„Co słychać wśród Podhalan” od 2 marca 2019 r.

 

Obchody Dnia Gen. Kazimierza Pułaskiego w Domu Podhalan.

 

'' Żołnierze go uwielbiają. Są ciągle pod urokiem tego trzydziestoletniego generała, który galopując z pełną szybkością, strzela z pistoletu, rzuca pistolet nad końską głową i zsuwa się z siodła, by złapać pistolet zanim upadnie na ziemię''

 

(Gazeta ''Sun'' w New Jersey z marca 1778 roku tak pisała o gen K. Pułaskim)

 

Zarząd Główny ZPPA serdecznie zaprasza na obchody Dnia Generała Kazimierza Pułaskiego. Uroczystości odbędą się sobotę 2 marca 2019 roku o godz. 10: 00 rano w Domu Podhalan a także w ogrodach siedziby ZPPA, gdzie znajduje się najstarsze popiersie Gen. Kazimierza Pułaskiego.

W programie wystąpią harcerze ze szkoły im ks. Stanisława Cholewińskiego w Chicago oraz dzieci ze Szkółki Pieśni i Tańca przy ZPPA. Zapraszamy przedstawicieli organizacji polonijnych, weteranów, przedstawicieli kościoła, nauczycieli, członków Związku Podhalan w Ameryce, aby swoją obecnością oddali hołd bohaterowi obojga narodów Gen. Kazimierzowi Pułaskiemu.

Zarząd Główny ZPPA

Wice prezes d-s kultury Zdzisław Dorula

 

Zbójnik ZPPA Daniel Garbacz zaprasza na „Ostatki Zbójnickie” w sobotę 2 marca, 2019 r. o 6: 00 wieczorem w Domu Podhalan.
 Donacja $35od osoby.
 Do tańca grał będzie Zespół Hazard nie zabraknie tezgóralskiej muzyki.
Bogata loteria fantowa.
Ciepłe i zimne zakąski oraz zbójnickie trunki. Bardzo wiele innych atrakcji.

Cały dochód Zbójnik Daniel przeznaczy na zakup działki dla ZPPA.

Po rezerwacje i więcej informacji prosimy o kontakt z Danielem (630) 258 - 6147

Serdecznie zapraszamy.

Zarząd Kola Nr 63 Waksmund, wraz z prezesem Stanisławem Waksmundzkim na czele Serdecznie zaprasza na Zabawę Ostatkową w sobota 2 marca 2019r, w Glendora Banquets przy 10225 S Harlem Ave, Chicago Ridge. Rozpoczęcie o godz. 6: 30 wieczorem, cena biletu $60 od osoby. W cenie biletu wliczone: pyszny obiad, otwarty bar, smaczne przekąski, słodki stół oraz cieple danie o północy. Do tańca przygrywał będzie znakomity zespól “Felicita” (Witold Socha i Jolanta Ziemba). Po rezerwacje prosimy dzwonić do 18 lutego ( Joanna 773 308 6349 oraz Stanisław 773 474 4414) Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Zaproszenie NA BANKIET '' STYPENDIALNY ''

KOMITET EDUKACJI przy ZPPA

Serdecznie zaprasza na uroczysty bankiet stypendialny w czasie, którego zostaną wręczone stypendia dla młodzieży studiującej, związanej z ZPPA.

Bankiet odbędzie się w niedzielę 3 marca 2019 r w Domu Podhalan o godz. 3: 00 po południu. Donacja $ 50 od osoby. Oprawa muzyczna - Kapela góralska oraz DJ. Gościnnie wystąpi Szkółka Pieśni i Tańca przy ZPPA

ZAPRASZAMY

Przedstawicieli Zarządu Głównego, Kół ZPPA, kapelanów ZPPA, zespołów regionalnych, organizacji polonijnych, rodziców i stypendystów - tegorocznych i z lat ubiegłych. Wice prezes d-s kultury ZPPA: Zdzisław Dorula Prezydium Komitetu Edukacji wice przewodniczący Jerzy Gaj

Po informacje i rezerwacje prosimy dzwonić do dnia 24 lutego 2019 roku.

Tel: Zdzisław Dorula 708-269-0479

Jerzy Gaj 708-288-6393

 

Prezes Koła Nr 42 Białka Tatrzańska Marian Lukaszczyk wraz z Zarządem serdecznie zaprasza wszystkich Białczan, członków koła, niezrzeszonych oraz Białczańską młodzież chętną do zapisania się do koła na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, w niedzielę 3 marca 2019 r. o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan (mała sala) W programie: podsumowanie działalności koła w ubiegłym roku, wybór nowego zarządu, omówienie ważnych wydarzeń w nadchodzącym roku.  Po zebraniu będzie podany obiad. Prosimy o przyjście w strojach góralskich

Prezes Marian Lukaszczyk wraz z Zarządem

Zarząd Koła Nr 29 Gronków im. Jakuba Nowaka serdeczniezaprasza na zebranie sprawozdawczo - wyborcze w niedziele 3 marca br. o godz. 1: 00 po południ do Domu Podhalan.  Podczas zebrania będzie sprawozdanie z opłatka i działalności w minionym roku, odbędą się również wybory nowego Zarządu Koła. Zapraszamy wszystkich członków oraz Gronkowian do przynależności do naszego Koła.  Nowi członkowie jak zawsze mile widziani.

Prezes Koła Gronków Franciszek Kowalczyk wraz z całymzarządem

 

Zarząd Koła 57 Bukowina Tatrzańska serdecznie zaprasza wszystkich członków,

i sympatyków Bukowiny na zebranie sprawozdawczo - wyborcze, które odbędzie się w sobotę 9 Marca 2019 roku o godz. 6: 00 wieczorem w Domu Podhalan.

Za zarząd Andrzej Majerczyk prezes.

Zapraszamy!  

 

Zarząd Kola Nr 58 Ząb serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo - wyborcze, które odbędzie się w sobotę 9 marca 2019 r. o godz. 6: 00 wieczorem w Domu Podhalan. Zapraszamy wszystkich członków oraz chętnych do przyłączenia się do naszego Kola. Po zebraniu podany będzie obiad. Prosimy o punktualność.

Stroje regionalne mile widziane, jak co roku do pamiątkowego zdjęcia.

Prezes Krzysztof Bukowski wraz z Zarządem.

 

Komitet Edukacji - prośba o wsparcie finansowe

Drodzy Prezesi, Dyrektorzy, członkowie kół ZPPA

W dniu 3 marca 2019 roku - jak co roku od wielu lat- odbędzie się bankiet Komitetu Edukacji przy ZPPA w czasie, którego, studiująca młodzież podhalańska otrzyma stypendia. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe tego szczytnego i pięknego dzieła, które ma za zadanie pomóc zdolnej góralskiej młodzieży w zdobywaniu wykształcenia w USA, ale także wyróżnienia młodzieży działającej w ZPPA: w zespołach, kapelach góralskich czy rodzimych kołach.

Dziękujemy bardzo za dotychczasową współpracę.

Na ostatnim zebraniu (niedziela 10 lutego) donacje złożyli:

Zofia Bobak-Ustupska – 1000 dolarów

Józef Cikowski – 500 dolarów

Jerzy Gaj – 500 dolarów

Piękne podziękowania.

Z wielkim szacunkiem:

Wice prezes d-s kultury ZPPA: Zdzisław Dorula

Prezydium Komitetu Edukacji: wice przewodniczący Jerzy Gaj

 

REKOLEKCJE PODHALANSKIE -  2019 

w Parafii Serca Pana Jezusa w Palos Hills.

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 8 marca 2019 r

Rekolekcje poprowadzi ks Adam Filas - wice kapelan ZPPA - który przybędzie do nas z Kanady. Rekolekcje rozpoczniemy Drogą Krzyżową - 8 marca o 7: 45 wieczorem, a po niej będzie nauka rekolekcyjna. Pragniemy, żeby Droga Krzyżowa była pięknie przygotowana i była dobrym wprowadzeniem w rekolekcje. Sobota 9 marca - Msza św. o 6: 30 wieczorem w kościele, z nauką rekolekcyjną. Niedziela, 10 marca - zakończenie rekolekcji podczas Mszy Św. o godz., 12: 00, w południe. Msza Św. ze szczególnym udziałem Górali.

Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie podczas Rekolekcji Podhalańskich w kościele Serca Pana Jezusa w Palos Hills.

Ks Jacek Wrona -proboszcz parafii.

Ks Adam Filas - który rekolekcje poprowadzi.

Zarząd Główny ZPPA

 

III Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej.

Zwracam się z uprzejmą prośba o uczestnictwo w organizowanym przez ZPPA Konkursie Poezji i Gawędy Góralskiej. To święto naszej podhalańskiej gwary, która jest jednym z ważnych i nieodłącznych elementów naszych podhalańskich tradycji.

Przewidujemy bardzo atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.

Konkurs odbędzie się w niedziele 10 marca 2019 roku o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan. Wiersz lub gawęda obowiązkowo w gwarze regionalnej - zapraszamy do udziału także Pieniny, Orawę, Spisz. ( Czas recytacji 5 - 7 minut)

Jury oceniać będzie także strój, dobór treści i ogólną postawę.

Tematyka dowolna.

Uczestnicy oceniani będą przez jury, w trzech kategoriach:

1. Dzieci do lat 12 stu

2. Młodzież od 13 - 19 lat

3. Dorośli od 20 wzwyż.

 Przewodniczący jury Marian Bryja.

Zgłoszenia proszę nadsyłać na adres email:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub telefonicznie 708-745-2883

Serdecznie zapraszam.

Z poważaniem Helena Studencka.

 

Wydział Podhalanek im. Heleny Marusarz serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo wyborcze, które odbędzie się wniedzielę 10 marca o godz. 2: 00 po południu 2019r .w Domu Podhalan. Zapraszamy członkinie a także i nowe, które by chciały się zapisać w szeregi Podhalanek oraz młodzież podhalańską.

Prosimy o liczne przybycie. Stroje regionalne mile widziane będą robione zdjęcia.

Po informacje prosimy dzwonić: 773 964 -0841, lub 773 715- 3886

Za zarząd Wydziału Podhalanek

Prezeska Maria Gocał.

 

Zarząd Koła Nr. 75 Dział serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo-wyborcze w niedzielę 10 marca 2019 r. o godz. 2: 00 po południu w Domu Podhalan.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich członków i Dzielanów o popieranie działalności naszego Koła.  Prosimy o liczne przybycie na zebranie, głosowanie i branie udziału w dyskusjach.  Będzie wybór Nowego Zarządu. Zapraszamy chętnych do zapisania się do naszego Koła.   Po zebraniu będzie podany obiad

Zaprasza i informuje Prezes Koła Nr. 75 Dział Stefan Dziąba.

 

Józefinki Muzykanckie 2019 rok

Józefinki Muzykanckie to święto wszystkich muzykujących Górali.

Msza św. "muzykancka" - w intencji żywych i zmarłych muzykantów - to jedna z najpiękniejszych uroczystości, a kościół rozbrzmiewa nutkami podhalańskimi wielkiej "Góralskiej Orkiestry Symfonicznej".

Zarząd Główny ZPPA zaprasza serdecznie na "Józefinki Muzykanckie"

Msza św. z udziałem licznych kapel góralskich, odbędzie się w kościele św. Kamila, w niedziele 17 marca 2019 r. o godz. 2: 00 po południu.

Po mszy św. zapraszamy do Domu Podhalan na wspólne muzykowanie i prezentacje kapel góralskich. Muzykanci w środowisku podhalańskim, to liczna, wspaniała grupa - od tych najmłodszych do najstarszych!

To w muzyce góralskiej tkwi sedno góralskich talentów.

Od wielu lat, muzykanci najpierw gromadzą się w kościele, na wspólnej modlitwie, a potem przenoszą się do Domu Podhalan, gdzie do późnych godzin koncertują kapele góralskie w różnych składach, radując wszystkie góralskie serca.

To również popularne imieniny Józefa.

Serdecznie zapraszamy.

Prezes Józef Cikowski

Wice prezes d/s kultury Zdzisław Dorula

Zarząd Główny ZPPA

 

Konkurs na wypracowanie dla studentów szkół podstawowych

Sponsorowany przez Council of Educators in Polonia

 

Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia - CEP) zaprasza studentów klas 7- 8 do udziału w konkursie. Tytuł w 2019 roku:

„ Wybierz dwóch – trzech bohaterów II wojny światowej i oceń ich działalność”

Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymają w nagrodę - 75 dolarów, drugiego miejsca - 50 dolarów, trzeciego miejsca – 25 dolarów.

Nagrody zostaną wręczone na uroczystym obiedzie „Józefinki”, który odbędzie się w niedzielę, 17 marca, 2019 r. o godzinie 12-tej w południe w Sali Bankietowej Lone Tree Inn w Niles, Illinois, 7730 N. Milwaukee Ave.

Wypracowanie powinno być napisane na komputerze, na białym papierze o rozmiarach 8.5x12 cali, rozmiarem 12, czcionki polskiej i wydrukowane tylko na jednej stronie kartki papieru. Musi być zachowany podwójny odstęp.  Nie należy zamieszczać żadnych ilustracji czy wykresów. Wypracowanie powinno mieć tylko DWIE strony.  

Autor powinien podpisać się pseudonimem.

Na osobnej kartce o rozmiarach 3x5 cali należy podać pseudonim, imię i nazwisko,

adres z kodem pocztowym, telefon, e-mail, oraz nazwę szkoły, nazwisko nauczyciela i dyrektora i telefon kontaktowy.  Kartkę z informacjami należy w zaklejonej kopercie dołączyć do wypracowania i przesłać na adres:

Ms. Ewa Jablonska

CEP Essay Competition Chair

4535 N. Long Ave. Apt 1B

Chicago, IL 60630

Termin dostarczenia prac upływa 9 marca, 2019. 

Uwaga! Laureaci konkursów CEP z poprzednich lat nie kwalifikują się do udziału

w tegorocznym konkursie.

Nadesłane prace nie będą zwracane uczestnikom konkursu.

Rada Nauczycieli Polonijnych zastrzega sobie prawo do opublikowania prac finalistów.

 

Zarząd Kola Nr. 67 Pieniążkowice serdecznie zaprasza na zabranie sprawozdawczo-wyborcze niedzielę 24 marca 2019 roku. Zebranie będzie o godz. 1: 00 po południu w Domu Podhalan (mała sala). Zapraszamy wszystkich członków koła, nowi członkowie mile widziani. Podczas zebrana będą omawiane sprawy dotyczące naszej miejscowości Pieniążkowice oraz sprawy związane z Kołem. Rozliczenie zarządu z ostatniego roku ze swojej działalności. Wybór Nowego Zarządu.. Bardzo prosimy wszystkich o obecność na zebraniu. Po zebraniu będzie podany obiad.

Zaprasza i informuje.

Prezeska Władysława Karwaczka wraz z zarządem.

 

XX Międzynarodowe Mistrzostwa Keystone, CO 2019

Klubu Narciarski Tatry serdecznie zaprasza na kolejne polonijne zawody narciarskie o tytuł Mistrza Polonii 2019 o Puchar Konsula Generalne w Los Angeles, CA. Mistrzostwa Polonii odbędą się dn. Marzec, 27-29, 2019 w Keystone, CO. Skorzystajcie z nieprawdopodobnej oferty jaką klub Tatry przygotował dla uczestników zawodów. W naszej ofercie są super tanie karnety na wyciągi, super niskie ceny na pokoje w motelu, trening oraz zawody na specjalnie dla nas przygotowanej trasie narciarskiej.

Ceny biletów oraz noclegów wyłącznie dla uczestników mistrzostw polonijnych:  

•Dorośli           $61/dzień

•Dzieci do 12  $34/dzień

•Pokój             $99/noc

•Loft               $119.00/noc

Bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową

www.tatryskiclub.com

a tam znajdziecie:

•pełny program zawodów

•regulamin zawodów

•opłaty

•formy rejestracyjne do zawodów

•numery telefonu lub e-maile, jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek pytania.

Uczestnicy mistrzostw polonijnych startować będą w 21 grupach wiekowych, osobno mężczyźni i kobiety, osobna klasyfikacja dla “deskarzy” , czyli snowboard. Jak zawsze będzie też Puchar Rodzinny, czyli każdy może wrócić z medalem lub pucharem!!! ·

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Chowaniec, prezes Tatry Ski Club

 

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

 

2 Marzec - Posiady zbójnickie

2 Marzec - Pułaski Day

3 Marzec - Komitet Edukacji - rozdanie stypendiów.

10 Marzec - Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej

17 Marzec - Józefinki Muzykanckie

24 Marzec - Dzień Skupienia dla ZPPA

7 Kwiecień - Wybór Zbójnika.

12 Kwiecień - 79 rocznica Katynia i 9 rocznica Smoleńska · (zebranie Dyrekcji)

27 Kwiecień - Bal Królowej

28 Kwiecień - Msza Podhalańska - święconka.

4 Maja - Parada 3 Maja

26 Maja - Recital poetycki św. Jan Paweł II - majówka.

30 Czerwiec - Piknik Związku Podhalan

10 - 11 Sierpnia - Pielgrzymka piesza.

18 Sierpnia - Odpust Podhalański.
22 Września - Wybór Królowej ZPPA

20 Październik - Konkurs Par Tanecznych

9 - 10 Listopad - Festiwal na Góralską Nutę.

23- Listopad 90-Lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudzień – Festiwal „Tradycja, na co dzień”

 

Ważne informacje od korespondenta ZPPA Wojciecha Doruli 

Wszystkie komunikaty do Kolumny, „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10: 00 wieczorem.

Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word.

Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji.

Można również nadsyłać plakaty wydarzeń, jeśli Koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org musi on być w JPEG Image.

ALE oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word.

Jeśli Kola ZPPA posiadają zdjęcia ze swoich imprez a chcą, aby one ukazały się na www.zppa.org w Photo Gallery, mogą dostarczyć mi osobiście zgrane na CD lub przesłać na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po więcej informacji lub zapytania proszę kierować na powyższy @mail

Dziękuję za współpracę Wojciech Dorula Korespondent ZPPA

„Minione Wydarzenia”

Redagują: Sekr. Gen. ZPPA Helena Studencika i Korespondent ZPPA Wojciech Dorula

i inni:

 

Jubileusz Koła nr.64 Czarna Góra

W dniu 23-go lutego 2019 roku odbyły się obchody Jubileuszu 25-lecia Koła nr. 64 Czarna Góra wraz z poświęceniem sztandaru.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Matki Kościoła w Willow Springs, nazywanym przez Polonię Amerykańską „Kościołem na górce”. Mszę koncelebrowali Kapłani z parafii: O. Piotr, O. Ludwik i O. Henryk. Przybyło 36 pocztów sztandarowych a także członkowie Zarządu Głównego ZPPA na czele z prezesem Józefem Cikowskim, vice-prezesem Stanisławem Sarną i skarbnikiem Marią Skibą oraz byli Prezesi Zarządu ZPPA Andrzej Gędłek i Henryk Mikołajczyk. Swoją obecnością zaszczycili nas również: kandydatka na Królową ZPPA Aneta Garbacz, obecny Zbójnik ZPPA Daniel Garbacz a także prezesi, dyrektorzy i członkowie innych Kół. Wyjątkową rolę odegrali Anna Szkarłat i Stanisław Sarna, jako rodzice chrzestni poświęconego w tym dniu Sztandaru. Po poświęceniu odbyło się ucałowanie sztandaru przez Zarząd Główny ZPPA, Zarząd Koła nr.64 Czarna Góra oraz członków Koła.

Bankiet jubileuszowy, odbył się zaraz po Mszy w Domu Podhalan w Chicago. Tutaj również zaszczycili nas swoją obecnością wybitni goście: przedstawiciele obecnego i byłego Zarządu ZPPA, delegacje z prezesami i członkami 42 Kół a przede wszystkim liczne grono Czarno-górzan. Goście witani byli przez kapelę Ciardasie Usa, wspartą przez zaprzyjaźnionych muzykantów, nutami Spisza, Orawy i Podhala. W tym wyjątkowym dniu można było zobaczyć w Chicago strój Spiski odmiany Jurgowskiej, zaprezentowany przez kilka osób z Zarządu Koła a także przez przybyłych gości.  Po oficjalnym wprowadzeniu sztandaru, zostały odśpiewane hymny: Amerykański przez byłą Królową ZPPA Karolinę Nowobilską i Polski przez obecną Królową ZPPA Dorotę Mniszak. Prezes Koła Grzegorz Sarna rozpoczął bankiet witając gości i odczytując listy gratulacyjne i podziękowania otrzymane głównie z Polski. Następnie odbył się obiad zaserwowany przez restaurację Bioło Izba, po którym goście mogli się rozerwać się podczas skeczu pt.: „Jak to downiyj bywało w Cornyj Gorze”.  Po części humorystycznej Prezes zaskoczył wszystkich kolejnym punktem programu a było to wręczenie podziękowań w postaci tabliczek pamiątkowych dla wszystkich, którzy przyczyniają się do rozwoju i prężnej działalności Koła. Sam Prezes również został mile zaskoczony przez swój Zarząd, który w ramach docenienia Jego działalności wręczył mu złotą spinkę jako podziękowanie za Jego osobisty wkład i pracę w rozwój Koła. 

Na tym zakończyły się oficjalne punktu programu, po których goście mogli zacząć się bawić do muzyki zespołu „Siekawica”. Zabawa była jak zawsze przednia i trwała do późnych godzin nocnych. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na zdjęcia i film z całego dnia obchodów, które zostały zrobione przez Małgorzata Helegda i Ed Helegda. Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie i już teraz zapraszamy na kolejne imprezy Koła, o których już niebawem usłyszycie.

Katarzyna Kikla, sekretarz Koła Nr.64 Czarna Góra.

 

Wieści z Domu Podhalan:

 

Go Cart w Domu Podhalan

Najnowszy GO CART do rozlosowania

Ufundowany przez Zofię i Józefa Ligasów - już w Domu Podhalan!!

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej loterii, z której całkowity dochód przeznaczony jest na spłatę pożyczki Domu Podhalan.

Cena losu - tylko 5 dolarów

Wszystko ma pójść według planu!

 

Polamer i Radio ZPPA 1030

''Polamer’’ w Domu Podhalan!!

9 grudnia 2018 roku w siedzibie Związku Podhalan - 4808 S Archer Ave, Chicago, IL 60632.odbyło się otwarcie punktu przyjmowania paczek firmy ''Polamer''.

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan otwarty będzie w dniach:

Środa - od godz. 2.oo do godz. 7.oo wieczorem

Piątek - od godz. 4.oo do godz. 7.oo wieczorem

Niedziela - od godz. 12.oo do godz. 4.oo wieczorem

 

Punkt przyjmowania paczek w Domu Podhalan ma ułatwić przesłanie paczek do rodzin

w Polsce, wszystkim tym, którzy mieszkają w Chicago w okolicach ulic Pułaski i Archer.

Zapraszamy.

Uroczystą wstęgę przecięli i otwarcia dokonali prezes firmy ''Polamer’’ Walter Kotaba i prezes Związku Podhalan Józef Cikowski.

Współpraca ZPPA i Polameru, od wielu lat układa się bardzo dobrze - powiedział Walter Kotaba - dzisiejsze otwarcie punktu przyjmowania paczek w Domu Podhalan, jest dowodem jeszcze lepszej współpracy. Niezmiernie cieszy fakt, że Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce będzie nadawać swój program również na falach Polskiego Radia, którego jestem właścicielem. Bardzo cenię organizację ZPPA i bardzo się cieszę z tej rozwijającej się między nami współpracy. 

Prezes Józef Cikowski wyraził swoje zadowolenie mówiąc - nasi klienci będą mogli skorzystać z usług Polameru, a tym samym odwiedzą Dom Góralski w Chicago, gdzie w Białej Izbie będą mogli skorzystać z naszej góralskiej, doskonałej kuchni lub napić się góralskiej herbatki. Zapraszamy.

Zapraszam także do słuchania nowego programu Radia Związku Podhalan.

 

''Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce''

Od 9 grudnia 2018 roku na stacji ''Polskiego Radia’’ 1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 FM. Możecie słuchać nowego programu Radia Związku Podhalan.

Nadajemy w każdą niedzielę od godz. 12.30 do 1.30 po południu.

Dużo dobrej góralskiej muzyki, poezja i opowiadania w gwarze góralskiej, informacje o tym, ‘‘Co słychać wśród Podhalan'' i wiele więcej! Zapraszamy do słuchania Radia ZPPA. Radio Związku Podhalan w Północnej Ameryce nadaje już nieprzerwalnie 31 LAT!! Programu Radia Związku Podhalan w Ameryce Północnej na stacji WPNA 1490 AM możecie dalej słuchać w niezmienionej formie w niedzielę od godz. 1.30 do 3.30 po południu.

Dla informacji - jest to radio, które działa przy organizacji ZPPA.

Nie jest radiem prywatnym, autorskim. Zapraszamy do współpracy.

Po więcej informacji prosimy dzwonić - Helena Studencka  708 745-2883

 

''RADIO ZWIAZKU PODHALAN W POŁNOCNEJ AMERYCE''

Nadaje swój program w każdą niedzielę: Polskie Radio -1030 i 1300 a także 104.7 FM i 107.1 od godz. 12: 30 do 1: 30 po południu. Powtórka programu w każdy poniedziałek o godz. 10: 00 pm i 2: 00 nad ranem.

WPNA 1490 AM od godz. 1.30 do godz. 3.30 po południu.

Zapraszamy do słuchania i do współpracy z Radiem Związku Podhalan w Ameryce.

  

Komunikaty:

Wiadomości z Parafii Św. Alberta Wielkiego w Burbank

 

„Środa Popielcowa” 9 nabożeństw pokutnych w godzinach:

6: 15 rano, msza św. w języku angielskim,

7: 30 rano, msza św. języku polskim,

8: 30 rano, msza św. w języku angielskim

10: 00 rano, msza św. języku polskim,

12: 00 w południe, msza św. języku polskim,

3: 30 po południu, msza św. języku angielskim i polskim,

5: 00 po południu, msza św. w języku angielskim

7: 00 wieczorem msza św. języku polskim,

8: 30 msza św. języku hiszpańskim

 

Serdecznie zapraszamy na „Żywe Misterium Męki Pańskiej” wniedziele 10 marca o godz. 3: 15 po południu, msza św. w języku angielskim i o godz. 8: 00 wieczorem msza św. języku polskim.

 

Zespół "Mali Szaflarzanie" zapraszają na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650 Zapraszamy!!!

 

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania Wam Kołom ZPPA, w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje a mianowicie znana już od kilku sezonów TYROLKE oraz nowość w tamtym sezonie testowana - DMUCHANA SCIANKE WSPINACZKOWA. Jakbyście chcieli mieć takie atrakcje na waszym pikniku skontaktujcie sie z nami i rezerwujcie terminu już, bo kilka dat na nowy sezon jest już zajętych. W załączniku możecie oglądać parę zdjęć z ubiegłych pikników, jest tez filmik jak mały Antoś daje rade na ściance.

Po szczegóły prosimy kontaktować sie 1 7738754288.

Pozdrawiamy serdecznie Klub TOPR Chicago

Zbójnik Roku Daniel Garbacz zaprasza

 

 W najnowszym Super Expresie:

- Kapelan Górali w krainie Eskimosów i Indian. Z cyku sylwetki góralskie przedstawiamy Ojca Adama J. Filasa, OMI Dyrektora Prokury Misyjnej w Mississauga w Kanadzie, kapelana Związku Podhalan w Kanadzie i wice kapelana ZPPA, który od piątku 8 do niedzieli 10 marca poprowadzi w Parafii Serca Pana Jezusa w Palos Hills Rekolekcje Podhalańskie. 

- Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła nr 34 Zakopane! W Domu Podhalan w Chicago odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła nr 34 Zakopane. Przybyli na niego jego członkowie oraz również ci, którzy chcieli wstąpić w jego szeregi. Detale w Super Expressie

- Nowy Zarząd Klub Babia Góra! W Domu Podhalan w Chicago odbyło się niedawno uroczyste zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła Nr 48 Klubu Babia Góra. Detale w Super Expressie

- Przyjęcie Opłatkowe Klubu Czarny Dunajec. W Domu Podhalan w Chicago odbyło się przyjęcie opłatkowe Klubu koła nr 21 ZPPA Czarny Dunajec. Na uroczystość licznie przybyli zarówno jego członkowie wraz ze swoimi rodzinami jak i goście z bratnich kół ZPPA, przyjaciele i sympatycy koła.

- Pożegnanie śp. Andrzeja Warnika przyjaciela, kolegi i działacza ZPPA. Zmarł Andrzej Warnik przyjaciel, kolega i działacz ZPPA. Przedstawiciele Zarządu Główny ZPPA z głębokim żalem zawiadamiają, o śmierci byłego Sekretarza Generalnego śp Andrzeja Warnika. Ś.p Andrzej Warnik urodził się 17 listopada 1946 roku w Czarnym Dunajcu zmarł 9 lutego 2019 roku w Chicago. Był ojcem Sylwii i Dawida, kochanym dziadkiem Logan, bratem Zofii, Heleny, Broni i Stanisława. Jego ostatnie pożegnanie odbyło się w ubiegłą sobotę 16 lutego w Cooney Funeral Home Park Ridge.

 

- Polskie kolędy w Domu Podhalan! Tradycyjnie jak w ubiegłych latach i w tym roku na scenie Domu Podhalan w Chicago rozbrzmiewały piękne polskie kolędy. A wszystko to za sprawą kolejnej edycji Przeglądu Kolędniczego, który został zorganizowany przez chicagowskich górali.

- Góralka Tygodnia! Antonina Górz prezes koła nr 60 Małe Ciche Wiktorówki

 

 

Donacje na Rok 2017 dla Radia ZPPA

 1. Kazimierz Kopeć $ 500
 2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
 3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Sarna $ 300
 4. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbas $ 300
 5. Zespól Ślebodni w USA kier. Marian Bryja $ 300
 6. Koło Nr 25 Parafii Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
 7. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
 8. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
 9. Koło Nr 27 Witów Prezes Józef Giewont $ 200
 10. Koło Nr 58 Ząb Prezes Krzysztof Bukowski $ 200
 11. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Franciszek Bielański $ 200
 12. Koło Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 200
 13. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 200
 14. Koło Nr 23 Odrowąż Podhalanski Prezeska Zofia Kulawiak $ 200
 15. Koło Nr 45 Poronin Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
 16. Królowa ZPPA Sylwia Kozielec $ 200
 17. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
 18. Koło Nr 29 Gronków Prezes Franciszek Kowalczyk $ 150
 19. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk 150 $
 20. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj  $ 150
 21. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Józef Sarna $ 150
 22. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Danuta Wasik – Hansen $ 100
 23. Koło Nr 75 Dział Prezes Stefan Dziąba $ 100
 24. Koło Nr 30 Ciche prezeska Czesława Szymusiak $ 100
 25. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” Prezes Stanisław Skupień $ 100
 26. Koło Nr 53 Klikuszowa Prezes Krzysztof Żołtek $ 100
 27. Koło Nr 63 Waksmund Prezes Stanisław Waksmundzki $ 100
 28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezeska Janina Para $ 100
 29. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
 30. Zespól Siumni kierownik Karolina Walkosz Strzelec $ 100
 31. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
 32. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
 33. Joe Ligas $ 300
 34. Józef Gil Honorowy Prezes ZPPA $ 100
 35. Stanisława i Stanisław Żołnierczyk $ 100  
 36. Barbara i Stanislaw Guńka $ 100
 37. Franciszek Polak $ 100
 38. Klub Biały Orzeł w Wisconsin $ 100
 39. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
 40. Bożenka Kowalczyk $ 100
 41. Donacje na Rok 2018 dla Radia ZPPA
  1. Kazimierz Kopeć $ 400
  2. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  3. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
  4. Koła Nr 21 Czarny Dunajec Prezeska Maria Komorowska $ 300
  5. Koło Nr 40 Biały Dunajec Prezes Jan Król $ 300
  6. Królowa ZPPA Karolinka Nowobilska $ 300
  7. Koło Nr 33 Dzianisz Prezes Władysław Michniak $ 200
  8. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  9. Koło Nr 30 Ciche Prezeska Czesława Szymusiak $ 200
  10. Koło Nr 64 Czarna Góra Prezes Grzegorz Sarna $ 200
  11. Koło Nr 4 Morskie Oko Prezes Tadeusz Palac $ 200
  12. Koło Nr 38 Ludźmierz Prezeska Anna Smoter $ 200
  13. Koło Nr 37 Gron Leśnica Prezes Wiesław Wilczek $ 200
  14. Koło Nr 42 Białka Tatrzańska Prezes Marian Lukaszczyk $ 200
  15. Koło Nr 2 im. Władysława Orkana Prezeska Anna Komperda $ 200
  16. Koło Nr 45 im. Zofii Graca Prezeska Zofia Ustupska Bobak $ 200
  17. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  18. Koło Nr 65 Ciche Dolne Prezes: Bolesław Tyrała $ 150
  19. Koło Nr 48 Babia Góra Prezeska Anna Palenik $ 150
  20. Koło Nr 24 Szaflary Prezeska Katarzyna Kalata $ 150
  21. Koło Nr 34 Zakopane Prezeska Janina Urbaś $ 150
  22. Podhalanki Prezeska Maria Gocał $ 100
  23. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  24. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  25. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100
  26. Koło Nr 49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  27. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  28. Koło Nr 71 Nowe Bystre Prezes Andrzej Para $ 100
  29. Koło Nr 68 Gliczarów Górny “ Wierchowianie” $ 100
  30. Koło Nr 51 Ostrowsko Prezeska Anna Garbacz $ 100
  31. Koło Nr 57 Bukowina Tatrzańska Prezes Andrzej Majerczyk $ 100
  32. Koło Nr 41 Wróblówka Prezes Frank Bielański $ 100
  33. Koło Nr49 Kluszkowce Prezes Jerzy Gaj $ 100
  34. Koło Nr 52 Czerwienne Prezes Bolesław Palka $ 100
  35. Rodzina Bobków – Krystyna Bobek $ 100
  36. Koło Nr 20 Literacko – Dramatyczne Prezeska Grażyna Baran $ 50

   Donacje na Rok 2019 dla Radia ZPPA
  1. Classic Embroidery Ania Cisoń $ 600
  2. Jerzy Gaj $ 300
  3. Koło Nr 43 Chochołów Prezes Stanisław Kruczak $ 300
  4. Koło Nr 66 Dębno Podhalańskie Prezes Stanisław Srana $ 300
  5. Koło Nr 64 Czarna Góra prezes Grzegorz Sarna $ 200
  6. Koło Nr 25 Harklowa Prezeska Wiesława Kula $ 200
  7. Koło Nr 81 Bustryk Prezeska Anna Zalińska $ 100
  8. Koło Nr 35 Maruszyna im. St. Janika Prezes Piotr Pawlikowski $ 100
  9. Koło Nr 50 Pieniny Prezes Witold Laburda $ 100
  10. Koło Nr 69 Skrzypne Prezeska Czesława Wojdyła $ 100