Koszyczek Wielkanocny 2019

Wielka Sobota w Kościele rzymskokatolickim

 
 
Święcenie pokarmów, XIX wiek

Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranciharcerze, a niekiedy również strażacy[1] i inni (np. parafialne grupy modlitewne, asysta).

Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny (patrz: święconka)[potrzebny przypis].

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej[potrzebny przypis].

Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk[2].

Koszyczek Wielkanocny 2019

Dom Podhalan 

Radio “Na Góralską Nutę” wraz z Kołem Nr 40 Biały Dunajec im. Andrzeja Skupnia-Florka zaprasza na kolejny Konkurs Koszyczka Wielkanocnego. Organizatorzy zapraszają wszystkie polonijne dzieci, jak co roku na poświęcenie darów Bożych w Sobotę Wielkanocną 20 kwietnia 2019 roku o godz. 1: 30 po południu do Domu Podhalan 4808 S. Archer Ave.

Jest to już 29-ty Konkursu, podczas, którego dzieci będą mogły zapoznać się z różnymi technikami robienia pisanek oraz z polskimi tradycjami wielkanocnymi. Organizatorzy wraz ze sponsorami konkursu:

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Credytowa, Konsulat RP w Chicago, Związek Podhalan, Koło Biały Dunajec, Dom Podhalan, Handzel Assosiate i Forest View Bakery, Olimpia Bakery, Kołatek Bakery, Witek Bakery, Shop and Save Market, Król Complete Constraction, AJ Catering, Małgorzata & Andrzej Danko, Renata & Michał Antoszek, Zofia & Andrzej Duda, Harwood Heigts Deli & Fruit Market - przygotowali wiele nagród i niespodzianek dla dzieci, które przygotują najlepiej udekorowany Koszyczek Wielkanocny.

W tym roku uroczystego poświęcenia dokona kapelan Kola Biały Dunajec Ojciec Karmelita z Munster Ind. Bartlomiej Stanowski jak i ks. Marek Smółka przedstawiciel archidiecezji Chicago d/s Polonijnych.

Po poświęceniu jak i konkursie odbędzie się poczęstunek dla wszystkich dzieci. Również podczas tego konkursu dzieci będą mogły własnoręcznie zrobić pisankę wraz z panią Joanna Tkacz, która pokaże różne techniki robienia pisanek dzieciom. W czasie trwania Konkursu dzieci będę mogły również zapoznać się z młodymi jagniętami z bacówki bacy Wojciecha Jędrola wraz żoną Marią. Zabierz ze sobą aparat fotograficzny, by zrobić swoim pociechom pamiątkowe zdjęcie z żywymi młodymi jagniętami z prawdziwej góralskiej bacówki.

Rodzicu pamiętaj!

Zachowaj stare dobre tradycje świąteczne i przekaż je swojemu dziecku, jako cząstkę spuścizny kultury narodu

"Radio Na Góralską Nutę"

Andrzej Gędłek

Koło Nr 40 Biały Dunajec ZPPA