Koło nr 58 Parafii Ząb

     Wieś leży na zboczu Gubałówki, a parafia Ząb jest najwyżej położoną parafią w Polsce. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na całą panoramę Tatr i Kotlinę Podhalańską. Nie na darmo ulubioną śpiewką zębian jest: „Ztyk zymbiańskik wiyrchów przecudne widoki, drugik takik ni ma jako świat syroki”. Pierwsze wzmianki o wsi znajdują się w dokumentach z lat 1621-1622. W 1886 r. w Zębie powstała jedna z najstarszych szkół na Podhalu, a w 1900 r. – „straż ogniowa”. W czasie I wojny światowej rozpoczęto budowę kościoła, który od 1932 r. jest kościołem parafialnym pw. św. Anny. Do parafii Ząb należą: Bustryk, Sierockie, Zapasieka, Stos, Okarmusy, Zagrody, Jarosze, Potocki, Ligasówka i Strączki. Głównym zajęciem ludności było rolnictwo i rękodzieło ludowe. Z Zębu wywodzi się jeden z najsłynniejszych krawców podhalańskich, szyjących góralskie portki i cuchy Andrzej Lassak-Helios oraz słynni sportowcy: Stanisław Lassak-Marysiak (akademicki wicemistrz świata w skokach narciarskich), skoczkowie - bracia Stanisław i Tadeusz Bobakowie oraz słynny biegacz narciarski, 37-krotny mistrz Polski, brązowy medalista i mistrz świata z Lahti – Józef Łuszczek z Bustryku.

Emigracja górali z parafii Ząb za „wielką wodę” nie była tak popularna, jak w innych miejscowościach Podhala. Z biegiem lat coraz więcej ludzi „podawało sobie ręce”, dzięki czemu rosła liczba zębianów osiedlających się w Chicago. Wśród nich m.in. Franciszek Lasak-Marysiok, który wraz z grupą parafian 8 marca 1992 r. założył Koło nr 58 Parafii Ząb. Został też pierwszym prezesem koła. Pozostali członkowie zarządu: kapelan – ks. Stanisław Drewniak, wiceprezesi: Bronisław Bobak i Bożena Lasak, sekretarz protokołowy – Janina Lassak, skarbnik – Zofia Jarczewska, chorążowie: Andrzej i Bronisław Lassak, marszałek – Tomasz Lassak, dyrektor – Jacek Lasak, komisja rewizyjna: Maria Lassak, Zofia Bednarz, Jacek Lasak. Zarząd w tym składzie działał 2 lata. 6 marca 1994 r. wybrano kolejny zarząd: prezes – Franciszek Naglak, wiceprezesi: Bronisław Bobak i Anna Zalińska, sekretarz protokołowy – Zofia Boblak, sekretarz finansowy i skarbnik – Bożena Lasak, dyrektor – Jacek Lasak, zastępca dyrektora – Franciszek Bobak, marszałek – Stanisław Nędza, chorążowie: Andrzej Lassak i Bronisław Bobak, komisja rewizyjna: Zofia Bednarz, Maria Nędza, Franciszek Lassak. Następne wybory odbyły się 12 marca 1995 r. Prezesem została Anna Zalińska-Mikołajkowa z Bustryku, wiceprezesami: Bronisław Bobak i Czesława Milon, skarbnikiem i sekretarzem finansowym – Bożena Lasak, dyrektorem – Jacek Lasak, zastępcą dyrektora – Franciszek Bobak, marszałkiem – Stanisław Nędza, chorążymi: Andrzej i Bronisław Lassak, kapelanem – ks. Stanisław Drewniak, a komisję rewizyjną tworzyli: Zofia Bednarz, Maria Nędza i Franciszek Lassak. Patronem koła został ks. Ludwik Mizera, wieloletni proboszcz parafii Ząb (1941-1983), człowiek wielce zasłużony dla naszego środowiska. Koło wystawiło 6-krotnie sztukę autorstwa Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej pt. „Portki”. Grana była także w New Jersey i w Wisconcin.

 

makieta_img_304

 

Przedstawienie „Portki”

Przedstawienie zostało nagrane i przeznaczone do sprzedaży. Za wybitne osiągnięcia w działalności kulturalnej aktorzy i prezes koła zostali nagrodzeni góralskimi Oscarami.

10 marca 1996 r. wybrano kolejny zarząd koła w składzie: kapelan – ks. Stanisław Drewniak, prezes – Anna Zalińska, wiceprezesi: Bronisław Bobak i Małgorzata Lassak, sekretarz protokołowy – Monika Stopka, sekretarz finansowy i skarbnik – Bożena Lasak, dyrektor – Danuta Lassak, zastępca dyrektora – Franciszek Bobak, chorążowie: Bronisław i Andrzej Lassak, marszałek – Stanisław Nędza, komisja rewizyjna: Zofia Bednarz, Maria Nędza, Franciszek Lassak. W roku 1997 zmienił się jedynie sekretarz protokołowy, którym została Maria Łacek. W tym samym roku opracowano konstytucję koła. Ówczesna prezes koła Anna Zalińska od 1995 roku do tej pory aktywnie działa w Komitecie Edukacji Związku Podhalan i w Komitecie Imprez ZPPA.

W czerwcu 1997 roku podczas pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu w Starym Kościółku w Zakopanem poświecono sztandar koła. Na sztandarze widnieje wizerunek patronki naszej parafii - św. Anny, godło państwa – orzeł biały w koronie oraz godło ZPPA i herb wsi Ząb. 23 października 1997 r. odbył się bankiet z okazji 5-lecia istnienia koła, na który przybyli: dyrektor Szkoły Podstawowej w Zębie Bronisław Stoch, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sierockim Zofia Bobak, prezes oddziału Związku Podhalan w Zębie Andrzej Lassak Oborny, prezes oddziału w Bustryku Jan Jarząbek oraz bustrycanie mieszkający w Kanadzie.

Ostatnie lata były okresem wielkiego rozkwitu koła. Dochody z przedstawień, bankietów, pikników i licznych zabaw pozwoliły na wysłanie do Polski wielu tysięcy dolarów na pomoc parafii, szkołom, strażom pożarnym, klubowi sportowemu i pogorzelcom. Koło zostało odznaczone brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” przez prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka w podzięce za pomoc finansową OSP w Zębie i Bustryku. Szczególne podziękowania należą się naszym sponsorom: Stanisławowi Faltyn, Bobak’s Sausage Co., Lassak Deli, Burbank Deli.

makieta_img_305

 Zarząd Koła nr 58 Parafii Ząb

Od 1998 r. prezesem koła przez jedną kadencję był Franciszek Lassak. Inne stanowiska pozostały bez zmian. 21 marca 1999 r. przeprowadzono kolejne wybory zarządu, w którego składzie znaleźli się: prezes – Bronisław Lassak-Oborny, wiceprezesi: Małgorzata Lassak i Jan Bobak-Koziar, sekretarz protokołowy – Maria Łacek, skarbnik – Danuta Lassak, sekretarz finansowy – Maria Nędza, chorąży – Wojciech Bobak, komisja rewizyjna: Franciszek Lassak, Zofia Bednarz, Zofia Boblak, marszałek – Stanisław Nędza, dyrektor – Danuta Lassak. 19 marca 2000 r. skarbnikiem została Anna Podgórska, komisję rewizyjną tworzyli: Henryk Gustab, Zofia Boblak i Henryk Pawlikowski; pozostali członkowie zarządu nie zmienili się. Podczas tych wyborów zdecydowano o dwuletniej kadencji zarządu koła.

17 marca 2002 r. w kościele św. Kamila odprawiona została msza św. z okazji 10-lecia koła. Z Polski przybył naczelnik OSP Wojciech Lassak z Zębu, który odznaczył koło medalem za pomoc finansową OSP. Tego dnia odbyły się również wybory nowego zarządu. Prezesem został Tomasz Lassak-Helios, wiceprezesami: Małgorzata Lassak i Jan Bobak, sekretarzem protokołowym – Zofia Boblak (członek Komitetu Imprez ZP, w latach 1996-1998 prowadziła wraz ze Stanisławem Zatłoką audycję „Radio Związku Podhalan”), skarbnikiem – Anna Podgórska, sekretarzem finansowym – Danuta Lassak, chorążym – Jacek Styrczula, dyrektorami: Franciszek Lassak Dzioboń, Bronisław Lassak, marszałkiem – Jacek Styrczula, kapelanem – ks. Stanisław Drewniak, w skład komisji rewizyjnej weszli: Franciszek Lassak, Henryk Gustab i Zofia Bednarz. Nie sposób pominąć w historii koła tych członków, którzy odeszli od nas na zawsze, a są to: Andrzej Lassak, Marek Kliś, Stanisław Boblak, Stanisław Prokop, Maciej Korziński, Andrzej Naglak, Danuta Lassak.

Składamy najlepsze życzenia owocnej działalności na dalsze lata, tak naszemu kołu, jak i całemu Związkowi Podhalan w Północnej Ameryce.