba Rychtarczyk, Krzysiek Zubek, Kuba Kulawiak, Marcin Łaś. Instruktor Krzysztof Zubek, kierownik Józef Łaś. Solistka Kasia Nowak.
 6. Muzyka kapelmistrza ZPPA Marka Bukowskiego w składzie - Marek Bukowski, Grzegorz Jaciow, Maciej Rychtarczyk.
 7. Muzyka ''zbierano'' zbójnika Daniela Garbacza - gościnnie zagrali muzykanci zebrani w Domu Podhalan.
 8. Muzyka zespołu Ślebodni w USA w składzie - Łukasz Gawron, Piotr i Janusz Waliczek, Dawid Waluś, Bronisław Sołtys, Eugeniusz Leśnicki, Adrian Chrobak.

 

"Józefinki Muzykanckie" to prawdziwa uczta duchowa dla wszystkich miłośników muzyki góralskiej. Sala gromkimi oklaskami nagradzała popisy licznych kapel, które wystąpiły na scenie Domu Podhalan. Zakończeniem tegorocznego święta muzyki było odśpiewanie '''Sto lat'' dla solenizantów Józefów - w tym życzenia dla prezesa ZPPA Józefa Cikowskiego, który jest Marszałkiem Parady 3 Maja 2019!

Dziękujemy sponsorom, którymi byli: Zarząd Główny ZPPA, restauracja ''Bioło Izba'', Stanisław Kulawiak

Dziękujemy tym, którzy pracowali: Bronisława Maciusiak, Katarzyna Pająk, Stanisława Czarniak, Maria i Władysław Krzysiak, Katarzyna i Wacław Kalata, Stanisław Nowobilski, Maria Gocał, Krystyna Parządka.

 

Członkowie Zarządu Głównego w osobach: prezes Józef Cikowski, wice prezes Zdzisław Dorula, wice prezes Stanisław Sarna, wice prezeska Zofia Bobak Ustupska, skarbnik Maria Skiba, sekretarz Maria Nowobilska, sekretarz generalny i Radio ZPPA Helena Studencka.

Media polonijne - Andrzej Baraniak, Małgorzata i Edward Helegda.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom, miłym gościom a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznej imprezy.

Najlepsze życzenia dla Józefów.

Z poważaniem: Helena Studencka

 

Rekolekcje Podhalańskie - 2019 r

U progu Wielkiego Postu w kościele Najświętszego Serca Jezusa na południowej stronie miasta Chicago w Palos Hills, odbyły się Rekolekcje tak zwane Podhalańskie. Zaproszenie od Zarządu Głównego ZPPA i prezesa Józefa Cikowskiego przyjął i rekolekcje poprowadził góral pochodzący z Sieniawy - Ojciec Adam Filas z Kanady - misjonarz. Budowniczy przepięknego Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Brampton w Kanadzie. Gdzie znajduje się przepiękny pomnik Jana Pawła II - ten sam który możemy podziwiać u Ojców Cystersów ''Na Górce'' ponieważ był on wykonany na wzór tego z Kanady.  Obecnie swoją pracę misyjną Ojciec Adam wraz ze swoimi braćmi ze zgromadzenia Oblatów, prowadzi w ponad 70 najbiedniejszych krajach świata. Misjonarze pracują na ''pierwszym froncie'', tam gdzie nikt nie chce pracować, w ogromnych slamsach na obrzeżach wielkich miast, gdzie w sąsiedztwie wysypisk śmieci żyją ludzie bez wody, bez prądu, bez szkół, bez lekarza.....

Gdzie warunki życia urągają godności człowieka. Gdzie rodzą się dzieci, gdzie przestępczość to chleb powszedni, to walka o byt.

Nam żyjącym w dobrobycie w XXI wieku, trudno w to uwierzyć.

''Najpierw staramy się pomóc tym ludziom materialnie, staramy się przywrócić im godność człowieka - mówi Ojciec Adam - a potem nauczamy o Chrystusie. Potrzeby są ogromne.''

Ojciec Adam Filas przepełniony wiarą w ogromną moc Ducha św., przepełniony wiarą w Boga i dobroć człowieka. I te wartości starał się nam przekazać w czasie tegorocznych rekolekcji.

Rekolekcje Podhalańskie rozpoczęły się uroczystą Drogą Krzyżową w gwarze góralskiej, prowadzoną przez młodzież podhalańską z zespołów Siumni, Wanta, Ślebodni i Szkółki Pieśni i Tańca a także przez członków Zarządu Głównego, Komitetu Edukacji, Koła Literacko Dramatycznego, muzykantów, Królową i Zbójnika ZPPA.  Także msze św rekolekcyjne odbywały się z czynnym udziałem młodzieży i działaczy podhalańskich, oprawione muzyką góralską.

Rekolekcje Podhalańskie to piękny początek Wielkiego Postu 2019.

Dziękujemy proboszczowi ks Jackowi Wrona, dziękujemy młodzieży, członkom ZPPA, wszystkim uczestnikom - góralom i nie góralom - wspólnych spotkań rekolekcyjnych, ale przede wszystkim dziękujemy Ojcu Adamowi - za jego słowo, za jego mocną wiarę, za życzliwość. Z całego serca życzymy, aby jego Dzieło przynosiło plon obfity.

Bóg zapłać.

Zarząd Główny ZPPA Prezes Józef Cikowski

(oprac. Helena Studencka)

 

Przystanek Historia w Domu Podhalan.

Już po raz kolejny historycy Instytutu Pamięci Narodowej - tym razem z oddziału Białystok - przybyli do Chicago, aby poprowadzić warsztaty dla nauczycieli z cyklu Przystanek Historia. Tym razem tematem prelekcji była ''Walka o granice ll Rzeczypospolitej lata 1918 - 1924''.  Powrót Polski do Niepodległości to był proces wieloletni. Właściwie 1918 rok to początek rozmów polityków świata o powrocie Polski na mapę Europy, a data 11 listopada to data symboliczna.

Podczas pobytu w Chicago pracownicy IPN spotykają się również z młodzieżą uczącą się w polskich szkołach. Prezentują również ciekawe metody nauczania historii a także opracowane przez IPN -bardzo ciekawe gry planszowe.

Już po raz kolejny Przystanek Historia zatrzymał się w gościnnych progach Domu Podhalan, gdzie w podhalańskiej bibliotece spotkali się nauczyciele z historykami IPN - dr Łukaszem Lubicz Łapiński, Magdaleną Dzienis- Teodorczuk, Urszulą Gierasymiuk.

 Gościem Radia ZPPA był dr Łukasz Lubicz Łapiński.

(Helena Studencka)

 

Wybory Wydziału Podhalanek im. Heleny Marusarz odbyły się w dniu 10 marca 2019r. w Domu Podhalan.

Przysięgę odebrał od zarządu Kapelan Wydziału Podhalanek Ks. Franciszek Florczyk.

Kapelan: Ks. Franciszek Florczyk.

Wice kapelan: Ks. kanonik Tadeusz Dzieszko

Honorowa Prezeska: Zofia Bielska.

Honorowa wiceprezeska: Katarzyna Pająk

Prezes: Maria Gocał.

Wice Prezes: Stanisława Czarniak.

Wice Prezes gosp.: Antonina Morawa

Sekretarz protokółowy: Krystyna Chyc

Sekretarz finansowy: Anna Gąsior.

Dyrektor: Maria Gocał

Zastępca dyrektora Antonina Morawa

Chorąży: Antonina Fijas

Zastępca Chorążego: Stanisława Czarniak

Korespondent: Anna Zalińska

Komisja Rewizyjna: Helena Kwak, Władysława Ustupska i Agnieszka Kowalczyk

Rada Gospodarcza: Bronisława Maciusiak, Stanisława Jasion, Anna Błęka, Danuta Klimek, Bożena Gąsiorek Hyła, Krystyna Hyc.

Wice kapelan Wydziału Podhalanek został wybrany Ks. kan. Tadeusz Dzieszko, który odebrał przysięgę od nowej członkini Patrycji Urbaniak. 

Goście na zebraniu: Ks. Franciszek Florczyk, Ks. kan. Tadeusz Dzieszko, o. Adam Filas z Kanady i wiceprezes ZPPA d/s gospodarczych Stanisław Sarna.

Podziękowanie dla sponsorów i donatorów a szczególnie wiceprezeskom Stanisławie Czarniak i Antoninie Morawa, oraz wszystkich członkiń za wkład pracy w roku 2018. 

Serdeczne podziękowanie od prezeski Marii Gocał.

Bóg Wam Zapłać.

Zdjęcia i tekst: Anna Zalińska: korespondent Wydziału Podhalanek

  

Wieści z Domu Podhalan:

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

Wszystko ma pójść według planu!

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem.  Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

 

 

Komunikaty:

Wiadomości z Parafii Św. Alberta Wielkiego w Burbank

 

 

W niedziele 24 marca zapraszamy do sali pod kościołem na Kiermasz z okazji Dnia Kobiet od 10: 00 rano do 3: 00 po południu.

W okresie Wielkiego Postu we wszystkie piątki zapraszamy na obiady rybne w sali pod kościołem od godz. 4: 00 po południu do 7: 30 wieczorem.

Zapraszamy na Drogę Krzyżową dla dzieci w środy o godz. 5: 30 po południu i dla starszych w piątki o godz. 7: 00 wieczorem.  

„Gorzkie Żale” w niedziele o godz. 4: 30 po południu.  

Droga Krzyżowa ulicami Burbank w sobotę 13 kwietnia o godz. 7: 00 wieczorem.  Wyjście z parkingu Tobin Elementary School.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania Wam Kołom ZPPA, w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje a mianowicie znana już od kilku sezonów TYROLKE oraz nowość w tamtym sezonie testowana - DMUCHANA SCIANKE WSPINACZKOWA. Jakbyście chcieli mieć takie atrakcje na waszym pikniku skontaktujcie sie z nami i rezerwujcie terminu już, bo kilka dat na nowy sezon jest już zajętych. W załączniku możecie oglądać parę zdjęć z ubiegłych pikników, jest tez filmik jak mały Antoś daje rade na ściance.

Po szczegóły prosimy kontaktować sie 1 7738754288.

Pozdrawiamy serdecznie Klub TOPR Chicago

 

 

 W najnowszym Super Expresie:

 

 

 

 

RADIO ZPPA

Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA

  1. Classic Embroidery Ania Cisoń $ 600
  2. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  3. Jerzy Gaj $ 300
  4. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  5. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
  6. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  7. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  9. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  10. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  11. Koło Nr 67 Pieniążkowice Prezeska Władysława Karwaczka $ 200
  12. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  13. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  14. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  15. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  16. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 100
  17. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  18. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  19. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 50
  20.  

 

Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA

  1. Kazimierz Kopeć $ 400
  2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
  4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
  6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
  7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
  11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
  12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
  16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
  17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
  19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
  22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
  30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
  31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
  33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
  35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
  36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100